Úvod > Co chcete dělat? > Mendelův skleník v Brně
Památky

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.
Z tohoto historií nabitého objektu se ale dochovalo pouhé torzo, neboť skleník již v 70. letech 19. století smetla bouře a od té doby z něj zbyly pouze základy. Opatství Staré Brno se přesto rozhodlo neuspokojivou situaci napravit, a to ve spolupráci s renomovanými architekty studia Chybík+Krištof. Objekt nyní v klášterní zahradě znovu vyrůstá, hotovo by mělo být v prosinci 2022.

O využití skleníku má opatství jasnou představu – bude se v něm pěstovat hrách, jako „za starých časů“. Luštěnina bude růst v truhlících zavěšených u stropu nad procházejícími návštěvníky. Rostliny půjdou spustit k zemi a utržený hrášek se tak může stát cennou odměnou nebo suvenýrem pro účastníky akcí ve skleníku. Skleník má sloužit jako prostor pro kulturní akce, vzdělávání a šíření Mendelova odkazu.

Provozovatel

Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina

Mendlovo náměstí 157/1
klášterní zahrada
603 00 Brno
WWW:
https://www.opats...
GPS:
49,191065 16,593447
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jihomoravský kraj
Bistro Ramen v Brně

Bistro Ramen v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Sorry, pečeme jinak

Sorry, pečeme jinak

Brno, Jihomoravský kraj