!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jiřická lípa - strom, pod nímž kázal Jan Želivský
Příroda

Jiřická lípa - strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost - stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.
Mohutná lípa na návsi v Jiřicích patří mezi nejsilnější stromy Humpolecka, obvod kmene činí více než 5,5 metru. Lípa je opředena mnoha pověstmi, tradice hovoří i o tom, že pod lípou kázával Jan Želivský, který působil na zdejší faře v letech 1416 až 1418. Další z legend vypráví o samotném vzniku lípy. Tu zde prý zasadila kněžna z hradu Orlík, která se na tehdy pustém místě ztratila. Z vděku za svou záchranu potom vysadila tento strom.

Lípa v Jiřicích je zhruba 600 až 800 let stará, zcela dutá a v třímetrové výšce se rozvětvuje do koruny. Každý, kdo do Jiřic přijde, povšimne si dutého kmene lípy, která je uzavřená brankou. V dutině je lavička, kde v létě může v chládku posedět až šest lidí. Dokud chodil ponocný, uchyloval se do dutiny, aby otvory v kmeni pozoroval dění ve spící vesnici.

Nápadné boule v dolní části kmene jsou vlastně adventivní kořeny, které prorostly chatrným pláštěm kmene, srostly a vytvořily na stromě mohutný prstenec. Díky této regenerační schopnosti lze předpokládat, že vitalni lípa bude ozdobou Jiřic ještě stovky let.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020
22.10.
Sto zvířat: koncert v Humpolci

Sto zvířat: koncert v Humpolci

Humpolec, Vysočina
14.6.
20.6.
Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou

Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Vysočina
21.7.
23.7.
Sázavafest 2022

Sázavafest 2022

Světlá nad Sázavou, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí