Úvod > Co chcete dělat? > Zpívající Lukasova lípa
Zpívající Lukasova lípa
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Ve 20. ročníku populární ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství roku 2021 zvítězila Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Zpívající lípu nominovala za Základní a mateřskou školu Telecí její ředitelka Olga Kosíková se svými žáky.

Zpívající lípa nebo také Lukásova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky a je památná. Sedával pod ní Alois Jirásek i Tereza Nováková, její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů. Její stáří je odhadováno na více jak 700 let.


Jméno Lukasova odkazuje na majitele gruntu vedle lípy, rod Lukasů zde žil od roku 1700 přes 200 let. Avšak lípa tu rostla již dávno před nimi. Traduje se, že koncem 17. století v lípě nacházel útočiště český bratr a písmák Jiroušek, který tu opisoval modlitby a zakázané písně při světle z lojových svíček. Lípa mu poskytovala ochranu, tehdy se dalo do ní vstoupit jen otvorem shora, úkryt byl dokonalý. Písmák zpíval a lidem se zdálo, že to zpívá lípa. A začali lípě říkávat „zpívající lípa“.

Pod lípou sedával Alois Jirásek (o lípě psal už roku 1887) nebo Tereza Nováková. Její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů.

Provozovatel

Lukasova zpívající lípa

Telecí 102
569 94 Telecí
GPS:
49,702461 16,175296
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata Lucký vrch

Horská chata Lucký vrch

Telecí, Pardubický kraj
Grillraut na Luckém vrchu

Grillraut na Luckém vrchu

Polička, Pardubický kraj
Pekárna Borová u Poličky

Pekárna Borová u Poličky

Borová, Pardubický kraj
Lesní bar před Lominkou

Lesní bar před Lominkou

Javorek, Kraj Vysočina