Úvod > Aktuality > Nejlepším vinařstvím roku 2021 se stalo vinařství Reisten
Nejlepším vinařstvím roku 2021 se stalo vinařství Reisten
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2021 se stalo vinařství Reisten

  • Vydáno28. ledna 2022
Šampionem dvanáctého ročníku soutěže Vinozoom vinařství roku 2021 bylo vyhlášeno vinařství Reisten z Pavlova v samém srdci Pálavy, které zároveň zvítězilo v kategorii středních vinařství s roční produkcí do 250.000 litrů. V kategorii malé vinařství do 50.000 litrů ročně uspělo vinařství Salabka z Prahy a v kategorii velké vinařství nad 250.000 litrů ročně komisi stejně jako v loňském roce nejvíce zaujalo vinařství Lahofer. Prestižní oborovou soutěž pořádá každoročně Svaz vinařů ČR.
vinařstvíV již dvanáctém ročníku prestižní oborové soutěže "Vinozoom vinařství roku" soutěžilo devět vinařství, která postoupila. Cílem odborné poroty bylo posoudit, nakolik finalisté naplňují hlavní myšlenku soutěže, tedy dlouhodobě převyšovat běžnou praxi v oboru a posouvat jej na kupředu. Nakonec bylo rozhodnuto, že v roce 2021 nad ostatní nejvýše čnělo vinařství Reisten s přiléhavým mottem „Pálava je naše!“. Teď je kromě Pálavy jejich také titul Vinozoom vinařství roku 2021.

Kategorii malé vinařství ovládlo pražské vinařství Salabka, které jako jediný zástupce z Čech prokázalo, že lze při nekompromisním přístupu k révě i vínu dosahovat výjimečných výsledků i mimo jižní Moravu. V kategorii velké vinařství obhájilo loňské prvenství vinařství Lahofer. Vinařství ze Znojemska tak potvrdilo svou vysokou úroveň a nespornou kvalitu.

vínoKromě hlavních cen Svaz vinařů dále udělil ceny „Lomax Enolog roku 2021“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let, kterou získal Ing. Jakub SmrčkaThaya vinařství. Cenu „Počin roku 2021“ získal Ústav vinohradnictví a vinařství zahradnické fakulty Mendelovy univerzity za uvedení do života inovativního projektu na opětovné využití kvasných plynů, jejich jímání během fermentace a upotřebení do vinařské technologie či potravinářských produktů. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost za její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Ing. Břetislav Palička, CSc.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Během celého průběhu soutěže se degustují vína z ručně vyrobených skleniček sklárny Květná 1794.

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten bylo založeno v roce 1999 s prvotním záměrem produkovat velmi kvalitní vína. Aplikují zde „zelenou sklizeň“ k redukci úrody, což znamená šetrnou práci s vinicemi.

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.

Vinařské Centrum Excelence ve Valticích

Vinařské Centrum Excelence ve Valticích

Dvoupodlažní budova se zázemím pro vinaře, malý park s vinicemi a naučnou vinařskou stezkou – to je Centrum Excelence pro vinohradnictví a vinařství ve Valticích. Pracovníci zde poskytnou veřejnosti služby v oblasti propagace i podpory vinohradnictví a vinařství.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Vinařství Thaya ve Hnanicích u Znojma

Vinařství Thaya ve Hnanicích u Znojma

Vinařství Thaya vzniklo transformací vinařství Trávníček a Kořínek, která měla svá místa na vinařské scéně světové i domácí. Jméno se mění, avšak filozofie a přístup zůstává. Nové vinařství navazuje na tradici zpracování vína a nepolevuje ze svých nároků na kvalitu vína.

Další aktuality

16.5.
2022
Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi

Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
14.5.
2022
Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
12.5.
2022
Vila Tugendhat zve na nové okruhy

Vila Tugendhat zve na nové okruhy

Jihomoravský kraj | Památky