ÚvodAktualityVýlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické
Památky

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

  • 19. září 2019
Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.
Čím je právě Bible kralická výjimečná? Šlo o první český překlad bible z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, tedy původních biblických jazyků. Kromě vysoké typografické úrovně se kniha vyznačuje i skvělou češtinou; díky tomu přispěla k uchování a rozvíjení našeho jazyka zejména v dobách protireformace a exilu. A pak je tu i její rozsah: iniciátor překladu, biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav, společně s dalšími filology a teology používal pro lepší srozumitelnost textu rozsáhlé komentáře, poznámky a vsuvky s odkazy na podobná biblická místa a možnosti jiných překladů. Dílo pod jejich pečlivýma rukama nakonec vyrostlo do takového objemu, že první vydání Kralické bible vyšlo rovnou v šesti svazcích; proto se mu také říká šestidílka. Přijeďte se s ní seznámit do Památníku v Kralicích!
 

Den tiskařů v Kralicích

V sobotu 21. září budou Kralice nad Oslavou slavit v rámci Dne tiskařů hned několik výročí: 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let slavnostního otevření Památníku i 200 let od vzniku místní první školní budovy. Těšit se můžete na komentované prohlídky Památníku Bible kralické, postaveného podle projektu architekta Bohuslava Fuchse, prohlídky středověké tvrze (kde v letech 1578–1620 tajná bratrská tiskárna sídlila) i kostela sv. Martina. Pro fandy ručních prací jsou v areálu tvrze připraveny řemeslné dílny zaměřené především na knihtisk a další řemesla, program doplňují přednášky a výstavy obrazů, dobových fotografií a hasičské techniky. Chybět nebude ani hudba: o to se postarají dětské soubory i kapela Listověj. Tématem jejich písní je mystická Vysočina a doba, kdy tu působili Jakub Deml, Otokar Březina, Bohuslav Reynek a další. A nezapomnělo se ani na děti: pro ně je připravená hra, spojená s plněním jednoduchých úkolů a s drobnými odměnami.
 

Výlety do Náměště nad Oslavou

Autem dojedete z Kralic nad Oslavou do Náměště nad Oslavou za pár minut, ale úplně minete krásné údolí řeky Oslavy. Kdybyste vyrazili z Kralic pěšky po modré značce údolím Chvojnice a pak po červené proti proudu Oslavy přes zříceniny hradů Kraví hora a Lamberk až do Náměště, čekala by vás cesta téměř 30 kilometrů dlouhá. Ve všedních dnech si můžete cestu zkrátit autobusem, ze zastávky Kuroslepy, u mlýna je to do Náměště jen 12 kilometrů.

V Náměšti můžete navštívit renesanční zámek, který v září bývá otevřený denně mimo pondělí, a předem si domluvit prohlídku Muzea řeznictví.
 

Víte, že…?

  • Díky šesti dílům prvního vydání budou mít Kralice nad Oslavou spousty dalších výročí, která mohou oslavovat: vycházely totiž postupně od roku 1579 až do roku 1593.
  • Bibli kralické bychom dnes mohli říkat také Bible ivančická: její vydání tiskárna připravovala už v sedmdesátých letech 16. století, kdy sídlila v Ivančicích. Už předtím se ale stěhovala, a to z Litomyšle do Mladé Boleslavi. V Ivančicích působila od roku 1562, v roce 1578 se přemístila do renesanční tvrze v Kralicích pod patronát Jana staršího ze Žerotína, který sídlil v blízké Náměšti nad Oslavou. Tady pracovala až do třicetileté války, během ní se pak přestěhovala do polského Lešna a tam pod správou Jana Amose Komenského působila až do roku 1656. Velikána české historie připomíná v Památníku stálá expozice Labyrint života J. A. Komenského.
  • Ve stínu své šestidílné předchůdkyně stojí Kralická bible „jednodílka“. Protože pro běžné čtenáře byla šestidílka drahá a nepraktická, v roce 1596 vyšlo nové, jednosvazkové vydání. Sice v něm chyběly poznámky a komentáře, ale zato bylo doplněno rejstříky, které usnadňovaly orientaci v textu.
  • Třetího vydání se Bible kralická dočkala ještě roku 1613, a to opět v jediném svazku a bez poznámkového aparátu, ovšem tentokrát ve větším, lépe čitelném formátu. Podle této třetí edice se pak řídila všechna pozdější vydání Bible kralické, která často najdete i ve svých knihovnách.
Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Za památkami Třebíčska Památky

Za památkami Třebíčska

Nejen město Třebíč s židovskou čtvrtí láká turisty k návštěvě. V okolí města najdeme řadu významných památek, které by neměly zůstat opomenuté. Proč si neudělat výlet po některých z nich? Autem nebo i na kole... První zastávkou může být třeba zámek Náměšť nad Oslavou...

Husova kaple Bernartice Kultura

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Další aktuality

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina

Dny evropského dědictví jsou letos opět i v Telči

Dny evropského dědictví (EHD) se konají každý rok v září. V souvislosti se Dny evropského dědictví jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, je v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. Svůj program má také město Telč.
7. září 2024 9:10
Památky, Kraj Vysočina

Znáte osmistovky Žďárských vrchů?

Nezapomenutelné výhledy do krajiny pro všechny věkové kategorie vám nabídnou Žďárské vrchy. Vystoupejte na nejvyšší vrchol Devět skal nebo na Malinskou a Paseckou skálu, Žákovu horu či Křivý Javor. Celkem je ve Žďárských vrších sedmnáct vrcholů, které měří více než osm set metrů nad mořem, v našich tipech uvádíme ty nejznámější z nich. Ideálním výchozím bodem k pokoření jednoho či více vrcholů Žďárských vrchů je například Herálec anebo vesnice Křižánky, Fryšava či Sněžné.
1. září 2024 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

Slavnosti tří kápí vrátí Třebíč zpět do historie

Středověké městečko, dobová tržnice, vojenské ležení, historický průvod, hudba i tanec… To je pouze ochutnávka toho, co zažijete ve dnech 23. až 25. srpna 2024 na středověkých Slavnostech tří kápí v Třebíči. Těšte se na šermíře, komedianty, koňský turnaj i mistra kata!
22. srpen 2024 15:00
Památky, Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Když to venku vypadá na déšť anebo už dokonce prší, vyměníte přírodní památky a turistiku za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete. Kde takové najdete vám poradí Kudy z nudy.
19. srpen 2024 14:03
Životní styl, Kraj Vysočina

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské i zámecké podzemí

Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Nahlédnout do něj můžete během prohlídek, které pořádá Městský úřad Telč. V části městského podzemí vás pobaví čertovská expozice s peklem a ukrytým pokladem, děti si tu mohou zahrát hru, která je navede k jeho nalezení. Také na zámku se ukrývají podzemní prostory – prohlédnout si je lze v rámci okruhu Zámecké podzemí.
16. srpen 2024 16:00
Památky, Kraj Vysočina

Poznejte kouzlo horkovzdušných balónů v Telči

Letos, již po osmadvacáté, se setkají příznivci balonového létání v Telčí. Od 15. do 18. srpna 2024 budou posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky létat nad Telčí a dělat radost pilotům, posádkám, pasažérům, divákům, dětem, dospělým... prostě všem.
14. srpen 2024 14:53
Zážitky, Kraj Vysočina

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 16. do soboty 17. srpna 2024 v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Užijte si dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dny historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitky ve starých dobrých časech.
14. srpen 2024 6:00
Kultura, Kraj Vysočina