Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa
Nový život památek, církevní památky, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely, Kudy z nudy
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
Staré kostely, kaple a další místa, která vznikla k oslavě bohů a dnes zejí prázdnotou, najdete po celém světě. Česko není výjimkou: i u nás se bývalé kostely proměnily v galerie a muzea, koncertní a výstavní síně nebo společenská centra. Navíc v nich můžete uspořádat civilní svatební obřad – a to v podobné atmosféře, v jaké probíhají církevní sňatky. Jak vypadá druhý život bývalých, takzvaně odsvěcených církevních památek, kde je najdete a k čemu slouží?
 

Staré církevní památky a nové využití pro kulturu

Vlastně je to záhada: podle různých průzkumů sice Česko je nejateističtější země v Evropě, tedy s největším procentem obyvatel, kteří nevěří v Boha, ale na druhou stranu vnímáme a ctíme posvátnost starých církevních památek. Nápady využít je jako restaurace, penziony, nákupní centra, taneční kluby nebo byty, které procházejí v jiných zemích s mnohem vyšším procentem věřících, sledujeme většinou s nevolí a odporem. Nejčastější a nejcitlivější způsob pro jejich nové využití je kultura: staré kostely se tak mění v muzea a galerie, koncertní sály, infocentra, místa pro oficiální akce nebo divadla.
 

Pražská křižovatka a další zrušené kostely v Praze

Jednou z nejpovedenějších proměn prošel bývalý barokní kostel sv. Maří Magdaleny Praze na Malé Straně. Prohlédněte si monumentální dvoranu bývalé hlavní lodí a podívejte se přes prosklenou kopuli na nebe. Než se v něm zabydlelo České muzeum hudby, sloužil jako skladiště a kanceláře, poštovní úřad, vojenský špitál, kasárna, četnická stanice nebo archiv ministerstva vnitra, dokonce v něm měl vzniknout cukrovar.

Jako koncertní síň slouží také kostel sv. Vavřince na Petříně, v areálu Strahovského kláštera pak stojí opakovaně rušený a znovu vysvěcený kostel sv. Rocha, v němž po posledních úpravách najdete galerii Miro.
 

Pražská křižovatka a koncertní síň

Jedním z nejznámějších společenských a duchovních center, a současně jedním z nejznámějších bývalých kostelů je Pražská křižovatka, jeden z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Sídlí ve zrušeném kostele sv. Anny na Starém MěstěPraze, který původně patřil ke klášteru templářů a poté dominikánek. Tak jako u řady jiných zrušených církevních památek platí hrají v jeho konci hlavní roli reformy císaře Josefa II.: po zrušení kláštera v roce 1782 areál postupně sloužil jako tiskárna, sklad papíru a byty.

Rekonstrukce bývalého kostela proběhla podle návrhu architektky Evy Jiřičné a nyní je místem pro setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy a meditace.

Podobné osudy sdílí kaple Sacré Coeur na Smíchově anebo staroměstský kostel sv. Šimona a Judy, nádherná barokní stavba, kde na varhany hráli například Wolfgang Amadeus Mozart či Joseph Haydn. Kostel byl původně součástí nemocnice Na Františku, dnes o něj pečuje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a využívá se jako koncertní síň, například pro hudební festival Pražské jaro.
 

Kam na výstavy a do galerie?

Nové využití v duchovní či kulturní sféře se našlo pro bývalý kapucínský kostel sv. JosefaChrudimi. Proměnil se v Muzeum barokních soch, unikátní expozici s desítkami zachráněných barokních soch a dřevěných plastik z východních Čech, pocházejících ze 17. a 18. století.

Nové využití se našlo i pro kostel sv. Anny, nejstarší dochovanou stavbu Jablonce nad Nisou, který dala postavit Marie Polyxena hraběnka Desfours v letech 1685 až 1687. Sice se nepodařilo zachránit původní zařízení, ale kostel po rekonstrukci slouží jako výstavní síň a koncertní sál. Mimořádně se tu konají svatební obřady a bohoslužby, například pravidelně v létě na počest patronky města, svaté Anny. Podobně se využívají i další chrámy, například kostel sv. BonaventuryMladé Boleslavi, kostel sv. Josefa ve Fulneku, kostel Zvěstování Panny MarieŠumperku, nejstarší pelhřimovský kostel sv. Víta anebo kostel sv. VavřinceKlatovech.

Zvláštní osudy má i takzvaný Starý kostel v Horním Maršově, nazývaný také horní či hřbitovní. Nejstarší kamenná památka východních Krkonoš je zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie. Nejstarším dochovaným předmětem z roku 1572 je kamenná křtitelnice, z níž přijímala křest první generace místních rodáků. Po otevření „nového kostela“ přestal hřbitovní kostel sloužit k církevním obřadům, nebylo pro něho žádné další využití, a tak začal postupně chátrat. Dávnou tvář mu vrátila teprve velkorysá rekonstrukce z roku 2016. Dnes je kostel majetkem obce a spravuje ho společně s centrem Dotek; v hlavní sezoně si můžete rezervovat komentovanou prohlídku s místním průvodcem.
 

Odsvěcení a opětovné vysvěcení upířího plesového sálu

Přestože se mluví o odsvěcených kostelech, neexistuje žádný obřad, který by zrušil předchozí vysvěcení. Stavba zkrátka jen přestane sloužit náboženským účelům. O vysvěcení ale může přijít jinými způsoby, například když je v něm prolita krev se zločinným úmyslem, když se zřítí anebo se v něm odehrají věci, které by se v kostele odehrávat neměly. K tomu došlo například při natáčení thrilleru Van Helsingmalostranském kostele svatého Mikuláše, který filmaři se souhlasem pražského arcibiskupství proměnili v dekadentní plesový sál. Kvůli scénám bojů s démonickými postavami prý musel být kostel nejdřív odsvěcen a poté znovu vysvěcen.
 

Zajímavé kostely, které našly využití jako galerie

Památkáři a architekti soudí, že malých nevyužívaných kostelíků a kaplí bude přibývat, zvlášť v menších obcích, kde chybí věřící. Někde už teď velké stavby chátrají, jinde se pro ně podařilo najít nové využití – a přitom se v nich dál konají církevní obřady. To je třeba případ kostela sv. Petra a Pavla v Chotěvicích, který koupili Richard Krajčo s manželkou Karin a starají se o jeho rekonstrukci i nové využití. Kostel dál slouží svému účelu, zároveň se ale mění se v jedinečnou uměleckou galerii. Je to prý jediné místo na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Proměnou prochází i kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova aneb Křišťálový chrám skláře Jiřího Pačinka: v bezmála dvě stě let starém interiéru si vychutnáte přehlídku současného uměleckého skla.
Kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích

Kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích

Podkrkonošský kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích získal do svého vlastnictví Richard Krajčo s manželkou, kteří se zasazují o jeho rekonstrukci. Novorománský kostel byl vybudován v letech 1861-63 z červených kvádrů permského pískovce.

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.

Torzo rotundy sv. Pantaleona v Pustiměři

Torzo rotundy sv. Pantaleona v Pustiměři

Rotunda svatého Pantaleona v Pustiměři byla svého času největší stavbou svého druhu v Čechách i na Moravě – do svatostánku se mohlo vejít při plné kapacitě až 200 lidí. Za josefinských reforem byla rotunda odsvěcena, většina jejího zdiva rozebrána, dodnes dochovalo jen malé torzo.

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel se nachází v nejstarší mladoboleslavské části Karmeli. Nyní je kostel odsvěcený a slouží k pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí.

Bývalý kostel sv. Jana Evangelisty ve Švihově

Bývalý kostel sv. Jana Evangelisty ve Švihově

Město Švihov má na svém katastru nejednu historickou raritu – a jednou z nich je i kostel, ve kterém se bydlí.

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Katolický, farní kostel postavený v letech 1802 – 1803 na místě dřevěné kaple z 1756.

Park a kaple Sacré Coeur

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

K nejvýznamnějším kulturně-historickým památkám severní Moravy patří dominikánský klášter s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Kostel se v 16. století stal pohřebním místem panovnického rodu Žerotínů.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy vznikl před rokem 1632 jako součást špitálu milosrdných bratří, kteří kostel postavili na místě staršího sboru českých bratří.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky