Úvod > Co chcete dělat? > Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku
Příroda

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.
Hromův dub, památný strom a vítěz ankety Strom roku 2010, je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze Velkého rybníka založeného v roce 1577. Dub roste v prostoru zvaném Strážná bouda, kde původně stálo obydlí baštýře. Údaje o stáří stromu se rozcházejí. Některé zdroje uvádějí 300 let, jiné kolem 438 let.
 
Podle lidové tradice na tomto místě kdysi stávala chýše uhlíře jménem Hrom, který se vzepřel snaze jakéhosi církevního pána (snad biskupa Dietrichsteina) získat jej (neobyčejného siláka, s až zázračnou mocí), do své ozbrojené gardy. Muž původní stavení zapálil a zmizel navždy kdesi v lužním lese…
 
Odhlédneme-li od legend, je strom živoucím svědkem odporu selského lidu, který protestoval proti násilnému zrušení dosavadních pastvin, i pamětníkem dalších dějinných událostí okolních vesnic. Známý je také případ z nedávné historie – v únoru 1945 poblíž dubu seskočilo devět amerických letců ze zasaženého letadla Liberator. Na místě je zajal německý Wehrmacht a o jejich osudu není více již nic známo.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar a hostinec Chomout

Pivovar a hostinec Chomout

Olomouc, Olomoucký kraj
Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Horka nad Moravou, Olomoucký kraj
Resort Krásná Morava u Olomouce

Resort Krásná Morava u Olomouce

Olomouc, Olomoucký kraj