Úvod > Aktuality > Deset odsvěcených kostelů, které byste měli navštívit
Památky

Deset odsvěcených kostelů, které byste měli navštívit

  • Vydáno7. října 2020
Muzea, galerie, koncertní či výstavní síně, společenská centra a také místa pro pořádání civilních svateb: tak vypadá dobrý druhý život bývalých, takzvaně odsvěcených kostelů. Kde je najdete a k čemu slouží?
Jedním z nejznámějších je zrušený kostel sv. Anny na Starém MěstěPraze, který původně patřil ke klášteru templářů a poté dominikánek. Tak jako u řady jiných míst platí, že za vším je třeba hledat josefínské reformy: po zrušení kláštera v roce 1782 areál postupně sloužil jako tiskárna, sklad papíru a byty. Nyní je majitelem bývalého kostela Národní divadlo, které jej za symbolické nájemné na 99 let pronajalo Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Ta jej zrekonstruovala podle návrhu architektky Evy Jiřičné a v jejich společné péči se kostel proměnil v mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka, místo pro setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace.
 

Nové osudy: koncerty, muzeum, galerie

Podobné osudy sdílí další staroměstský kostel sv. Šimona a Judy, nádherná barokní stavba, kde na varhany hráli například Wolfgang Amadeus Mozart či Joseph Haydn. Kostel byl původně součástí nemocnice Na Františku, dnes o něj pečuje Symfonický orchestrem hlavního města Prahy FOK a využívá jej jako koncertní síň.

Pestré osudy za sebou má dnešní České muzeum hudby, které sídlí v bývalém barokním chrámu sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Než se tu ovšem zabydlelo muzeum, sloužil jako skladiště a kanceláře, poštovní úřad, vojenský špitál, kasárna, četnická stanice nebo archiv ministerstva vnitra, dokonce v něm měl vzniknout cukrovar. Jako koncertní síň slouží rovněž další malostranský kostel sv. Vavřince, v areálu Strahovského kláštera pak stojí opakovaně rušený a znovu vysvěcený kostel sv. Rocha, v němž po posledních úpravách najdete galerii Miro.
 

Kam na výstavy a do galerie?

Památkáři a architekti soudí, že malých nevyužívaných kostelíků a kaplí bude přibývat, zvlášť v menších obcích, kde chybí věřící. Někde už teď velké stavby chátrají, jinde se daří najít nové využití v duchovní či kulturní sféře. Například v Chrudimi se kostel sv. Josefa v centru města proměnil v Muzeum barokních soch, Jablonecké kulturní a informační centrum v Jablonci nad Nisou pořádá programy v kostele sv. Anny a Muzeum Novojičínska pečuje o kostel sv. Josefa ve Fulneku. Podobně pro pořádání svateb a jako koncertní a výstavní síň slouží i nejstarší pelhřimovský kostel sv. Víta, hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově anebo kostel sv. VavřinceKlatovech.
 

Víte, že...?

  • Odstrašujícím příkladem špatného využití starých kostelů se stal pražský kostel sv. Michaela, schovaný v bloku domů jižně od Staroměstského náměstí. Soukromý majitel tu zřídil restauraci a hudební klub, dnes je kostel zavřený.
  • Odsvěcení na rozdíl od vysvěcení žádný zvláštní církevní obřad neprovází; kostel zkrátka jen přestane sloužit náboženským účelům. O posvěcení může ale přijít, například když je v něm prolita krev se zločinným úmyslem anebo když se určitá část stavby zřítí.
Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel se nachází v nejstarší mladoboleslavské části Karmeli. Nyní je kostel odsvěcený a slouží k pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí.

Zřícenina kláštera ve Světcích

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

K nejvýznamnějším kulturně-historickým památkám severní Moravy patří dominikánský klášter s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Kostel se v 16. století stal pohřebním místem panovnického rodu Žerotínů.

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Katolický, farní kostel postavený v letech 1802 – 1803 na místě dřevěné kaple z 1756.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy vznikl před rokem 1632 jako součást špitálu milosrdných bratří, kteří kostel postavili na místě staršího sboru českých bratří.

Bývalý kostel sv. Jana Evangelisty ve Švihově

Bývalý kostel sv. Jana Evangelisty ve Švihově

Město Švihov má na svém katastru nejednu historickou raritu – a jednou z nich je i kostel, ve kterém se bydlí.

Další aktuality

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!
Památky

15 tipů na procházky k lesním kapličkám

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
Památky

Svět dnes vzpomíná na oběti holocaustu

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.
Památky