Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jakuba v Brně
Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.
Kostel sv. Jakuba stojí na Rašínově třídě v těsné blízkosti náměstí Svobody. Byl postaven na začátku 16. století na místě staršího románského chrámu sv. Jakuba Většího z let 1201 až 1222, farního kostela trhové vsi německých a flandersko-vlámských kolonistů.

Kostel má jednu zvláštnost. Z jižního okna věže vystrkuje svůj zadeček ke katedrále sv. Petra a Pavla a na všechny kolemjdoucí proslulý mužíček zvaný Nehaňba. Váže se k němu jedna z nejznámějších brněnských pověstí – "pověst o neslušném mužíčkovi". Tato hříčka pozdní gotiky vznikla jako výraz výsměchu pomalé stavbě katedrály Petrov. Málokdo ale ví, že v okně není jen jeden mužíček, ale jsou v něm dvě postavy. Neslušný mužíček je totiž vytesán v družném obětí s "neslušnou ženuškou". Z vybavení kostela vyniká dřevořezba ukřižovaného Krista z konce 13. století. Nádherná síťová klenba v presbytáři je dokonale propojena s polygonálním ochozem. Největší památkou interiéru je dřevěný polychromovaný kříž z konce 13. století.

Během nedávné rekonstrukce přilehlého Jakubského náměstí se odkrylo bývalé pohřebiště a nalezly se sklepy staré kostnice, patrně druhé největší v celé střední Evropě. Více než 500 let sloužil k pochovávání zámožných měšťanů, proslulých umělců i prostých lidí až do roku 1784. Kostel sv. Jakuba je tak místem posledního odpočinku hlavního velitele obránců města Brna z dob obléhání města Švédy za třicetileté války: v oltářním ochozu stojí mauzoleum Ludvíka Raduita de Souches.
 

Rekonstrukce kostela 2022 – 2023

Od března 2022 probíhá rekonstrukce kostela. Dotkne se střechy, krovů, oken i kamenných prvků na fasádě.  Současně by měla vzniknout také 42 metrů vysoká vyhlídka. Během stavebních prací je provoz kostela omezený. Kromě neděle, kdy budou bohoslužby v obvyklých časech v 8:00, 9:30 a slovenská v 19:00, budou u sv. Jakuba pouze večerní bohoslužby od pondělí do pátku v 19 hodin. Ranní bohoslužby bude svatojakubská farnost slavit jen v pátek a v sobotu v 8:00 v sousedním kostele sv. Tomáše. V nastávající době nebudou možné ani svatební či pohřební bohoslužby.

Opravy se prozatím nedotknou doby otevření kostela, která bude nadále od pondělí do soboty od 10 do 18 hod., v neděli od 13 do 18 hod. Věž ovšem je během oprav pro veřejnost uzavřena.

Provozovatel

Římskokatolická farnost u kostela svatého Jakuba

Jakubská 11
602 00 Brno
Tel.:
+420 542 212 039
Email:
brno-jakub@diecez...
WWW:
https://www.svaty...
GPS:
49,196607 16,607385
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 30 Kč

Rodinné vstupné: 100 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Jumping Fitness Brno

Jumping Fitness Brno

Brno-střed, Jihomoravský kraj
Jakubské náměstí v Brně

Jakubské náměstí v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Divadlo Bolka Polívky v Brně

Divadlo Bolka Polívky v Brně

Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Beer Restaurant Panoptikum v Brně

Beer Restaurant Panoptikum v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Pivnice Pegas v centru Brna

Pivnice Pegas v centru Brna

Brno, Jihomoravský kraj
Hotel Avion v Brně

Hotel Avion v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Kavárna & Restaurace Savoy

Kavárna & Restaurace Savoy

Brno, Jihomoravský kraj