!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Janáčkovo divadlo - operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

Janáčkovo divadlo - operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

Kultura
​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.
Janáčkovo divadlo v Brně bylo vystavěno v letech 1961-65, historie jeho vzniku však sahá již do samých počátků existence Národního divadla v Brně - a je historií mnohaletého úsilí o zbudování samostatné reprezentativní budovy českého divadla, hledání prostoru, prostředků a architektonického řešení.

Hlediště je uspořádané jako stupňovitý amfiteátr. Kapacita divadelního sálu je 1055 míst, sál je možno přizpůsobit ke konferencím, slavnostním setkáním i koncertům. Prostory foyeru a prvního patra mohou sloužit i jako místo ke slavnostním přípitkům, rautům a koncertům nenáročným na akustiku. V prvním patře divadla jsou výstavní prostory, stejně jako dva salonky - ředitelský a primátorský. Je možné domluvit i catteringové služby.

Otevření nové operní budovy - Janáčkova divadla (do té doby bylo skladatelovo jméno spojováno s bývalým německým - dnešním Mahenovým divadlem) v říjnu roku 1965 se stalo velkou kulturní a společenskou událostí. Budova nesla jméno největší moravské hudební osobnosti a tak i první provedeným dílem musela logicky být Mistrova opera: staly se jí Příhody lišky Bystroušky (2. 10. 1965) v nezapomenutelném nastudování režiséra Miloše Wasserbauera a především dirigenta Františka Jílka.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
13.8.
16.8.
Na prknech, dlažbě i trávě

Na prknech, dlažbě i trávě

Brno, Jižní Morava
12.7.
19.7.
ProART festival Brno

ProART festival Brno

Brno-střed, Jižní Morava
22.9.
27.9.
Serial Killer festival

Serial Killer festival

Brno, Jižní Morava
15.8.
Den Brna 2020

Den Brna 2020

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí