Úvod > Co chcete dělat? > Vinice Salabka v Praze Tróji
Vinice Salabka v Praze Tróji
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Gurmánská turistika

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Vinice Salabka, o níž jsou první zmínky již v roce 1226, je svou polohou ideálním místem pro pěstování vinné révy. Historická vinice Salabka má ideální polohu a ze svými 4,5 ha se rozkládá na jihozápadním svahu, který zaručuje velkorysý přísun slunce. Zdejší unikátní podloží objevil již velký král země české a císař římský Karel IV. Historie zdejší vinařské oblasti však sahá ještě hlouběji; první zmínky jsou již v roce 1228. Své jméno nakonec získala až v 18. století po své zakladateli Janu Kašparu Salabovi. Později byla vinice zrušena a dlouhá léta se nevyužívala. Její obnova a vysázení nové vinné révy nastalo až v roce 1955. Dodnes se zachovalo několik řádek původních keřů Ryzlinku rýnského. Šedesátileté keře vinné révy dnes patří k nejstarším svého druhu v Čechách a stále produkují jedinečné víno.

Současnou podobu a novou etapu největší pražské vinice započala v roce 2013, kdy usedlost prošla rozsáhlou rekonstrukcí, při které byl použit i původní materiál ze zdejší vinice a budov. Citlivě zrekonstruovaná Salabka dnes nabízí 6 krásných apartmánu a výjimečnou fine diningovou restauraci. Obnovou prošlo i samotné vinařství a stejně jako za doby svého zakladatele byly přivezeny klony vinné révy z Francie.

O zdejší vinařství se dnes stará mladý vinař Tomáš Osička, který pochází z rodiny s bohatou vinařskou tradicí. Na Salabce má na starosti 15 odrůd vinné révy, které produkují výjimečná vína, za které zde získali četná ocenění. Naposledy za svá vína získali ocenění na prestižní soutěži AWC Vienna; 3 zlaté a 4 stříbrné medaile. Na nejvyšší příčku dosáhlo exkluzivní likérové víno Neronet 2015 – Le Précieux; vyrobené fortifikací kvasícího moštu hroznovým destilátem. Zlato získalo také Pinot Blanc – La Muse 2015; víno s krásnou zlatou barvou, které vyniká svým aroma kompotovaného ovoce a pomerančové kůry. V chuti je velmi elegantní díky zrání v sudech barrique. Stříbrné ocenění získalo také, již zmiňované unikátní víno z odrůdy Ryzlink Rýnský – La Philo 2015.

Víno z 60leté vinice s živou zlatou barvou a aroma lipového květu a citrusových plodů. V chuti je komplexní, a to i díky částečnému zrání v sudech barrique. V ročníku 2020 vinařské soutěže Vinalies Internationales, které se koná v Paříži bylo oceněno víno La Coquine – Chardonnay 2017. Získalo stříbrnou medaili a také bylo zařazená do průvodce 1 000 nejlepších vín. Víno slámově žluté barvy, ve vůni dominující tóny máslové hrušky. V chuti velmi komplexní, strukturované s krémovými tóny a dlouhou perzistencí v závěru. 


 

Od roku 2005 o ni pečuje nájemce ing. Lubomír Bílík, který sám víno přímo ve vinici i vyrábí, stáčí a barikuje. Na vinici o rozloze čtyř hektarů pěstuje devět odrůd bílých a červených vín. Mimo Ryzlinku rýnského zde pěstuje Ryzlink vlašský, Frankovka i Neronet. K jeho specialitám patří Pinot blanc a Pinot noir, které procházejí barikovým obdobím – zráním v dubových sudech. Vinice Salabka Troja produkuje výtečná vína, která naleznete v předních pražských hotelech a restauracích.

Pro individuální klientelu jsou připraveny zážitkové degustace přímo na vinici Salabka. Každý měsíc je zde možnost účastnit se degustace vín z produkce vinařství Salabka. Ochutnáte nová vína, která teprve budou do sortimentu zařazena, tak i vína, která jsou již aktuálně k dispozici.

Zobrazit více