Úvod > Co chcete dělat? > Dům pánů z Lipé v Brně – kulturní a informační centrum
Památky

Dům pánů z Lipé v Brně – kulturní a informační centrum

Dům pánů z Lipé patří mezi nejkrásnější renesanční domy v Brně a mimo to i mezi nejstarší dochované stavby v moravské metropoli. V současné době nabízí Dům pánů z Lipé kulturní a společenské aktivity, najdete zde středověkou krčmu i vyhlídkovou terasu.
V atriu Domu pánů z Lipé je situováno kulturní a informační centrum, kde získáte informace o současném kulturním dění v tomto domě, všeobecné informace o turistických, kulturních a sportovních aktivitách v Brně a okolí, o vlakových a autobusových spojích... apod. Na nejvyšším poschodí domu, v 7. patře je veřejnosti přístupná vyhlídková terasa s kavárnou.

Historická restaurace s večerními programy se nachází v atriu domu. Rytíři, tanečnice a středověcí muzikanti, vše při dobrém jídle v prostředí bujarého středověku. Kožešiny, svíčky a hlavně horká medovina,či naše medovinové pivo Korma. Otevřeno je 7 dní v týdnu, 365 dní v roce od 11 hodin. Kuchyň a výčep se zavírá až z odchodem posledního hosta.

V infocentru najdete jeden z největších předprodejů vstupenek na kulturní akce. Můžete si tu zakoupit i jízdenky na mezinárodní i vnitrostátní autobusové linky Student Agency Express a získat podrobné informace o službách a produktech této firmy.

Z historie domu: Schwanzův palác, jak se Dům pánů z Lipé dříve jmenoval, je postaven na původně dvou středověkých městištích. Vznikl někdy mezi léty 1243 až 1260 a už na konci 13. století utrpěl značná poškození, vzniklé požárem.

Od té doby se jako majitelé domu prostřídalo mnoho vlivných lidí tehdejšího světa. V 17. století vlastnil dům i velitel obránců města proti Švédům Luis Raduit de Souches, který jej získal roku 1646 za výhodných podmínek od Rakousko – uherského císaře jako odměnu za zastavení švédských vojsk před Vídní. Objekt koupil za 6000 zlatých i se zahradou za městskou brankou, kterou užíval až do své smrti v roce 1683.

K temným obdobím domu patří rok 1945, kdy byl dům při osvobozeneckých bojích značně poškozen. V následujícím roce proběhly jen nejnutnější opravy a po té se dům stal na dlouhých 43 let státním majetkem. V roce 2005 byl kompletně zrekonstruován a současným majitelem je Radim Jančura, Student Agency, s.r.o.

Ubytování a restaurace v okolí