!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Šestikmenná lípa v Zámrsku

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Příroda
Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.
V obci Zámrsk asi 4 km severovýchodně od města Vysoké Mýto v okrese Ústí nad Orlicí roste skupina památných stromů, z nichž nejvýznamnější je šestikmenná lípa malolistá, která zvítězila v anketě Strom roku 2004.

V zámeckém parku se nachází unikátní skupina památných stromů, kterým dominuje lípa se šesti kmeny. Lípa malolistá byla vyhlášena památným stromem v roce 1995. Její stáří se odhaduje na 200 let, jednotlivé kmeny mají obvod mezi 2 a 4 metry, strom je vysoký 25 metrů. Roku 2004 vyhrála lípa anketu Strom roku.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí