Úvod > Aktuality > Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů
Příroda

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 69 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Svůj ráj na zemi si Češi vytvořili v roce 1955: Český ráj tehdy byl 1. března vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí. Další místa přibývala jen zvolna: další rok v červenci CHKO Moravský kras, v roce 1963 CHKO Šumava a v roce 1967 CHKO Jizerské hory. Původní Český ráj ale byl mnohem menší, zahrnoval jen centrální a nejznámější část území mezi Turnovem, Sobotkou a Mnichovým Hradištěm. Jeho plocha se v roce 2002 rozrostla připojením oblasti Maloskalska a Prachovských skal téměř na dvojnásobek a o další dva roky později byla pestrá mozaika skalních měst se spoustou strží, stezek a vyhlídkových plošin zařazena do prestižního seznamu evropské sítě geoparků. A protože skalní města jistě znáte, pojďte se tentokrát podívat někam jinam: na různé vyhlídky, návrší a rozhledny, z nichž Český ráj uvidíte jako na dlani.
 

Za výhledy na horu Tábor

Není Tábor jako Tábor: vrch nad Lomnicí nad Popelkou se původně se nazýval Chlum, dnešní pojmenování vzniklo v husitské době podle táborů lidu. Od Lomnice a od studánky Křížovka stoupá k jeho vrcholu křížová cesta se čtrnácti cihlovými kapličkami, nahoře pak stojí barokní kostel Proměnění Páně a turistická chata s rozhlednou. Ověřte si na vlastní oči, zda z ní skutečně je vidět čtvrtina Čech a lze napočítat na padesát chrámových věží a dvanáct rozhleden.

Na jižním úbočí Tábora najdete ještě jednu vyhlídku, kterou z rozhledny neuvidíte: romantická Allainova věž byla pojmenována byla po jednom z knížat Rohanů, který tragicky zahynul při koňských dostizích. Od ní sejdete na rozcestí se žlutou značkou a po ní se vydáte na sever ke Košovu a pak po červené a zelené značce k lyžařskému areálu V Popelkách. Kromě skokanských můstků s umělou hmotou a keramickou nájezdovou stopou tu najdete můstek K-70 s vyhlídkovým ochozem. Před návratem do Lomnice se můžete zastavit ještě na Smetanově vyhlídce, oblíbeném místě slavného hudebního skladatele, a také na návrší Ředice nad Morcínovem, odkud je krásný rozhled nejen do nitra Českého ráje, ale také na Ještěd a Krkonoše.
 

Na střechu Českého ráje a do Klokočských skal

Klokočeské skálySkvělé výhledy nabízí také rozhledna Kozákov s turistickou chatou, známé naleziště drahých kamenů. Jedná se o nejvyšší vrch Českého ráje Kozákov (744 m). Cesty na jeho vrchol vedou ze všech stran, naše okružní trasa tentokrát začíná v Klokočí. Na Kozákov vede červená značka přes Vesec a Podhájí, zpět pak půjdete po naučné stezce Kozákov kolem Radostné studánky. Až do Klokočí z úbočí Kozákova směřuje žlutá značka, cestou se ještě můžete zastavit na skalním hradě Rotštejn a v Klokočských skalách. Přímo nad obcí Klokočí se táhne několik metrů dlouhá rozsedlina zvaná Klokočské průchody. V nejužších místech je pouze metr až dva široká, ve středověku tudy procházela stará kupecká cesta.
 

Kolem Jizery po Riegerově stezce

Riegrova stezkaOblíbená červeně značená Riegrova stezka ze Semil proti proudu Jizery do Podspálova má i svou „horní“ variantu. Díky Kamenického stezce nemusíte zpět po stejné cestě, stačí vystoupat z údolí Kamenice po modré značce do Spálova a pak se do Semil vracet po žluté. Vyhlídky do údolí a okolní krajiny (třeba z Myší skály nebo vyhlídky U Bakala) si v zimě užijete mnohem víc než v sezoně, kdy rozhledům brání listnaté stromy. Nejkrásnější úsek kaňonem Jizery vybudoval Klub českých turistů už v roce 1909. Stezka kroutící se skalami nad řekou je určena výhradně pro pěší, s kočárkem ani na kole tudy neprojedete. Neschůdná místa překonává několik desítek metrů dlouhý visutý chodník, u soutoku Jizery a Kamenice stojí za vidění krásná secesní vodní elektrárna, postavená za první republiky.
 

Kolem rybníků na hrad Trosky

Zavzpomínejte si na film Jak dostat tatínka do polepšovny a vydejte se po stopách malého Vaška malebnými Podtroseckými údolími k hradu Trosky. Okružní trasa vede od parkoviště u Věžického rybníku po žluté značce k rozcestí U Přibyla, kde odbočíte na červenou značku vedoucí údolím Žehrovky. Ta vás dovede k Podsemínskému mlýnu s kamenným mostem, které znáte z několika filmů a pohádek. Po Zlaté stezce Českého ráje pokračujte k rybníku Nebákov, odkud vystoupáte k hradu Trosky, nekorunovanému symbolu Českého ráje. Přes Tachov s krásnými roubenými chalupami se pak vydáte k rybníku Vidlák a po žluté se vrátíte zpět k Věžickému rybníku.
 

Pohádkový výlet za čerty a na hrad Kost

Málokterou vesnici si filmaři zamilovali tak jako Vesec u Sobotky: vystřídaly se tu desítky filmových štábů a náves s rybníčkem si zahrála například ve filmech Přijela k nám pouť nebo Jára Cimrman ležící, spící (kde se z Vesce stal filmový Liptákov), tady se také odehrávaly scény s hasičskou stříkačkou Máňou z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Za pohádkou S čerty nejsou žerty se ale musíte vypravit jinam, a to po žluté značce ze Sobotky směr Střehom. Tady stojí přes 500 let starý roubený vodní mlýn, kde žil pohádkový mlynář Máchal – ano, ten, který se oženil se zlou Dorotou a ta se pak chtěla zbavit i nevlastního syna Petra, kterého nakonec zachránili čerti. Od takzvaného Máchalova mlýna pokračujte do údolí Plakánek a k hradu Kost, kde filmaři natáčeli v hradní kuchyni (pozor, hrad je otevřen až od dubna). Zpět do Sobotky vede nejjednodušší cesta po silnici s nezbytnou zastávkou ve Vesci, oblíbené památkové rezervaci.
Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!

Klokočské průchody

Klokočské průchody

Klokočské průchody představují strmé rozsedliny skalních bloků nad obcí Klokočí, kudy lze projít skalním masivem do Klokočského skalního města.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji

Myší díra je velmi úzká skalní rozsedlina vedoucí od parkoviště u zámku Hrubá Skála do Zámecké rokle.

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Nachází se ve skalní soutěsce, vpravo při cestě na Mariánskou vyhlídku.

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Pod vrcholem Mužský, jen pár kroků od Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách, se nachází zajímavý přírodní úkaz – pseudokrasová Trhlinová propast, která představuje nejhlubší známou propast na Mladoboleslavsku.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Další aktuality

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky