Úvod > Co chcete dělat? > Jiřická lípa - strom, pod nímž kázal Jan Želivský

Jiřická lípa - strom, pod nímž kázal Jan Želivský

Příroda
V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost - stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.
Mohutná lípa na návsi v Jiřicích patří mezi nejsilnější stromy Humpolecka, obvod kmene činí více než 5,5 metru. Lípa je opředena mnoha pověstmi, tradice hovoří i o tom, že pod lípou kázával Jan Želivský, který působil na zdejší faře v letech 1416 až 1418. Další z legend vypráví o samotném vzniku lípy. Tu zde prý zasadila kněžna z hradu Orlík, která se na tehdy pustém místě ztratila. Z vděku za svou záchranu potom vysadila tento strom.

Lípa v Jiřicích je zhruba 600 až 800 let stará, zcela dutá a v třímetrové výšce se rozvětvuje do koruny. Každý, kdo do Jiřic přijde, povšimne si dutého kmene lípy, která je uzavřená brankou. V dutině je lavička, kde v létě může v chládku posedět až šest lidí. Dokud chodil ponocný, uchyloval se do dutiny, aby otvory v kmeni pozoroval dění ve spící vesnici.

Nápadné boule v dolní části kmene jsou vlastně adventivní kořeny, které prorostly chatrným pláštěm kmene, srostly a vytvořily na stromě mohutný prstenec. Díky této regenerační schopnosti lze předpokládat, že vitalni lípa bude ozdobou Jiřic ještě stovky let.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí