ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyBrněnská přehrada – Prýgl
Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.
Přehrada dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno, k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie. Brněnská přehrada je také nazývána vodní nádrž Brno či dříve Kníničská přehrada. Brněnská přehrada slouží, kromě ochrany před povodněmi a výroby elektrické energie, k rekreaci, vodním sportům a lodní dopravě. V okolí Brněnské přehrady se nachází značné množství rekreačních chat, penzionů, hotelů a restaurací.

Přehrada s hydroelektrárnou byla vybudovaná v letech 1936-1940 jako zásobárna pitné vody pro město. Přehrazením řeky Svratky vzniklo největší vodní dílo na této řece, byla však zatopena obec Kníničky. Délka hráze činí 120 metrů a výška dosahuje 34 metrů, maximální hloubka je 23,5 m.


Plavba na brněnské přehradě

Hladinu brněnského moře brázdí celkem šest "parníků" (Brno, Veveří, Dallas, Bratislava, Praha a Pionýr), všechny lodě jsou na ekologický elektrický pohon. Téměř u všech přístavišť lodní dopravy na Brněnské přehradě jsou rozmístěny letní restaurace a zahrádky, které lákají k příjemnému posezení. Plavební sezóna v roce 2023 bude zahájena 7. dubna a končí 29. října. Lodě jedou po trase Bystrc, Kozí Horka, Sokolské koupaliště, U kotvy, Rokle, Pod Trnůvkou, Hrad Veveří, Mečkov, Skály, Veverská Bítýška a zpět. Lodní řád je k dispozici na webu brnenskaprehrada.cz.
 

Vodní sporty na brněnské přehradě

Na přehradě lze provozovat snad všechny druhy vodních sportů. Je oblíbeným místem rekreace místních i návštěvníků. Po obou stranách je lemována rozlehlými lesy a nabízí tak příležitost nejenom ke koupání a vodním sportům, ale i k turistice a cykloturistice. Kvalita vody v Prýglu ke koupání je pravidelně kontrolována hygienickou stanicí. Častým cílem výletníků je také hrad Veveří, který se tyčí na skále nedaleko Veverské Bítýšky. U hradu Veveří byl přes přehradu vybudován most pro chodce a pro cyklisty. V zimě se přehrada stává rájem bruslařů.


Ubytování na Brněnské přehradě

Možnosti ubytování na přehradě jsou široké a je možné si vybrat z mnoha kategorí – od luxusních hotelů po chaty a kempy na břehu. Kudy z nudy nabízí výběr ubytovacích zařízení co nejblíže u vody:

OREA Resort Santon Brno – nachází se v Přístavní ulici v Bystrci, jen pár kroků od břehu přehrady. Součástí pokojů je koupelna, Wi-Fi, telefon, TV, lodžie s výhledem na přehradu nebo do lesnatého okolí rekreační oblasti. K dispozici je relaxační spa centrum, konferenční sál až pro 250 osob.

Hotel Rakovec – nabízí komfortní ubytování v klidném prostředí u Brněnské přehrady, kromě ubytování s nádherným panoramatickým výhledem na přehradu je součástí hotelu i restaurace, vyhlídková terasa wellness a bowling.

Chata Prygl**** – komfortní chata nedaleko naturistické pláže. Součástí vybavení je vyhřívaný bazén, finská sauna, kuchyňka, TV/DVD, WiFi, hřiště pro děti, zázemí pro večírky oslavy a párty, gril, udírna, hřiště.

Penzion Marie - penzion se nachází na břehu přehrady Brněnské přehrady v ulici Hrázní. Má kapacitu 30 míst a nabízí možnost stravování ve vlastní restauraci.

Hotel U Šuláka – hotel najdete vedle Penzionu Marie, nedaleko parkoviště Osada. Nabízí ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových, třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích. Hostům je k dispozici střežené parkoviště vedle hotelu a možnost zapůjčení horských kol.

BeachPub – turistická ubytovna ve sportovním areálů s 8 pokoji turistického typu celkem pro 30 osob. Většina lůžek je standardních, některá jsou na patrové posteli. Sociální zařízení je společné (zvlášt pro ženy a muže). V areálu je 6 plážových kurtů, kurt na beach tenis a kurt na badminton.


Jak se k přehradě dostat

K "brněnskému moři" se lze z centra města pohodlně dostat městskou dopravou, ať už tramvají ("šalinou" č.1 od vlakového nádraží, č.3 a 11 jede z České), autobusem MHD (č.50 a 52) a nebo trolejbusem č.30 směr Brno – Bystrc. Pokud pojedete autem, přímo na přístavišti je možné využít velkého neplaceného parkoviště.

Brněnská přehrada

Provozovatel

Brněnská přehrada

vodní nádrž Brno
Hrázní
635 00 Brno
GPS:
49,240622 16,507649
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Vokolo Priglu 2024

I letos se uskuteční klasický běžecký závod Vokolo Priglu. Start závodu bude kolem 10:55 ve vlnách. Délka trasy je 14,1 km.
Brno, Jihomoravský kraj

Lodní sezóna 2024 na Brněnské přehradě

78. plavební sezóna na Brněnské přehradě potrvá do konce října. Lodní doprava je provozována za každého počasí.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

ČEZ RunTour Brno 2024

Proběhni se s námi na trasách dlouhých 3, 5 a 10 kilometrů, nebo si vyzkoušej štafetu v super pohodovém prostředí Brněnské přehrady.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

50. mezinárodní filmový festival Ekofilm

50. ročník festivalu je na obzoru! Připravte se na nejstarší filmový festival o životním prostředí v Evropě, který vás zavede do světa špičkových dokumentů, inspirativních workshopů, přednášek a besed s odborníky a osobnostmi z různých oborů.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Letní kino Brno-Medlánky – Prázdniny s broučkem

Kdo by někdy nechtěl vyrazit na rodinnou dovolenou krásným červeným karavanem po dědovi? Bára Poláková coby dobrodružná máma dvou dětí a nadšená food blogerka, řekne této výzvě ano. Její manžel, kterého si zahrál Lukáš Příkazký, dobrodružné nadšení ani trochu nesdílí.
Brno-Medlánky, Jihomoravský kraj

Letní kino Brno-Medlánky – Fantastická parta

Jedenáctiletý Alfonso, potomek Dona Quijota a jeho tři králíci se spojí s tajnou láskou Victorií a nejlepším přítelem Pančem, aby zachránili své milované město před katastrofou.
Brno-Medlánky, Jihomoravský kraj

Příměstský cyklo kemp

Cyklo kempy jsou zaměřeny na výuku jízdy na kolech, bezpečnost pohybu jednotlivců i skupin a jízdu přes cyklo překážky. Pro děti je také připraven celodenní výlet na koloběžky. Vyvrcholením týdne je rychlostně-obratnostní závod o věcné ceny. Kempy jsou pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty.
Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj

Halový tenisový turnaj ve čtyřhře

Akce je pro maximálně 8.párů, hraje se ve dvou skupinách, poté o pořadí.
Brno, Jihomoravský kraj

Půjčovna paddleboardů na Brněnské přehradě

Půjčte si paddleboard na sokolském koupališti na Priglu u beach baru Hříbek. Na hodinu, den a klidně i sebou na týden.
Brno, Jihomoravský kraj

Wellness Infinit Maximus – termální bazény a saunový svět

Síť wellness center Infinit vybudovala unikátní wellness uprostřed přírody u Brněnské přehrady v hotelu Maximus Resort. Součástí areálu jsou vnitřní a venkovní termální bazény a saunový svět s 11 druhy saun, privátní SPA s širokou nabídkou masáží a privátních koupelí.
Brno-Kníničky, Jihomoravský kraj

Yacht Club – příměstský tábor Léto pod plachtami

Pro zážitky na lodi nemusíte jezdit jenom k moři! Léto pod plachtami na Brněnské přehradě ve znamení větru, vody, sluníčka, a hlavně legrace čeká na děti pod vedením jachtařských instruktorů, kteří se o ně skvěle postarají.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Relaxace v Hotelu Rakovec

Hotel Rakovec v Brně je určen nejen pro rodinné dovolené, ale i pro chvíle strávené v romantickém prostředí jihomoravské metropole. Venkovní bazén se slanou vodou je ideálním místem pro relaxaci. Zábavu zažijete při bowlingu nebo při oslavách.
Brno, Jihomoravský kraj

Bowling bar Brno

Přemýšlíte, jak aktivně strávit volný čas a zpříjemnit si chvíle s vašimi blízkými a přáteli? Zajeďte na bowling do Bowling baru v Hotelu Rakovec v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Jachtařská škola Brno

Jachtařská škola na Brněnské přehradě nabízí kapitánské kurzy a zkoušky a výuku jachtingu pro začátečníky a pokročilé na otevřených ploutvových lodích Aquila a Monas.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 7 lodí – moderních, většinou dvoupalubových plavidel z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Veřejné grillpointy u Brněnské přehrady a v Brně

Na plážích Brněnské přehrady jsou k dispozici tři veřejná místa pro grilování – v Rokli, Pod Dymou a na Kozí horce. Můžete si zde rozdělat oheň, připravit si na grilu svou specialitu nebo opéct špekáčky. Cílem je zvýšit přitažlivost této vodní nádrže.
Brno, Jihomoravský kraj

Maximus Resort v Brně

Hotel Maximus Resort se nachází uprostřed krásné přírody Brněnské přehrady a zároveň jen 20 minut od centra Brna. Disponuje širokou nabídkou aktivit a služeb: ubytování, restaurace, kongresové centrum, bowling, fitness, wellness & spa. Vše na jednom místě.
Brno, Jihomoravský kraj

Chata Prýgl

Chata Prýgl na Brněnské Přehradě Vám nabízí jedinečné zázemí pro Vaši rodinnou rekreaci nebo večírek s přáteli.
Brno-Kníničky, Jihomoravský kraj

Wellness & Hotel Atlantis

Načerpejte novou energii v hotelu Atlantis Brno – Rozdrojovice! Dopřejte si moderní Wellness s ubytováním v jednolůžkových, dvoulůžkových a rodinných pokojích na Brněnské přehradě.
Rozdrojovice, Jihomoravský kraj

Resort Santon Brno

OREA Resort Santon**** Brno je situován uprostřed zeleně na břehu Brněnské přehrady. Nový moderní design pokojů představuje spojení okolní přírody s relaxací. Kromě aktivního odpočinku se můžete uvolnit v hotelovém spa s bazénem a saunovým světem. Do centra Brna dojedete pohodlně tramvají.
Brno, Jihomoravský kraj

Bratrs bistro v Brně

Recepty z celého světa, ale suroviny lokální, to je Bratrs bistro. Brno. Bystrc. Rodinné bistro. Slowfood Fastfood. Předchutiny, chutiny i pochutiny k zakoupení.
Brno, Jihomoravský kraj

Stará prádelna – venkov na talíři pod hradem Veveří

Krásná rustikální restaurace uprostřed malebné přírody, hned pod hradem Veveří. Cestou na výlet se tady posilníte českými i zahraničními specialitami, lehkým salátem nebo lahodným domácím dezertem.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Žebětinský Dvůr

Gastro & relax komplex v klidné části města Brna. Resort Žebětínský dvůr se nachází v brněnské městské části Žebětín.
Brno, Jihomoravský kraj