Úvod > Co chcete dělat? > Lípa Jana Gurreho v Římově
Příroda

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.
Lípa rostoucí v zahradě u římovského kostela roste, kvete a svými plodovými lístky léčí již dobrých 670 let. Jako třistaletý strom byla údajně přítomna zjevení, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre postavení loretánské kaple a kostela sv. Ducha u tehdejšího římovského statku — s úctou ke stromu stavbu naplánoval tak, aby lípa zůstala zachována.
 
Strom byl vysazen kolem roku 1330, i když podle novodobých odhadů je starý jen zhruba 400 let. V roce 1626 došlo pod již tehdy 300 let starou lípou k Božskému zjevení jezuitskému lékárníkovi Janu Gurreovi, kterému bylo v té době 26 let. Ten se zasadil o výstavbu poutního komplexu – kostela svatého Ducha a loretánské kaple. Říká se, že Gurre na poslední chvíli nechal posunout stavbu o tři metry, aby lípa zůstala nedotčena.
 
Na konci komunistického režimu byla ovšem v žalostném stavu. Ke zlepšení péče o ni došlo až po roce 1990. Strom byl v roce 1996 ošetřen a došlo k demolici přizděné kaple, otevření zazděných i zabetonovaných otvorů, odstranění několika kubických metrů hniloby z dutiny stromu, zkrácení koruny o 6 metrů a injektáži výživy do okolí stromu. Během těchto prací byl odhalen vzdušný kořen o výšce 3,5 metru, který vede středem lípy a zajišťuje výživu a stabilitu stromu. O dokončení „očistné práce“ v dutině stromu se postaralo 51 dobrovolníků. Na jaře roku 1996 se vměstnali do 12 metrů vysoké duté lípy a dočkali se tak zápisu do Guinnesovy knihy rekordů.
 
V roce 2008 zvítězila lípa v anketě Strom roku. Zahrála si také v pořadu České televize Paměť stromů, konkrétně v dílu č. 12 Stromy u klášterů a poutních míst.

Provozovatel

Lípa Jana Gurreho (Infocentrum Římov)

Náměstí J. Gurreho 2
373 24 Římov
Tel.:
+420 387 987 105
Email:
info.rimov@email.cz
WWW:
www.rimov.cz
GPS:
48,856426 14,487897
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Holkov

Penzion Holkov

Velešín, Jihočeský kraj
Penzion Hastrman v Doudlebech

Penzion Hastrman v Doudlebech

Doudleby, Jihočeský kraj