Úvod > Aktuality > Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů
Příroda

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

  • Vydáno5. března 2023
Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Svůj ráj na zemi si Češi vytvořili v roce 1955: Český ráj tehdy byl 1. března vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí. Další místa přibývala jen zvolna: další rok v červenci CHKO Moravský kras, v roce 1963 CHKO Šumava a v roce 1967 CHKO Jizerské hory. Původní Český ráj ale byl mnohem menší, zahrnoval jen centrální a nejznámější část území mezi Turnovem, Sobotkou a Mnichovým Hradištěm. Jeho plocha se v roce 2002 rozrostla připojením oblasti Maloskalska a Prachovských skal téměř na dvojnásobek a o další dva roky později byla pestrá mozaika skalních měst se spoustou strží, stezek a vyhlídkových plošin zařazena do prestižního seznamu evropské sítě geoparků. A protože skalní města jistě znáte, pojďte se tentokrát podívat někam jinam: na různé vyhlídky, návrší a rozhledny, z nichž Český ráj uvidíte jako na dlani.
 

Za výhledy na horu Tábor

Není Tábor jako Tábor: vrch nad Lomnicí nad Popelkou se původně se nazýval Chlum, dnešní pojmenování vzniklo v husitské době podle táborů lidu. Od Lomnice a od studánky Křížovka stoupá k jeho vrcholu křížová cesta se čtrnácti cihlovými kapličkami, nahoře pak stojí barokní kostel Proměnění Páně a turistická chata s rozhlednou. Ověřte si na vlastní oči, zda z ní skutečně je vidět čtvrtina Čech a lze napočítat na padesát chrámových věží a dvanáct rozhleden.

Na jižním úbočí Tábora najdete ještě jednu vyhlídku, kterou z rozhledny neuvidíte: romantická Allainova věž byla pojmenována byla po jednom z knížat Rohanů, který tragicky zahynul při koňských dostizích. Od ní sejdete na rozcestí se žlutou značkou a po ní se vydáte na sever ke Košovu a pak po červené a zelené značce k lyžařskému areálu V Popelkách. Kromě skokanských můstků s umělou hmotou a keramickou nájezdovou stopou tu najdete můstek K-70 s vyhlídkovým ochozem. Před návratem do Lomnice se můžete zastavit ještě na Smetanově vyhlídce, oblíbeném místě slavného hudebního skladatele, a také na návrší Ředice nad Morcínovem, odkud je krásný rozhled nejen do nitra Českého ráje, ale také na Ještěd a Krkonoše.
 

Na střechu Českého ráje a do Klokočských skal

Klokočeské skálySkvělé výhledy nabízí také rozhledna Kozákov s turistickou chatou, známé naleziště drahých kamenů. Jedná se o nejvyšší vrch Českého ráje Kozákov (744 m). Cesty na jeho vrchol vedou ze všech stran, naše okružní trasa tentokrát začíná v Klokočí. Na Kozákov vede červená značka přes Vesec a Podhájí, zpět pak půjdete po naučné stezce Kozákov kolem Radostné studánky. Až do Klokočí z úbočí Kozákova směřuje žlutá značka, cestou se ještě můžete zastavit na skalním hradě Rotštejn a v Klokočských skalách. Přímo nad obcí Klokočí se táhne několik metrů dlouhá rozsedlina zvaná Klokočské průchody. V nejužších místech je pouze metr až dva široká, ve středověku tudy procházela stará kupecká cesta.
 

Kolem Jizery po Riegerově stezce

Riegrova stezkaOblíbená červeně značená Riegrova stezka ze Semil proti proudu Jizery do Podspálova má i svou „horní“ variantu. Díky Kamenického stezce nemusíte zpět po stejné cestě, stačí vystoupat z údolí Kamenice po modré značce do Spálova a pak se do Semil vracet po žluté. Vyhlídky do údolí a okolní krajiny (třeba z Myší skály nebo vyhlídky U Bakala) si v zimě užijete mnohem víc než v sezoně, kdy rozhledům brání listnaté stromy. Nejkrásnější úsek kaňonem Jizery vybudoval Klub českých turistů už v roce 1909. Stezka kroutící se skalami nad řekou je určena výhradně pro pěší, s kočárkem ani na kole tudy neprojedete. Neschůdná místa překonává několik desítek metrů dlouhý visutý chodník, u soutoku Jizery a Kamenice stojí za vidění krásná secesní vodní elektrárna, postavená za první republiky.
 

Kolem rybníků na hrad Trosky

Zavzpomínejte si na film Jak dostat tatínka do polepšovny a vydejte se po stopách malého Vaška malebnými Podtroseckými údolími k hradu Trosky. Okružní trasa vede od parkoviště u Věžického rybníku po žluté značce k rozcestí U Přibyla, kde odbočíte na červenou značku vedoucí údolím Žehrovky. Ta vás dovede k Podsemínskému mlýnu s kamenným mostem, které znáte z několika filmů a pohádek. Po Zlaté stezce Českého ráje pokračujte k rybníku Nebákov, odkud vystoupáte k hradu Trosky, nekorunovanému symbolu Českého ráje. Přes Tachov s krásnými roubenými chalupami se pak vydáte k rybníku Vidlák a po žluté se vrátíte zpět k Věžickému rybníku.
 

Pohádkový výlet za čerty a na hrad Kost

Málokterou vesnici si filmaři zamilovali tak jako Vesec u Sobotky: vystřídaly se tu desítky filmových štábů a náves s rybníčkem si zahrála například ve filmech Přijela k nám pouť nebo Jára Cimrman ležící, spící (kde se z Vesce stal filmový Liptákov), tady se také odehrávaly scény s hasičskou stříkačkou Máňou z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Za pohádkou S čerty nejsou žerty se ale musíte vypravit jinam, a to po žluté značce ze Sobotky směr Střehom. Tady stojí přes 500 let starý roubený vodní mlýn, kde žil pohádkový mlynář Máchal – ano, ten, který se oženil se zlou Dorotou a ta se pak chtěla zbavit i nevlastního syna Petra, kterého nakonec zachránili čerti. Od takzvaného Máchalova mlýna pokračujte do údolí Plakánek a k hradu Kost, kde filmaři natáčeli v hradní kuchyni (pozor, hrad je otevřen až od dubna). Zpět do Sobotky vede nejjednodušší cesta po silnici s nezbytnou zastávkou ve Vesci, oblíbené památkové rezervaci.
Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Nachází se ve skalní soutěsce, vpravo při cestě na Mariánskou vyhlídku.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Pod vrcholem Mužský, jen pár kroků od Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách, se nachází zajímavý přírodní úkaz – pseudokrasová Trhlinová propast, která představuje nejhlubší známou propast na Mladoboleslavsku.

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji

Myší díra je velmi úzká skalní rozsedlina vedoucí od parkoviště u zámku Hrubá Skála do Zámecké rokle.

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Další aktuality

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Ušetřete v Krkonoších se slevovými kartami

V Krkonoších fungují v současné době pro návštěvníky čtyři slevové karty. Jedná se o Gopass ve Špindlerově Mlýně, Harrachov Card v Harrachově a Kartu hosta v Peci pod Sněžkou. Ve ve východních Krkonoších můžete nově využít od letošní sezony Kartu hosta.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 18. 3. 2023 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na exhibici lyžníků, čertovu kovářskou dílnu, hod sekyrou či ukázky tradičních krkonošských řemesel. Program začíná v 11 hodin Krakonošovým průvodem.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Jizerské hory ožijí o víkendu Mistrovstvím České republiky ve sprintu psích spřežení

Černostudniční hřbet a okolí Zásady v Jizerských horách stane o víkendu 18. a 19. února 2023 dějištěm dalšího ročníku Mistrovství České republiky ve sprintu psích spřežení. Diváci se mohou těšit na atraktivní podívanou – spatřit bude možné jak závodníky na běžkách s jedním psem, tak i celá spřežení se saněmi se čtyřmi, osmi či dvanácti speciálně šlechtěnými psy.
Liberecký kraj | Zimní sporty