!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Vydáno 19. září 2019 Památky
Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.
Čím je právě Bible kralická výjimečná? Šlo o první český překlad bible z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, tedy původních biblických jazyků. Kromě vysoké typografické úrovně se kniha vyznačuje i skvělou češtinou; díky tomu přispěla k uchování a rozvíjení našeho jazyka zejména v dobách protireformace a exilu. A pak je tu i její rozsah: iniciátor překladu, biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav, společně s dalšími filology a teology používal pro lepší srozumitelnost textu rozsáhlé komentáře, poznámky a vsuvky s odkazy na podobná biblická místa a možnosti jiných překladů. Dílo pod jejich pečlivýma rukama nakonec vyrostlo do takového objemu, že první vydání Kralické bible vyšlo rovnou v šesti svazcích; proto se mu také říká šestidílka. Přijeďte se s ní seznámit do Památníku v Kralicích!
 

Den tiskařů v Kralicích

V sobotu 21. září budou Kralice nad Oslavou slavit v rámci Dne tiskařů hned několik výročí: 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let slavnostního otevření Památníku i 200 let od vzniku místní první školní budovy. Těšit se můžete na komentované prohlídky Památníku Bible kralické, postaveného podle projektu architekta Bohuslava Fuchse, prohlídky středověké tvrze (kde v letech 1578–1620 tajná bratrská tiskárna sídlila) i kostela sv. Martina. Pro fandy ručních prací jsou v areálu tvrze připraveny řemeslné dílny zaměřené především na knihtisk a další řemesla, program doplňují přednášky a výstavy obrazů, dobových fotografií a hasičské techniky. Chybět nebude ani hudba: o to se postarají dětské soubory i kapela Listověj. Tématem jejich písní je mystická Vysočina a doba, kdy tu působili Jakub Deml, Otokar Březina, Bohuslav Reynek a další. A nezapomnělo se ani na děti: pro ně je připravená hra, spojená s plněním jednoduchých úkolů a s drobnými odměnami.
 

Výlety do Náměště nad Oslavou

Autem dojedete z Kralic nad Oslavou do Náměště nad Oslavou za pár minut, ale úplně minete krásné údolí řeky Oslavy. Kdybyste vyrazili z Kralic pěšky po modré značce údolím Chvojnice a pak po červené proti proudu Oslavy přes zříceniny hradů Kraví hora a Lamberk až do Náměště, čekala by vás cesta téměř 30 kilometrů dlouhá. Ve všedních dnech si můžete cestu zkrátit autobusem, ze zastávky Kuroslepy, u mlýna je to do Náměště jen 12 kilometrů.

V Náměšti můžete navštívit renesanční zámek, který v září bývá otevřený denně mimo pondělí, a předem si domluvit prohlídku Muzea řeznictví.
 

Víte, že…?

  • Díky šesti dílům prvního vydání budou mít Kralice nad Oslavou spousty dalších výročí, která mohou oslavovat: vycházely totiž postupně od roku 1579 až do roku 1593.
  • Bibli kralické bychom dnes mohli říkat také Bible ivančická: její vydání tiskárna připravovala už v sedmdesátých letech 16. století, kdy sídlila v Ivančicích. Už předtím se ale stěhovala, a to z Litomyšle do Mladé Boleslavi. V Ivančicích působila od roku 1562, v roce 1578 se přemístila do renesanční tvrze v Kralicích pod patronát Jana staršího ze Žerotína, který sídlil v blízké Náměšti nad Oslavou. Tady pracovala až do třicetileté války, během ní se pak přestěhovala do polského Lešna a tam pod správou Jana Amose Komenského působila až do roku 1656. Velikána české historie připomíná v Památníku stálá expozice Labyrint života J. A. Komenského.
  • Ve stínu své šestidílné předchůdkyně stojí Kralická bible „jednodílka“. Protože pro běžné čtenáře byla šestidílka drahá a nepraktická, v roce 1596 vyšlo nové, jednosvazkové vydání. Sice v něm chyběly poznámky a komentáře, ale zato bylo doplněno rejstříky, které usnadňovaly orientaci v textu.
  • Třetího vydání se Bible kralická dočkala ještě roku 1613, a to opět v jediném svazku a bez poznámkového aparátu, ovšem tentokrát ve větším, lépe čitelném formátu. Podle této třetí edice se pak řídila všechna pozdější vydání Bible kralické, která často najdete i ve svých knihovnách.
Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Útočiště tajné bratrské tiskárny, bohatství kralické minulosti a řada originálních dokladů tiskařského řemesla, mj. také originálních literek a drobných pomůcek, objevených v unikátním množství během archeologického průzkumu tvrziště. Památník patří do sbírek Moravského zemského muzea v Brně.

Za památkami Třebíčska

Za památkami Třebíčska

Nejen město Třebíč s židovskou čtvrtí láká turisty k návštěvě. V okolí města najdeme řadu významných památek, které by neměly zůstat opomenuté. Proč si neudělat výlet po některých z nich? Autem nebo i na kole... První zastávkou může být třeba zámek Náměšť nad Oslavou...

Husova kaple Bernartice

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.