Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně
Gurmánská turistika

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně

Unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925 stojí v Jezuitské ulici v Brně. Původní jedinečná stavba byla zbořena v roce 1964, replika Zemanovy kavárny pak byla slavnostně otevřena 24. března 1995, v den 100. výročí Fuchsova narození.
V roce 1925 byl architekt Bohuslav Fuchs pověřen návrhem stavby kavárny na místě původního Schopp café Pavillon v parku na Kolišti. Následující rok byla Zemanova kavárna postavena a uvedena do provozu. Vzniklo tak funkcionalistické dílo patřící mezi první v Brně i v meziválečném Československo. Když bylo rozhodnuto i výstavbě nového Janáčkova divadla, musela původní Fuchsova stavba ustoupit a v roce 1965 byla zbourána.

V roce 1991 byla poprvé vyslovena myšlenka znovu postavit tuto architektonicky významnou zmizelou stavbu. O rok později byla veřejným výběrovým řízením vybrána firma Šperlík, aby repliku kavárny na městských pozemcích realizovala. Pro veřejnost byla kavárna uvedena do provozu v dubnu 1995. Dnes v budově sídlí Restaurant Pavillon.

Bílá architektura s výraznými červenými okny kontrastuje se zelení parku. Hmotu stavby tvoří kvádr hlavního převýšeného prostoru kavárny, k němuž jsou připojeny kubické objemy hlavního vstupu, salónku a dvoupatrového provozního zázemí. Toto radikálně funkční pojetí redukované na jednoduché kubické tvary a prosklené stěny se již od počátku 20. let objevuje v tvorbě Le Corbusiera. Okna prosklené stěny sálu je možno spustit a propojit prostor sálu s letní terasou. Železobetonový skelet jasně vymezuje racionální nosný systém převýšeného hlavního sálu. Interiér stavby se v maximální míře snaží respektovat dobové prvky stavby. Bílé omítky jsou doplněny replikami mosazných světel. Hlavní sál kavárny je na úrovni terénu v přízemí objektu. Je přístupný jak hlavním vchodem, tak v létě přes terasy. Kromě posezení u kulatých stolků je možno využít jídelní salonek a bar. Celkem je v hlavním sále 80 míst a v jídelním salonku 14 míst. Letní terasy volně navazují na hlavní sál kavárny. Zahradní terasa nacházející se přímo v parku je doplněna hudebním pavilonem pro letní koncerty.

Provozovatel

Replika Zemanovy kavárny

Jezuitská 687
602 00 Brno
WWW:
https://www.gotob...
GPS:
49,197593 16,613427
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.
Brno, Jihomoravský kraj

Festival Serial Killer – Mezinárodní festival seriálů v Brně

Festival Serial Killer nabízí premiéry těch nejkvalitnějších seriálových novinek z celé Evropy. Pátý ročník se koná od 19. do 24. září 2023 v Brně!
Brno, Jihomoravský kraj

Miroslava Ludvíková – 100 let

Výstava v kapli Paláce šlechtičen připomíná sté výročí narození PhDr. Miroslavy Ludvíkové, CSc. (1923-2005), významné etnografky a muzejnice.
Brno, Jihomoravský kraj

Tyjátr Ivana Gontka

Na nedělní odpoledne s tradičním loutkovým divadlem v Paláci šlechtičen je pro vás připraven bohatý program: představení Don Šajn alebo Márnotratný synslovenského tradičního loutkového divadla Tyjátr Ivana Gontka, komentovaná prohlídka expozice a dětská loutkářská dílna.
Brno, Jihomoravský kraj

Den otců s Moravským zemským muzeem aneb Jak přežít v době ledové?

Zveme všechny tatínky, dědečky a všechny jejich blízké na oslavu Dne otců.
Brno, Jihomoravský kraj

Komentovaná prohlídka mineralogické expozice Svět nerostů

Komentovaná prohlídka s odborníkem Mineralogicko-petrografického oddělení MZM v expozici Svět nerostů vás seznámí s nerostným bohatstvím Země.
Brno, Jihomoravský kraj

A již Marie Terezie... papírová platidla v habsburské monarchii (1759-1918)

Výstava seznamuje s nejrůznějšími druhy papírových platidel (bankocetle, bankovky, státovky, nouzové peníze, obligace aj.), jež se na území habsburské monarchie používaly od doby vlády Marie Terezie až do zániku Rakouska-Uherska.
Brno, Jihomoravský kraj

Anton Rzehak – Cesta do hloubi profesorovy duše

Výstava u příležitosti stého výročí úmrtí významného představitele brněnské vědy konce 19. a začátku 20. století představuje jeho nejvýznamnější paleontologické, geologické i archeologické objevy.
Brno, Jihomoravský kraj

Wellness víkendy v České republice

Nechte se hýčkat a prožijte víkendy plné odpočinku a relaxace. Potřebujete relaxaci a odpočinek? Nechte se hýčkat na wellness pobytech, které připravila CK Natour spol. v nejkrásnějších krajích naší republiky.
Brno, Jihomoravský kraj

Brněnské pivní lázně

Dopřejte si ničím nerušenou relaxaci v senzačních Brněnských pivních lázních. Čeká na vás uvolňující koupel, neomezená konzumace výtečného plzeňského piva a sladká vůně aromaterapie.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kurzy kreslení a malování v centru Brna

Naučit se u nás můžete kresbu tužkou, která je zaměřená na rozvoj pravé mozkové hemisféry, kresbu pastelkou či pastelem, dále se zaměřujeme na malbu akrylovými barvami či barvami olejovými. V neposlední řadě vám nabízíme kurzy zajímavých kombinovaných technik.
Brno, Jihomoravský kraj

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.
Brno, Jihomoravský kraj

Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno

Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno je novým prostorem pro výzkum, umělecký experiment a neformální vzdělávání v oblasti umění nových médií.
Brno, Jihomoravský kraj

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.
Brno, Jihomoravský kraj

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.
Brno, Jihomoravský kraj

Murál Tep města v Brně

Na budově IBC na Příkopě v Brně vznikla velkoplošná malba Tep města. Jedná se o dílo ruského výtvarníka Marata Danilyana, které zobrazuje mladé lidi, jak se baví a popíjejí v centru. Autora inspirovala návštěva Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Pavillon v replice Zemanovy kavárny v Brně

Francouzský gurmán J. A. Brillat-Savarin řekl: „Objevení nového jídla znamená pro lidské štěstí víc než objevení nové hvězdy.“ V restaurantu Pavillon zakusíte originální pokrmy, kombinace, vůně a prožijete své nové objevy.
Brno, Jihomoravský kraj

Vicino DiVino

Zažijte kousek Itálie v srdci Brna. Ve Vicino DiVino za vás prochutnali celou Itálií a rádi se s vámi podělí o tipy na skvělá vína i příběhy, které se k nim pojí.
Brno, Jihomoravský kraj

Kohout Na víně – art wine restaurant v Brně

Art wine restaurant Kohout Na víně disponuje více než 200 druhy vín z celého světa s primárním zaměřením na vína naturální.
Brno, Jihomoravský kraj

De Fleurs – floristické a dortové studio

De Fleurs není jen klasická kavárna a květinářství, jde zde skutečně o propojení krásy čerstvých květin a chutí domácích zákusků a kávy.
Brno, Jihomoravský kraj

Jedna Báseň wine & coffee bar v Brně

Jedna báseň je kavárna a vinárna s kuchyní jedna báseň v Brně. Nabízí italskou kávu Vergnano, moravská sudová i lahvová vína.
Brno, Jihomoravský kraj

Wine Trip Car

Zažijte krásy Moravy spojené s degustací vína až pro 7 osob. Milujete víno? Milujete přírodu? Tak to jste tady správně. Víno, příroda, zábava a nekonečno zážitků, to vše vás čeká s cestovatelem a someliérem Lukášem Bendou.
Brno, Jihomoravský kraj

Eggo Truck Brno

Restaurace se specializací na snídaně a brunch v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Rotor bar v Brně

Rotor bar je tajemné místo s osobitou atmosférou.
Brno, Jihomoravský kraj