Úvod > Co chcete dělat? > Surrealistický dům Luba Kristka v Brně

Surrealistický dům Luba Kristka v Brně

Památky
Dům s neobvyklou fasádou se nachází v brněnské čtvrti Černá pole. Podle svých představ ho vyzdobil a zabydlel surrealistický sochař, malíř a performer Lubo Kristek.
Sochař, malíř a performer Lubo Kristek natáčí dva filmy. Snímek Ab ovo se připravuje k jeho životnímu jubileu. Snímek Sisyfiade přinese příběh o Sisyfovi v Kristkově surreálním pojetí.

V rámci natáčení se proměňuje Kristkův dům v Brně, jehož exteriéry i interiéry tvoří scenérie pro vyprávění snového příběhu. Na domě tak vznikl Sisyfův stroj času (v návaznosti na úvahy Alberta Camuse a následně Jiřího Voskovce, se kterým se Kristek v 70. letech setkal v USA), vzpomínka na legendární Tišnovku či ruce vztahující se k nebi, které teprve zjeví další z životních symbolů Lubo Kristka. Sisyfos je ztělesněním lidstva, jeho možných pádů, směřování a nadějí.

Kristek je brněnský rodák, který v letech 1968 až 1990 žil a tvořil v emigraci, zejména v Německu. Věnoval se sochařství, malbě, asamblážím i akčnímu umění. V 90. letech se usadil na jižní Moravě. V Podhradí nad Dyjí na Znojemsku vybudoval svůj Zámeček Lubo, vytvořil také trasu se sochařskými zastaveními nazvanou Kristkova podyjská glyptotéka.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019