Úvod > Aktuality > Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe
Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe
"> "> "> ">

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Vydáno 17. listopadu 2018 Památky
Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Hlavní výhoda? Většinou jde o volně přístupná místa, a tak můžete na výlet vyrazit i mimo hlavní sezonu. Sami zjistíte, že s podzimními závějemi spadaného listí nebo se sněhovým popraškem budou kostely bez střech ještě krásnější než ve slunečných letních dnech.
 

Chrám v Panenském Týnci

O titul nejznámějšího kostela bez střechy se uchází gotický chrám Panny Marie se zvonicíPanenském Týnci. Je to místo prodchnuté štěstím: prý stojí na místě, kde se kříží dvě silné léčivé pozitivní zóny, takže pobyt v jeho zdech přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Neví se, kdy přesně byl založen, ale střechu nikdy neměl: stavět se v Panenském Týnci začalo kolem roku 1316 a ani za sto let se kostel nepodařilo dokončit. Chrám přitahuje milence, milovníky tajemna, citlivé duše i filmaře: vidět jste ho mohli například ve filmu Kytice ve zpracování F. A. Brabce.
 

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

Na celém světě není tolik ticha / jako když sněží v Dolních Kounicích / a probořenou střechou katedrály / snáší se k zemi bílý sníh, píše Jan Skácel v básni Rosa coeli. Místem děje je Rosa coeli, Růže nebeská, jeden z našich nejstarších ženských klášterů. Byť během staletí zažil orgie, požáry i vraždy, vyzařuje prý spoustu pozitivní energie. Gotický klášterní kostel původně střechu měl, připravila ho o ni prý kletba, která klášter postihla už při položení jeho základního kamene, a také několik požárů. Po tom, který vypukl v červenci 1703, došková střecha nad kostelem opět shořela a chrám už nikdy nebyl znovu zastřešen. Prohlídky mimo hlavní sezonu je třeba objednat v Turistickém informačním centru.
 

Na Plzeňsko za svatým Blažejem

Zatímco dva předchozí kostely střechu nikdy neměly anebo o ni přišly už před stovkami let, barokní kostel sv. Blažeje na břehu Blažejského rybníka u Branišova připravil o šindelovou střechu až v polovině 20. století zásah bleskem a následný požár. Opuštěná ruina dlouhá desetiletí chátrala, od roku 2007 se o ni stará sdružení Cesta z města. Pořádají se tu kulturní akce pro širokou veřejnost, při Noci kostelů je možné v kostele „s klenbou nebeskou“ přenocovat. Poblíž vznikla nová křížová cesta, kolem rybníka vede naučná stezka a výlet si můžete zpestřit výstupem na Branišovský vrch k ruinám astronomické observatoře Aloise Martina Davida, významného vědce z přelomu 18. a 19. století.
 

Hornické kostely v Podkrušnohoří

Až se budete toulat podhůřím Krušných hor, zastavte se v Krupce, původně hornickém městečku, jehož historie je spojená s těžbou cínové rudy. Poblíž středověké havířské osady Kirchlice kdysi stával nejstarší místní hornický kostel sv. Prokopa; lidem z okolí sloužil až do roku 1891, o pár desítek let později jej poničil požár a už nikdy nebyl obnoven.

Horníkům sloužil také pozdně románský kostel sv. Mikuláše na úpatí hory Krudum mezi Horním Slavkovem a Sokolovem, hluboko v lesích na křižovatce cest mezi Hruškovou, Třídomím a Nadlesím, dnes zaniklými vesnicemi. Stavba opředená řadou pověstí byla sama o sobě legendou, a to až do roku 2002, kdy její existenci potvrdily rozsáhlé archeologické průzkumy.
 

Romantika i místa lehce strašidelná

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Na vyvýšenině zvané Karlov v Benešově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Později zde byl vybudován klášter minoritů, který však padl za oběť husitským válkám a podzěji švédským nájezdům.

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

V Jindřichovicích pod Smrkem najdete zříceninu kostela z poloviny 13. století. Byl zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Do dnešních časů se dochoval pouze zbytek presbytáře.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi

Okruhová naučná stezka je zaměřená na historii a přírodu pod Třebouňským vrchem. Stezka začíná u silnice asi 1,5 km za obcí Nežichov a končí tamtéž.

Chrám v Panenském Týnci - načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Chrám v Panenském Týnci - načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově - unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově - unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Další aktuality