!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Trhlinová propast v Příhrazských skalách
Příroda

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Pod vrcholem Mužský, jen pár kroků od Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách, se nachází zajímavý přírodní úkaz – pseudokrasová Trhlinová propast, která představuje nejhlubší známou propast na Mladoboleslavsku.
Trhlinovou propast naleznete v Příhrazských skaláchČeském ráji, na modré a červené turistické značce, která vede z Drábských světniček Studeným průchodem ke Krásné vyhlídce. Propast není příliš široká, ale dosti hluboká, její dno se nalézá až 22,5 metrů pod zemským povrchem a je to nejhlubší propastí Českého ráje.

Propast objevili pracovníci Státní ochrany přírody při studijní exkurzi v roce 1960. Dne 14. října roku 1962 provedl sestup na její dno Gustav Ginzel (svérázný cestovatel a majitel Hnojového domu na Jizerce), O. Lhotský a Z. Lhotská. Propast byla při této příležitosti zaměřena a vznikl i plánek. Nikde na dně ani na stěnách dobrodruzi nenašli žádné stopy, že by před nimi již někdo do propasti sestoupil.

Pseudokras je typ reliéfních forem, v němž jsou krasové tvary vytvořeny v nekrasových horninách Nejčastji se jedná o mechanickou a tektonickou činností vytvořené rozsedlinové jeskyně a propasti, suťové a blokové labyrinty, erozní převisy, brány, tunely i dutiny vzniklé zvětráváním. Mohou vznikat prakticky ve všech typech hornin, nejčastěji však v pískovcích.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí