Úvod > Co chcete dělat? > Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby
Gurmánská turistika

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.
V roce 1925 byl architekt Bohuslav Fuchs pověřen návrhem stavby kavárny na místě původního Schopp café Pavillon v parku na Kolišti. Následující rok byla Zemanova kavárna postavena a uvedena do provozu. Vzniklo tak funkcionalistické dílo patřící mezi první v Brně i v meziválečném Československo. Výstavba nového Janáčkova divadla v roce 1965 byla důvodem pro zbourání kavárny.

V roce 1991 byla poprvé vyslovena myšlenka znovu postavit tuto architektonicky významnou zmizelou stavbu. O rok později byla veřejným výběrovým řízením vybrána firma Šperlík, aby repliku kavárny na městských pozemcích realizovala. Pro veřejnost byla kavárna uvedena do provozu v dubnu 1995

Bílá architektura kavárny s výraznými červenými okny kontrastuje se zelení parku. Okna prosklené stěny sálu je možno spustit a propojit prostor sálu s letní terasou. Železobetonový skelet jasně vymezuje racionální nosný systém převýšeného hlavního sálu. Interiér stavby se v maximální míře snaží respektovat dobové prvky stavby. Bílé omítky jsou doplněny replikami mosazných světel. Dřevěný dubový atypický nábytek a židle Thonet navozují atmosféru 20. let tohoto století.

Hlavní sál kavárny je na úrovni terénu v přízemí objektu. Je přístupný jak hlavním vchodem, tak v létě přes terasy. Kromě posezení u kulatých stolků je možno využít jídelní salonek a bar. Celkem je v hlavním sále 80 míst a v jídelním salonku 14 míst.

Letecký klub je umístěn v podzemním podlaží. Intimní prostory klubu jsou mimo vyhrazené hodiny volně přístupné pro veřejnost. Zařízení klubu tvoří sedací boxy, sezení u stolů a bar. Celkem je zde k dispozici 36 míst.

Letní terasy volně navazují na hlavní sál kavárny. Zahradní terasa nacházející se přímo v parku je doplněna hudebním pavilonem pro letní koncerty. Celkem je na terasách k dispozici od 60 – 150 míst. 
Zobrazit více