!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Příroda
Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.
Na osamělém kopci u Kojetic na Moravě, nedaleko Třebíče, stojí po staletí zámek zvaný Sádek. Jediným starším stromem, který statečně roste ve vnitřním prostoru zámku, je mohutná 17 metrů vysoká, lípa. Tu údajně před 250 lety vysadil první brněnský biskup, hrabě Chorynský, na místě původní lípy ze 13. století.
 
Její husté kořeny prorůstají hradním valem v místě dnes už neexistující růžové zahrady. Sádek se pyšní bohatou historií opředenou mnoha pravdivými příběhy i pověstmi, v nichž často hrají významnou úlohu právě stromy. Čtvrt tisíciletí stará vyhrála v celostátním finále ankety Strom roku 2006.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 9. 2019
31.7.
1.8.
Polanka Fest 2020

Polanka Fest 2020

Třebíč, Vysočina
8.8.
Na chill

Na chill

Třebíč, Vysočina