Úvod > Co chcete dělat? > Arboretum na Bukovině v Českém ráji
Příroda

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.
Arboretum na Bukovině představuje jednu z nejstarších pokusných ploch se zaváděním cizích dřevin na naše území. Založil jej kolem roku 1860 tehdejší majitel hruboskalského panství hrabě Lexa Aehrenthal s odbornou pomocí lesníka Leopolda Angra. Leží přímo u Zlaté stezky spojující ty nejkrásnější místa a pamětihodnosti Českého ráje. Najdete jej při lesní cestě mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn v nadmořské výšce 360 m a jeho rozloha je 2,73 ha a roste tu celkem 407 chráněných památných stromů.

V arboretu se nachází jedna z nejstarších sbírek dřevin u nás a také je to jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. Je zde několik desítek cizokrajných i domácích druhů dřevin a jejich kultivarů, často úctyhodného stáří.

K prvním cizokrajným dřevinám zde vysazeným patří douglaska tisolistá, jejíž sazenice byly získány z flottbeckých školek u Hamburku. Douglaska je z rodu rostlin z čeledi borovicovité, která zahrnuje 5-7 druhů. Tento rod byl pojmenován na počest významného skotského botanika Davida Douglase.
 

Co všechno v arboretu uvidíte

Postupně pak byly vysazovány další druhy dřevin: jedle obrovská, jedle kavkazská, jedle ojíněná, zejména pak její varieta Lowiana, a jedlovec kanadský. Mezi dalšími vzrostlými exempláři jehličnanů najdete dnes v arboretu smrk obecný, jedli řeckou, borovici těžkou, borovici rumelskou, modřín japonský, z listnáčů pak domácí buk lesní, dub letní a zimní, včetně některých vzácných forem, z cizích pak dub červený či liliovník tulipánokvětý, který patří k nejatraktivnějším dřevinám. Zmíněná jedle obrovská dosahuje padesát metrů výšky a na její obejmutí je třeba tří dospělých lidí.

Jednotlivé stromy mají na sobě cedulky s názvy a tak se lze vždy přečíst, jak se daný strom jmenuje. Po prohlídce je možno zajít v areálu arboreta na kávu a nějaké občerstvení do altánku švýcarského stylu. Je postavený z režného hrázděného zdiva a stojí tu od druhé poloviny 19 století. V roce 2005 proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Altánek je součástí kulturní památky zámku Hrubá Skála a mimo občerstvení je zde také informační středisko Správy CHKO Český ráj, kde si rohlédnete výstavu šišek z celého světa anebo vycpané ptáky. Z arboreta pal lze pokračovat dále směrem na hrad Valdštejn a obdivovat přitom při cestě z několika vyhlídek nádherné skalní věže Hruboskalska.

Arboretum bylo kompletně revitalizováno mezi lety 2017 – 2018.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Indiánské týpí v Českém ráji

Indiánské týpí v Českém ráji

Turnov, Liberecký kraj
Zámecká restaurace Hrubá Skála

Zámecká restaurace Hrubá Skála

Turnov, Liberecký kraj
Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Turnov, Liberecký kraj
Motel Even Sedmihorky

Motel Even Sedmihorky

Turnov, Liberecký kraj