Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu
Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.
Zvlášť mohutné a letité exempláře najdete ve Valchovské a Kališťské aleji, kde košaté stromy od jara do podzimu tvoří skoro zelený tunel. Na těchto úzkých a málo frekventovaných asfaltkách uvidíte řadu turistů, pejskařů, cyklistů a běžců. Zastavte se třeba u druhé jmenované aleje.

Začíná za počáteckým provozem Agrostroje odbočkou ze silnice na Jihlávku. První cedule upozorňuje, že jde o významný krajinný prvek – to platí i pro Valchovskou alej, kterou kdysi vysázeli soukeníci, když v rybníku Valcha modřili sukno pro armádu. Druhá cedule zase varuje, že silnice se v zimě neudržuje, což je možná dobře.

Když vyjdete do kopce, u křížku najdete lavičku s krásnou vyhlídkou na Počátky. Podobný pohled se naskytne i na turistické červené stezce, která vede na svatou Kateřinu, nebo na vyhlídce na Ctiboř. Pokračujte ale dál alejí. Za kopcem se dostanete k remízku, kde je další lavička, a z ní už je vidět javořický vysílač a vlakové nádraží u Jihlávky.

Tady už modříny střídají jasany a břízy. Když klesnete do Kališť, podél kolejí dojdete do Jihlávky, za kterou ve směru na Počátky najdete nenápadnou ceduli „Pramen Jihlavy – 300 metrů“. Stoupáte do kopce, který je zároveň evropským rozvodím, a pak pro změnu březovou alejí klesáte do Počátek.

Kališťská alej byla vysazena roku 1908 (malý Otokar Březina ji tu tedy ještě nezažil) a tvoří ji kromě jiných stromů 292 modřínů evropských. Alej je i významným útočištěm ptactva. Její délka je 2,43 kilometrů a roku 2003 bylo potvrzeno, že je to nejdelší modřínová alej v zemi. Obvod modřínů je 220 až 260 centimetrů, výška 25 až 30 metrů.

Alej vede přes zemskou hranici Čech a Moravy. V roce 2008 tudy prošel orkán Emma a pokácel 34 modřínů, které byly ihned dosázeny. Původními stromy ostatně místní úřad ve spolupráci s ochránci přírody osazuje i další cesty okolo Počátek

Provozovatel

Obec Kaliště

Kaliště 4
Batelov
588 51 Kaliště
Tel.:
+420 567 374 158
Tel.:
+420 728 572 908
Email:
ou-kaliste@cbox.cz
WWW:
obec-kaliste.cz
GPS:
49,242257 15,299752
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Z mé zahrady

Výstava obrazů Zdenky Šimkové
Telč, Kraj Vysočina

Divadlo z Truhlice – Skřítek Zubykaz

Truhlík a Truhlička jsou skřítci z čarovné truhlice (proto Truhlík a Truhlička), která dlouhou dobu ležela zapomenuta na půdě ve starém domě na venkově. Truhlici jednou našly děti, které přišly na návštěvu k prarodičům, a vypustily skřítky do našeho světa, který skřítci objevují.
Telč, Kraj Vysočina

Kolem Telče 2023

Další ročník Cyklonezávodu v Telči!
Telč, Kraj Vysočina

Pivní fest 2023

Další ročník oblíbeného Pivního festu v Telči!
Telč, Kraj Vysočina

Sklárna Janštejn na Vysočině

Janštejnská sklárna se nachází v malebném koutě Vysočiny pod její nejvyšší horou, Javořicí (837m n.m.). Vyvinula materiál Brokisglass, který vyrábí/upcykluje z barevných střepů, jež by se jinak staly odpadem.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Zřícenina hradu Janštejn

Nedaleko Horní Cerekve na Jihlavsku, asi 2 km od obce Horní Dubenky, se nacházejí pozůstatky hradu Janštejn (Janův kámen, někdy také Janův hrad). Do dnešního dne se z původně gotického hradu dochovaly pouze zbytky.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Národní přírodní památka Zhejral

Rybník Zhejral, rašeliniště a rašelinné louky asi kilometr od obce Klatovec tvoří rozsáhlý komplex se vzácnou faunou a flórou.
Klatovec, Kraj Vysočina

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn

Mlýnské muzeum z bývalého vodního mlýna z 30. let 19. stol. doplněné o dobové zemědělské nářadí. V původní mlýnici můžete shlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon. Dozvíte o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Kozlíček – kde se pivo vaří pro radost

Minipivovar Kozlíček leží uprostřed Javořické vrchoviny pod vrcholem Javořice ve vesničce Horní Dubenky. Vzniku minipivovaru předcházely dva roky experimentů s vařením piva v domácích podmínkách.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Bistrot de Papa

Bistrot de Papa v obci Horní Dubenky na Vysočině je skvělé místo uprostřed českého venkova.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.
Počátky, Kraj Vysočina

Kozí statek Pod Křížkem

Kozí farma, která se zabývá chovem koz česká bílá krátkosrstá, a výrobou kozích sýrů a sýrů z kravského mléka.
Studená, Jihočeský kraj