Úvod > Aktuality > Lípy, duby, tis, jasan, buk a sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Lípy, duby, tis, jasan, buk a sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Vydáno 5. března 2018 Příroda
Od roku 2002, kdy se poprvé pořádala anketa Strom roku, se sešlo už více než tisíc návrhů. Téměř dvě stovky stromů postoupily do finále a patnáct z nich bylo oceněno titulem. Poradíme vám, kde je najdete a jaké příběhy je provázejí. Stromem roku 2017 se stal Kvasický ořešák, který do konce února bojoval v anketě Evropský strom roku 2018.
OřešákVítězem loňského ročníku ankety Strom roku 2017 se stal 230 let starý ořešák z Kvasic ze Zlínského kraje, který obdržel více než 10 tisíc hlasů. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 centimetrů, výška 25 metrů a šíře koruny 32 metrů. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy byl park zaplaven do výše jednoho metru. Díky odbornému zásahu se strom znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala.
 

Na celé čáře vedou lípy

Lipka v LípěVoňavé květy, půvabný tvar koruny i vlídný stín udělaly z lípy symbol ochrany, pomoci a lásky. Naši předkové odedávna věřili, že lípy dokážou odehnat zlé duchy a svou energií nás zbaví chmurných myšlenek, překvapovaly i svou mohutností a dlouhověkostí. Není proto náhoda, že mezi patnácti vítěznými stromy z let 2002–2016 přesvědčivě vedou – a to navzdory tomu, že z několika desítek druhů jsou v Česku původní jen dva, lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá. Ty ostatně vítězí i v anketě, a to v poměru 5:3.

Například o 800 let staré lípě z Lipky u Horního Bradla, vítězce ankety Strom roku 2016, se tvrdí, že pod ní tábořil Jan Žižka a později se tu zastavil i Jan Amos Komenský. Podobně slavná je Tatobitská lípa, Strom roku 2015, která zatím dosáhla nejlepšího výsledku v anketě Evropský strom roku – roku 2016 skončila stříbrná. Roku 2012 se o vítězství podělily lípy z Novodvorské aleje, které o něco dřív získaly titul Alej roku 2011. Symbolem odporu proti plánům těžit v Podještědí uran se stal Strom roku 2009, téměř tisíc let stará Kotelská lípa. O rok dříve v hlasování zvítězila lípa Jana Gurreho v zahradě kostela sv. Ducha s Loretou v jihočeském Římově. Dokonce si vysloužila zápis do Guinessovy knihy rekordů, když se do jejího dutého kmene vtěsnalo 51 lidí.

Mládětem v porovnání s ostatními je 150 let stará Stojanova lípa v Beňově, Strom roku 2007. Je pojmenovaná po arcibiskupovi Stojanovi, beňovském rodákovi, který se zasloužil o vznik poutních domů na Svatém Hostýně a Velehradě. O sto let starší je Strom roku 2006, lípa na hradě Sádek u Třebíče, a galerii vítězných lip uzavírá šestikmenná lípa ze Zámrsku poblíž Vysokého Mýta, Strom roku 2004.
 

Kde vítězily duby?

Než se lípa na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848 stala stromem Slovanů a tím i českým národním symbolem, dlouho stála bok po boku s dubem. Představovala vlídný prvek ženský, dub pak mužskou sílu – jenže když v době národního obrození začal být dub stále častěji spojován s Německem, Slované se semkli kolem lípy. Tak jako kdysi, vedle sebe a pospolu, rostou oba druhy vedle sebe v lipovo-dubové aleji v zahradách bývalého zámku ve Skaličce u Teplic nad Bečvou. V roce 2011 pro ni děti z místní základní školy nasbíraly téměř 13 tisíc hlasů.

Stromem roku 2013 se stal 150 let starý dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu, jehož kmen při povodni zastavil naplavený materiál valící se na vesnici a tak zachránil domy i lidské životy. Ještě o 250 let starší je Hromův dub na Olomoucku, který se díky svému vítězství coby Strom roku 2010 znovu stal oblíbeným výletním cílem.
 

Tis, jasan, buk a sedmihlavá saň z Opatovic

Celkem čtyřikrát během patnácti let zatím lípy a duby předčily jiné stromy. Stromem roku 2014 se stala 250 let stará Opatovická borovice, dominanta zámeckého parku ve Velkých Opatovicích, která prý díky unikátnímu větvení vypadá jako sedmihlavá saň. Vítězství a titulu Strom roku 2005 se dočkal i pověstmi opředený a více než tisíc let starý Pernštejnský tis, jeden z nejstarších stromů u nás; roste na severním úbočí kopce, na němž se vypíná hrad Pernštejn. V roce 2003 v anketě zvítězil červenolistý buk u kostela sv. JakubaJihlavě a do rodiny "jiných" stromů patřil i historicky první vítěz celostátní ankety Strom roku, Popovský jasan. Roste na svazích Krušných hor v zaniklé vsi Popov nedaleko Jáchymova a k vítězství mu tehdy stačilo pouhých 444 hlasů. V porovnání s lípou z Lipky, která jich v roce 2016 posbírala 55 366 (byť břestovcům ve Smetanových sadechÚstí nad Labem stačilo ke zisku druhého místa 21 746 hlasů, tedy méně než polovina), je to zanedbatelné číslo. Zároveň ale názorně ukazuje, jakou popularitu anketa Strom roku během své existence získala a jak ji máme rádi.


Anketa strom roku 2018

Strom dubJak dopadlo klání o titul Evropský strom roku 2018 zatím nevíme, výsledky budou známy až první jarní den v Bruselu. A dne 21. března 2018 bude také na webu soutěže Strom roku spuštěn nový ročník domácí soutěže. Takže je teď nejvyšší čas vyhlédnout si strom, který letos přihlásíte!

O tom, které stromy budou zařazeny do ankety rozhodne odborná porota, hlasování veřejnosti začne 15. 6. a bude probíhat až do 15. 9.2018. Slavnostní vyhlášení vítězů bývá obvykle 5. 10. 2018.
Arboretum Bílá Lhota

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin - listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Kotelská lípa - tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Kotelská lípa - tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Popovský jasan u Jáchymova

Popovský jasan u Jáchymova

Památný Popovský jasan je jedním z největších jasanů v republice. Roste na svazích Krušných hor na místě bývalé vesnice Popov u Jáchymova.

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Stojanova lípa v Beňově

Stojanova lípa v Beňově

Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení poutních a exercičních domů v Hostýně a na Velehradě.

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku

Les, kde neroste nic kromě jedovatého tisu. Takové místo se nachází v přírodní rezervaci V Horách, nedaleko Zbirohu. V unikátním tisovém lese roste na jednom místě přibližně 3300 tisů, co je asi třetina z celkového počtu tisů v České republice.

Žižkův dub v Borohrádku

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Obora Hukvaldy

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Kaštanka - sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Kaštanka - sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Třísovská lípa v Holubově

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom - košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností - roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Dub svatého Václava ve Stochově

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

V památkově chráněném zámeckém parku v obci Kvasice na Kroměřížsku roste zhruba 230 let starý ořešák. Zvažuje se také vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala. Strom získal ocenění Strom roku 2017.

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Jiřická lípa - strom, pod nímž kázal Jan Želivský

Jiřická lípa - strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost - stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Lípa srdčitá v Chabech - první památný strom v Praze

Lípa srdčitá v Chabech - první památný strom v Praze

Lípa v Chabech, také známá jako Chabská lípa, je nejstarší žijící lípou v Praze.

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny je památný strom u vsi Břežany, severozápadně od Horažďovic.

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

V zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. V roce 1998, k výročí 750 let města, byla v zámecké zahradě vysazena dcera této lípy.

Bratřejovská planá hrušeň

Bratřejovská planá hrušeň

Hrušeň polnička, jak místní láskyplně strom nazývají, vypráví o osudech obyvatel Bratřejovic (horní části vsi zvané Hořansko) ve Zlínském kraji, během prusko-rakouské války.

Pod skálou - Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě

Pod skálou - Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě

Přírodní památka Pod skálou - Mladějovské tisy se nachází na jihovýchodních svazích Červené hory (606 m.n.m.) a je součástí Hřebečského hřbetu na evropském rozvodí.

Želví doupě - kavárna a antikvariát s knihkupectvím v Mělníku

Želví doupě - kavárna a antikvariát s knihkupectvím v Mělníku

Nekuřáckou kavárnu s dětským koutkem najdete v Mělníku. V sezóně je zde také posezení na uzavřeném dvorku s pískovištěm, houpačkou a výhledem do parku, v druhé polovině provozu se nachází bohatě zásobený antikvariát s knihkupectvím.

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Školní lesní podnik Křtiny se stará o Arboretum Křtiny. To se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Arboretum Křtiny je zpřístupněno vždy v sobotu, po celé vegetační období.

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.