Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum barokních soch v Chrudimi
Kultura

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.
Unikátní muzeum, věnované východočeskému baroknímu sochařství se nachází v  bývalém kapucínském kostele svatého Josefa na Školním náměstí. Kapucíni kostel užívali do roku 1948. Později kostel využívalo město jako skladiště školního nábytku či nepotřebných rekvizit z divadla.

V bezbariérovém prostoru je k vidění dvaatřicet zachráněných barokních soch a dřevěných plastik z východních Čech, které pocházejí ze 17. a 18. století. Návštěvníci tak nahlédnou například do dílny Jana Pavla Čechpauera (Apoteóza sv. Jana Nepomuckého), Ignáce Rohrbacha (Panna Maria Bolestná, sv. Jan Evangelista, sv. Karel Boromejský), Jana Alberta Devotyho (Archanděl Gabriel, Panna Marie a řezbářské práce v kněžišti) či Jiřího Františka Pacáka. Sochařská huť, kterou provozoval Jan Pavel Čechpauer a později žák Matyáše Bernarda Brauna Ignáz Rohrbach významně ovlivňovala kvalitu sochařských prací v celých východních Čechách. Sv. Petr a sousoší Panny Marie, Máří Magdaleny a sv. Jana Evangelisty od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa dotváří triumfální závěr chrámu a reprezentují vrcholné jméno na poli českého barokního umění.

Expozici doplňuje "Kamenný příběh", krátký film o historii města, baroku a chrudimských sochařích. Prostory muzea slouží také k pořádání hudebních koncertů a v objektu je i moderní digitální kino.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 23. 9. 2021

Ubytování a restaurace v okolí