Úvod > Co chcete dělat? > Jabloň u Lidmanů
Příroda

Jabloň u Lidmanů

Jabloň u hospůdky U Lidmanů tiše sleduje příběhy místních lidí. V létě jim poskytuje stín a na podzim plody. Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes.
Hospoda U Lidmanů je místem setkávání. Příběhy lidí zde tiše sleduje jabloň, která v létě poskytuje místním stín a na podzim plody. V roce 2020 byla jabloň u Lidmanů oceněna titulem Strom roku.
 
Kožená reneta zimní již přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Jablečný štrúdl nebo staročeští rytíři z místního ovoce jsou důležitou součástí komunity a můžete si je vychutnat s výhledem na hříčku přírody, která vykouzlila jabloni dutý a křivý kmen s bohatou korunou.
 
Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné. Stromy se tehdy vozily z druhé strany hranice, z Kaltwasser (Studená Voda), protože byly odolnější vůči zdejšímu počasí. Když se dovezly z české strany, tak většinou nevydržely dlouho a méně plodily.
 

Z pamětí místních obyvatel

Majitel původního hostince u Lidmanů jabloň vlastnoručně vysadil po konci 2. světové války. Strom po několika letech od vysazení však neplodil. Pomohli právě místní obyvatelé a jejich zkušenosti – hostinskému někdo z hostů poradil, že strom trpí nedostatkem železa. Pan hostinský nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A skutečně, jabloň pak začala plodit.

Provozovatel

Penzion U Lidmanů

Machovská Lhota 40
549 31 Machov
Tel.:
+420 604 341 863
Email:
info@ulidmanu.cz
WWW:
www.ulidmanu.cz
GPS:
50,497504 16,293851
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Bílý Dvůr

Statek Bílý Dvůr

Machov, Královéhradecký kraj
Camping Bozanov

Camping Bozanov

Božanov, Královéhradecký kraj
Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Police nad Metují, Královéhradecký kraj
Dvůr Haniš

Dvůr Haniš

Velké Petrovice, Královéhradecký kraj