!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu
Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.
Zvlášť mohutné a letité exempláře najdete ve Valchovské a Kališťské aleji, kde košaté stromy od jara do podzimu tvoří skoro zelený tunel. Na těchto úzkých a málo frekventovaných asfaltkách uvidíte řadu turistů, pejskařů, cyklistů a běžců. Zastavte se třeba u druhé jmenované aleje.

Začíná za počáteckým provozem Agrostroje odbočkou ze silnice na Jihlávku. První cedule upozorňuje, že jde o významný krajinný prvek – to platí i pro Valchovskou alej, kterou kdysi vysázeli soukeníci, když v rybníku Valcha modřili sukno pro armádu. Druhá cedule zase varuje, že silnice se v zimě neudržuje, což je možná dobře.

Když vyjdete do kopce, u křížku najdete lavičku s krásnou vyhlídkou na Počátky. Podobný pohled se naskytne i na turistické červené stezce, která vede na svatou Kateřinu, nebo na vyhlídce na Ctiboř. Pokračujte ale dál alejí. Za kopcem se dostanete k remízku, kde je další lavička, a z ní už je vidět javořický vysílač a vlakové nádraží u Jihlávky.

Tady už modříny střídají jasany a břízy. Když klesnete do Kališť, podél kolejí dojdete do Jihlávky, za kterou ve směru na Počátky najdete nenápadnou ceduli „Pramen Jihlavy – 300 metrů“. Stoupáte do kopce, který je zároveň evropským rozvodím, a pak pro změnu březovou alejí klesáte do Počátek.

Kališťská alej byla vysazena roku 1908 (malý Otokar Březina ji tu tedy ještě nezažil) a tvoří ji kromě jiných stromů 292 modřínů evropských. Alej je i významným útočištěm ptactva. Její délka je 2,43 kilometrů a roku 2003 bylo potvrzeno, že je to nejdelší modřínová alej v zemi. Obvod modřínů je 220 až 260 centimetrů, výška 25 až 30 metrů.

Alej vede přes zemskou hranici Čech a Moravy. V roce 2008 tudy prošel orkán Emma a pokácel 34 modřínů, které byly ihned dosázeny. Původními stromy ostatně místní úřad ve spolupráci s ochránci přírody osazuje i další cesty okolo Počátek
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Kaliště

Kaliště 4
Batelov
588 51 Kaliště
Tel.:
+420 567 374 158
Tel.:
+420 728 572 908
Email:
ou-kaliste@cbox.cz
WWW:
obec-kaliste.cz
GPS:
49,242257 15,299752
 
Region:
Vysočina
Oblast:
Vysočina
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí