Úvod > Aktuality > Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické
Památky

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

  • Vydáno19. září 2019
Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.
Čím je právě Bible kralická výjimečná? Šlo o první český překlad bible z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, tedy původních biblických jazyků. Kromě vysoké typografické úrovně se kniha vyznačuje i skvělou češtinou; díky tomu přispěla k uchování a rozvíjení našeho jazyka zejména v dobách protireformace a exilu. A pak je tu i její rozsah: iniciátor překladu, biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav, společně s dalšími filology a teology používal pro lepší srozumitelnost textu rozsáhlé komentáře, poznámky a vsuvky s odkazy na podobná biblická místa a možnosti jiných překladů. Dílo pod jejich pečlivýma rukama nakonec vyrostlo do takového objemu, že první vydání Kralické bible vyšlo rovnou v šesti svazcích; proto se mu také říká šestidílka. Přijeďte se s ní seznámit do Památníku v Kralicích!
 

Den tiskařů v Kralicích

V sobotu 21. září budou Kralice nad Oslavou slavit v rámci Dne tiskařů hned několik výročí: 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let slavnostního otevření Památníku i 200 let od vzniku místní první školní budovy. Těšit se můžete na komentované prohlídky Památníku Bible kralické, postaveného podle projektu architekta Bohuslava Fuchse, prohlídky středověké tvrze (kde v letech 1578–1620 tajná bratrská tiskárna sídlila) i kostela sv. Martina. Pro fandy ručních prací jsou v areálu tvrze připraveny řemeslné dílny zaměřené především na knihtisk a další řemesla, program doplňují přednášky a výstavy obrazů, dobových fotografií a hasičské techniky. Chybět nebude ani hudba: o to se postarají dětské soubory i kapela Listověj. Tématem jejich písní je mystická Vysočina a doba, kdy tu působili Jakub Deml, Otokar Březina, Bohuslav Reynek a další. A nezapomnělo se ani na děti: pro ně je připravená hra, spojená s plněním jednoduchých úkolů a s drobnými odměnami.
 

Výlety do Náměště nad Oslavou

Autem dojedete z Kralic nad Oslavou do Náměště nad Oslavou za pár minut, ale úplně minete krásné údolí řeky Oslavy. Kdybyste vyrazili z Kralic pěšky po modré značce údolím Chvojnice a pak po červené proti proudu Oslavy přes zříceniny hradů Kraví hora a Lamberk až do Náměště, čekala by vás cesta téměř 30 kilometrů dlouhá. Ve všedních dnech si můžete cestu zkrátit autobusem, ze zastávky Kuroslepy, u mlýna je to do Náměště jen 12 kilometrů.

V Náměšti můžete navštívit renesanční zámek, který v září bývá otevřený denně mimo pondělí, a předem si domluvit prohlídku Muzea řeznictví.
 

Víte, že…?

  • Díky šesti dílům prvního vydání budou mít Kralice nad Oslavou spousty dalších výročí, která mohou oslavovat: vycházely totiž postupně od roku 1579 až do roku 1593.
  • Bibli kralické bychom dnes mohli říkat také Bible ivančická: její vydání tiskárna připravovala už v sedmdesátých letech 16. století, kdy sídlila v Ivančicích. Už předtím se ale stěhovala, a to z Litomyšle do Mladé Boleslavi. V Ivančicích působila od roku 1562, v roce 1578 se přemístila do renesanční tvrze v Kralicích pod patronát Jana staršího ze Žerotína, který sídlil v blízké Náměšti nad Oslavou. Tady pracovala až do třicetileté války, během ní se pak přestěhovala do polského Lešna a tam pod správou Jana Amose Komenského působila až do roku 1656. Velikána české historie připomíná v Památníku stálá expozice Labyrint života J. A. Komenského.
  • Ve stínu své šestidílné předchůdkyně stojí Kralická bible „jednodílka“. Protože pro běžné čtenáře byla šestidílka drahá a nepraktická, v roce 1596 vyšlo nové, jednosvazkové vydání. Sice v něm chyběly poznámky a komentáře, ale zato bylo doplněno rejstříky, které usnadňovaly orientaci v textu.
  • Třetího vydání se Bible kralická dočkala ještě roku 1613, a to opět v jediném svazku a bez poznámkového aparátu, ovšem tentokrát ve větším, lépe čitelném formátu. Podle této třetí edice se pak řídila všechna pozdější vydání Bible kralické, která často najdete i ve svých knihovnách.
Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Za památkami Třebíčska

Za památkami Třebíčska

Nejen město Třebíč s židovskou čtvrtí láká turisty k návštěvě. V okolí města najdeme řadu významných památek, které by neměly zůstat opomenuté. Proč si neudělat výlet po některých z nich? Autem nebo i na kole... První zastávkou může být třeba zámek Náměšť nad Oslavou...

Husova kaple Bernartice

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky