Úvod > Aktuality > Navštivte vesnickou památkovou rezervaci Vesec
Navštivte vesnickou památkovou rezervaci Vesec
"> ">
Letní sporty

Navštivte vesnickou památkovou rezervaci Vesec

  • Vydáno12. července 2012
"Vesnická památková rezervace leží dva kilometry od Sobotky na Jičínsku. Vznikla ze staré slovanské návesní zástavby okrouhlicového typu, v Českém ráji ojedinělé. Vesecké malé a střední zemědělské usedlosti z 18. a 19. století patří k nejzachovalejším v oblasti. Typické jsou tam roubené patrové domy s boční pavlačí. Na návsi stojí sousoší Nejsvětejší trojice z roku 1834, které má na podstavci sošku vousaté sv. Starosty. Ta je v Čechách k vidění pouze na třech místech. V těsné blízkosti obce láká k výletům i procházkám tzv. Vesecký Plakánek – romantické skalnaté údolí mezi Plakánkem pod hradem Kost a Vescem. Kouzelná vesnička spádově patří pod obec Libošovice a hrad Kost a zámek Humprecht jsou od ní vzdálené ""coby kamenem dohodil"". Vesec znají především milovníci filmu – stal se oblíbeným místem režisérů nejen českých, ale i zahraničních. Natáčelo se zde mnoho filmů. Mezi první patří Vzbouření na vsi a Léto z roku 1948. Po delší přestávce následoval dětský muzikál Přijela k nám pouť a zahraniční filmy Porážka, Syn třinácti otců a Johanes. Exteriéry z Vesce zahlédnete i ve filmech Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící, Před bouří, Komediant, s Čerty nejsou žerty a Podzemí. Několikrát tam natáčela i Československá televize, např. povídky ze známého cyklu Bakaláři, dále V zámku a podzámčí a Psohlavci. Režisér Jan Bonaventura tam situoval Svatbu v Českém ráji aneb Jak to bylo dál s Prodanou nevěstou. V 90. letech se ve Vesci natáčely dva snímky: první díl seriálu Dlouhá cesta Lukáše Bímana a epizoda z filmu Haliny Pawlovské Díky za každé dobré ráno. V roce 2001 se tam filmovalo několik dílů seriálu O ztracené lásce, v roce 2007 „Nemocnice na kraji města“ III. část. V roce 2009 se „Po stopách natáčení“ úspěšného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny vydala reportérka televize Barrandov Petra Pšeničná."
Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.