Úvod > Co chcete dělat? > Dub Emy Destinové ve Stříbřeci
Příroda

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.
Ema Destinnová žila několik let v zámku ve Stráži nad Nežárkou, milovala místní krajinu a přírodu. Mezi její velké koníčky patřilo rybaření a oblíbeným místem se jí stal břeh Nové řeky nedaleko Leštiny. Na své místo vyrážela vášnivá rybářka často již po čtvrté hodině ráno a vracela se až za noci. Na jednom z jejích nejoblíbenějších míst zbudoval její přítel, stříbřecký statkář Jan Hofbauer, pomníček s epitafem, který si sama Destinnová napsala.

Nedaleko pomníčku roste monumentální památný dub nesoucí jméno slavné pěvkyně. Je zde rovněž informační tabule se zajímavými podorbnosti o jejím životě. Obvod mohutného dubu činí 593 cm. Do borky kmene stromu je zasazen obrázek Emy Destinnové a jsou na něm turistické značky. Strom měřící 22 metrů však není v příliš dobrém zdravotním stavu. Kmen je prohnilý se začínající dutinou a koruna je značně proschlá. Stáří stromu je odhadnuto na 350 let.

Nejlépe se sem dostanet ze silnice od Staré Hlíny do Stříbřece, z rozcestí u mostu přes Novou řeku. Odtud je to asi 200 m po Novořecké hrázi, po proudu řeky, po zelené turistické značce.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Fantazie Třeboň

Penzion Fantazie Třeboň

Třeboň, Jižní Čechy
Penzion U kostela Mláka

Penzion U kostela Mláka

Novosedly nad Nežárkou, Jižní Čechy
Penzion U sv. Antonína v Pístině

Penzion U sv. Antonína v Pístině

Pístina, Jižní Čechy