Úvod > Co chcete dělat? > Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně
Janáčkovo divadlo - operní a baletní scéna Národního divadla v Brně
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.
Janáčkovo divadlo v Brně bylo vystavěno v letech 1961-65, historie jeho vzniku však sahá již do samých počátků existence Národního divadla v Brně – a je historií mnohaletého úsilí o zbudování samostatné reprezentativní budovy českého divadla, hledání prostoru, prostředků a architektonického řešení.

Hlediště je uspořádané jako stupňovitý amfiteátr. Kapacita divadelního sálu je 1055 míst, sál je možno přizpůsobit ke konferencím, slavnostním setkáním i koncertům. Prostory foyeru a prvního patra mohou sloužit i jako místo ke slavnostním přípitkům, rautům a koncertům nenáročným na akustiku. V prvním patře divadla jsou výstavní prostory, stejně jako dva salonky – ředitelský a primátorský. Je možné domluvit i catteringové služby.

Otevření nové operní budovy - Janáčkova divadla (do té doby bylo skladatelovo jméno spojováno s bývalým německým – dnešním Mahenovým divadlem) v říjnu roku 1965 se stalo velkou kulturní a společenskou událostí. Budova nesla jméno největší moravské hudební osobnosti a tak i první provedeným dílem musela logicky být Mistrova opera: staly se jí Příhody lišky Bystroušky (2. 10. 1965) v nezapomenutelném nastudování režiséra Miloše Wasserbauera a především dirigenta Františka Jílka.

Provozovatel

Národní divadlo Brno, příspěvková organizace

Rooseveltova 1
657 70 Brno
Tel.:
+420 542 158 111
Tel.:
+420 542 158 345
Email:
info@ndbrno.cz
WWW:
www.ndbrno.cz/
WWW:
www.ndbrno.cz/o-d...
GPS:
49,198583 16,608880
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Jakoby

Restaurace Jakoby

Brno, Jihomoravský kraj
Shot bar v Brně

Shot bar v Brně

Brno, Jihomoravský kraj