Úvod > Co chcete dělat? > Arboretum na Bukovině v srdci Hruboskalska

Arboretum na Bukovině v srdci Hruboskalska

Příroda
Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci turisticky oblíbené oblasti Hruboskalsko v Českém ráji. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. V letech 2017 - 2018 prochází arboretum postupnou obnovou, přesto je možné jej navštívit.
Arboretum na Bukovině představuje jednu z nejstarších pokusných ploch se zaváděním cizích dřevin na naše území. Založil jej kolem roku 1860 tehdejší majitel hruboskalského panství hrabě Lexa Aehrenthal s odbornou pomocí lesníka Leopolda Angra. Leží přímo u Zlaté stezky spojující ty nejkrásnější místa a pamětihodnosti Českého ráje. Najdete jej při lesní cestě mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn v nadmořské výšce 360 m a jeho rozloha je 2,73 ha a roste tu celkem 407 chráněných památných stromů.

V arboretu se nachází jedna z nejstarších sbírek dřevin u nás a také je to jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. Je zde několik desítek cizokrajných i domácích druhů dřevin a jejich kultivarů, často úctyhodného stáří.

K prvním cizokrajným dřevinám zde vysazeným patří douglaska tisolistá, jejíž sazenice byly získány z flottbeckých školek u Hamburku. Douglaska je z rodu rostlin z čeledi borovicovité, která zahrnuje 5-7 druhů. Tento rod byl pojmenován na počest významného skotského botanika Davida Douglase.

Postupně pak byly vysazovány další druhy dřevin: jedle obrovská, jedle kavkazská, jedle ojíněná, zejména pak její varieta Lowiana, a jedlovec kanadský. Mezi dalšími vzrostlými exempláři jehličnanů najdete dnes v arboretu smrk obecný, jedli řeckou, borovici těžkou, borovici rumelskou, modřín japonský, z listnáčů pak domácí buk lesní, dub letní a zimní, včetně některých vzácných forem, z cizích pak dub červený či liliovník tulipánokvětý, který patří k nejatraktivnějším dřevinám. Zmíněná jedle obrovská dosahuje padesát metrů výšky a na její obejmutí je třeba tří dospělých lidí.

Jednotlivé stromy mají na sobě cedulky s názvy a tak se lze vždy přečíst, jak se daný strom jmenuje. Po prohlídce je možno zajít v areálu arboreta na kávu a nějaké občerstvení do altánku švýcarského stylu. Je postavený z režného hrázděného zdiva a stojí tu od druhé poloviny 19 století. V roce 2005 proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Altánek je součástí kulturní památky zámku Hrubá Skála a mimo občerstvení je zde také informační středisko Správy CHKO Český ráj, kde si rohlédnete výstavu šišek z celého světa anebo vycpané ptáky. Z arboreta pal lze pokračovat dále směrem na hrad Valdštejn a obdivovat přitom při cestě z několika vyhlídek nádherné skalní věže Hruboskalska.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí