!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Surrealistický dům Lubo Kristka v Brně
Památky

Surrealistický dům Lubo Kristka v Brně

Dům s neobvyklou fasádou se nachází v brněnské čtvrti Černá pole. Podle svých představ ho vyzdobil a zabydlel surrealistický sochař, malíř a performer Lubo Kristek.
Sochař, malíř a performer Lubo Kristek natáčí dva filmy. Snímek Ab ovo mapuje jeho život a tvorbu. Snímek Sisyfiade přinese příběh o Sisyfovi v Kristkově surreálním pojetí.

V rámci natáčení se proměňuje Kristkův dům v Brně, jehož exteriéry i interiéry tvoří scenérie pro vyprávění snového příběhu. Na domě tak vznikl Sisyfův stroj času (v návaznosti na úvahy Alberta Camuse a následně Jiřího Voskovce, se kterým se Kristek v 70. letech setkal v USA), vzpomínka na legendární Tišnovku či ruce vztahující se k nebi, které chrání živý strom. Sisyfos je ztělesněním lidstva, jeho možných pádů, směřování a nadějí.

Kristek je brněnský rodák, který v letech 1968 až 1990 žil a tvořil v emigraci, zejména v Německu. Věnoval se sochařství, malbě, asamblážím i akčnímu umění. V 90. letech se usadil na jižní Moravě. V Podhradí nad Dyjí na Znojemsku vybudoval svůj Zámeček Lubo, vytvořil také trasu se sochařskými zastaveními nazvanou Kristkova podyjská glyptotéka.
Zobrazit více

Provozovatel

Kristkův dům

Tišnovská 1452/77
613 00 Brno
Tel.:
+420 515 297 165
Email:
info@kristkuvdum.cz
WWW:
www.kristkuvdum.cz
GPS:
49,210326 16,625388
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

1,0 hodina