Úvod > Co chcete dělat? > Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov – Bahňák
Památky

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov – Bahňák

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na pozemku podmáčeného Bahňáku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".
Vilová čtvrť, velkoryse koncipované parkové náměstí, městská zeleň, školy a obchody. Před tím vším ovšem musela být rybničnatá oblast zavezena zeminou, aby bylo vůbec možné stavět. A tak hora musela dolů.

Následná investiční činnost firmy Baťa zahrnovala například zřízení pobočky Baťova obchodního domu, vybudování koupaliště s tanečním parketem zvaného Baťova riviera (1934), dokončení reprezentačního Společenského domu s hotelem, restaurací, kinem a dalšími společenskými prostorami (1936).

V baťovských Otrokovicích můžeme obdivovat stavby z dílny architekta Vladimíra Karfíka, které charakterizuje režné zdivo neboli neomítnuté oranžové cihly. Další prvky na baťovských stavbách kombinují toto zdivo s omítnutými částmi, širokými parapetními pásy a prosklenými otvory v duchu konstruktivismu. Stavby tak působí nesmírně elegantně, minimalisticky a vzdušně.

Dalšími známými architekty, kteří se podepsali pod dílo Baťova, jsou F. L. Gahura, J. Voženílek, M. Drofa, ale také světově známý architekt Le Corbusier či B. Fuchs.
Zobrazit více

Provozovatel

Turistické informační centrum Otrokovice

nám. 3. května 1302
765 02 Otrokovice
Tel.:
+420 571 118 103
Email:
infocentrum@besed...
WWW:
www.tic-otrokovic...
GPS:
49,206797 17,536543
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Abrahámova polévkárna

Abrahámova polévkárna

Otrokovice, Zlínský kraj
Penzion Morava Otrokovice

Penzion Morava Otrokovice

Otrokovice, Zlínský kraj
Společenský dům v Otrokovicích

Společenský dům v Otrokovicích

Otrokovice, Zlínský kraj
Ubytovací komplex Morava

Ubytovací komplex Morava

Otrokovice, Zlínský kraj