Úvod > Aktuality > Navštivte vesnickou památkovou rezervaci Vesec

Navštivte vesnickou památkovou rezervaci Vesec

Vydáno 12. července 2012 Letní sporty
"Vesnická památková rezervace leží dva kilometry od Sobotky na Jičínsku. Vznikla ze staré slovanské návesní zástavby okrouhlicového typu, v Českém ráji ojedinělé. Vesecké malé a střední zemědělské usedlosti z 18. a 19. století patří k nejzachovalejším v oblasti. Typické jsou tam roubené patrové domy s boční pavlačí. Na návsi stojí sousoší Nejsvětejší trojice z roku 1834, které má na podstavci sošku vousaté sv. Starosty. Ta je v Čechách k vidění pouze na třech místech. V těsné blízkosti obce láká k výletům i procházkám tzv. Vesecký Plakánek - romantické skalnaté údolí mezi Plakánkem pod hradem Kost a Vescem. Kouzelná vesnička spádově patří pod obec Libošovice a hrad Kost a zámek Humprecht jsou od ní vzdálené ""coby kamenem dohodil"". Vesec znají především milovníci filmu – stal se oblíbeným místem režisérů nejen českých, ale i zahraničních. Natáčelo se zde mnoho filmů. Mezi první patří Vzbouření na vsi a Léto z roku 1948. Po delší přestávce následoval dětský muzikál Přijela k nám pouť a zahraniční filmy Porážka, Syn třinácti otců a Johanes. Exteriéry z Vesce zahlédnete i ve filmech Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící, Před bouří, Komediant, s Čerty nejsou žerty a Podzemí. Několikrát tam natáčela i Československá televize, např. povídky ze známého cyklu Bakaláři, dále V zámku a podzámčí a Psohlavci. Režisér Jan Bonaventura tam situoval Svatbu v Českém ráji aneb Jak to bylo dál s Prodanou nevěstou. V 90. letech se ve Vesci natáčely dva snímky: první díl seriálu Dlouhá cesta Lukáše Bímana a epizoda z filmu Haliny Pawlovské Díky za každé dobré ráno. V roce 2001 se tam filmovalo několik dílů seriálu O ztracené lásce, v roce 2007 „Nemocnice na kraji města“ III. část. V roce 2009 se „Po stopách natáčení“ úspěšného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny vydala reportérka televize Barrandov Petra Pšeničná."

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.