Úvod > Aktuality > Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe
Památky

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

  • Vydáno17. listopadu 2020
Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Hlavní výhoda? Většinou jde o volně přístupná místa, a tak můžete na výlet vyrazit i mimo hlavní sezonu. Sami zjistíte, že s podzimními závějemi spadaného listí nebo se sněhovým popraškem budou kostely bez střech ještě krásnější než ve slunečných letních dnech.
 

Chrám v Panenském Týnci

panenský týnecO titul nejznámějšího kostela bez střechy se uchází gotický chrám Panny Marie se zvonicíPanenském Týnci. Je to místo prodchnuté štěstím: prý stojí na místě, kde se kříží dvě silné léčivé pozitivní zóny, takže pobyt v jeho zdech přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života.

Neví se, kdy přesně byl založen, ale střechu nikdy neměl: stavět se v Panenském Týnci začalo kolem roku 1316 a ani za sto let se kostel nepodařilo dokončit. Chrám přitahuje milence, milovníky tajemna, citlivé duše i filmaře: vidět jste ho mohli například ve filmu Kytice ve zpracování F. A. Brabce.
 

Břístevská hůra s kaplí Povýšení sv. Kříže u Bříství

Břístevská hůraNa vrcholu Břístevské hůry se nalézá zřícenina barokní kaple Povýšení sv. Kříže z roku 1714. Byla postavena na podnět faráře Karla Heislera. V roce 1764 však byla zasažena bleskem a vyhořela. Až v roce 1816 byla nákladně opravena, ale na Hůrce 30. dubna 1818 břístevská mládež v pálila čarodejnice a jeden z hořících oharků dopadl na šindelovou střechu a ta se vznítila a kaple opět vyhořela.

Zničení kaple jen dva roky po opravě způsobilo, že už nebyla vůle k nové opravě a kaple byla ponechána zubu času. Kaple se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 PrahaHradec Králové u exitu 18 Bříství.


Kostel a zámek ve Světcích

zřícenina světceHistorie zvláštního místa ve Světcích na Tachovsku začala již ve středověku a to, když u zázračného balvanu místní lidé postavili ve 14. století kostelík. O dvě stě let později se dostal do rukou paulánských mnichů, kteří se rozhodli zde vybudovat klášter. Na konci osmnáctého století byly ale paulánské kostely zrušeny josefínskými reformami.

Tehdejším majitelů, panství, rodu Windischgratzů se stavba hodila – v polovině 19. století se rozhodli odsvěcený a požárem poškozený kostel přeměnit na svou zámeckou rezidenci. Měl to být romantický zámek samotného maršála Alfreda I. Windischgrätze. Konečnou podobu dostala jen přední obvodová zeď a pyšný feudál se  dokončení stavby nedožil. Budova byla zakonzervována a následně rozebrána. Likvidace torza kláštera by stála zhruba půl milionu korun. Levnější tak bylo nechat zříceninu zpevnit. Dnes ruiny zámku, které od roku 1958 patří na seznam chráněných kulturních památek ČR, pomalu pohlcuje okolní příroda.
 

Na Plzeňsko za svatým Blažejem

Barokní kostel sv. Blažeje na břehu Blažejského rybníka u Branišova připravil o šindelovou střechu v polovině 20. století zásah bleskem a následný požár. Opuštěná ruina dlouhá desetiletí chátrala, od roku 2007 se o ni stará sdružení Cesta z města.

Pořádají se tu kulturní akce pro širokou veřejnost, při Noci kostelů je možné v kostele „s klenbou nebeskou“ přenocovat. Poblíž vznikla nová křížová cesta, kolem rybníka vede naučná stezka a výlet si můžete zpestřit výstupem na Branišovský vrch k ruinám astronomické observatoře Aloise Martina Davida, významného vědce z přelomu 18. a 19. století.
 

Hornické kostely v Podkrušnohoří

hornický kostel sv. Prokopa krupkaAž se budete toulat podhůřím Krušných hor, zastavte se v Krupce, původně hornickém městečku, jehož historie je spojená s těžbou cínové rudy. Poblíž středověké havířské osady Kirchlice kdysi stával nejstarší místní hornický kostel sv. Prokopa; lidem z okolí sloužil až do roku 1891, o pár desítek let později jej poničil požár a už nikdy nebyl obnoven.

Horníkům sloužil také pozdně románský kostel sv. Mikuláše na úpatí hory Krudum mezi Horním Slavkovem a Sokolovem, hluboko v lesích na křižovatce cest mezi Hruškovou, Třídomím a Nadlesím, dnes zaniklými vesnicemi. Stavba opředená řadou pověstí byla sama o sobě legendou, a to až do roku 2002, kdy její existenci potvrdily rozsáhlé archeologické průzkumy.
 

Zřícenina zvonice v Mukařově

mukařovNa východním okraji obce Mukařov u Úštěka se nachází torzo zvonice bývalého kostela sv. Františka. V polovině 18. století byl zbořen, aby ustoupil stavbě nového kostela vystavěného v barokním slohu. Po vysídlení německy mluvícího obyvatelstva areál kostela chátral a v roce 1982 byl kostel pro celkovou zchátralost stržen. Zůstala pouze zvonice, která se nachází asi 45m západním směrem od bývalého kostela. Zvonice stojí v areálu hřbitova, který vymezuje ohradní zeď, mohutná především v jižní části.

Ač se jednalo o kulturní památku, byla zvonice víceméně ponechána svému osudu, až se roku 2002 celá její východní část zřítila. Dochovala se západní část, která byla v roce 2009 stavebně zajištěna. V okolí zvonice se nachází neudržovaný hřbitov s rozpadající se ohradní zdí.
 

Romantika i místa lehce strašidelná

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

V Jindřichovicích pod Smrkem najdete zříceninu kostela z poloviny 13. století. Byl zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Do dnešních časů se dochoval pouze zbytek presbytáře.

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Na vyvýšenině zvané Karlov v Benešově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Později zde byl vybudován klášter minoritů, který však padl za oběť husitským válkám a podzěji švédským nájezdům.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi

Okruhová naučná stezka je zaměřená na historii a přírodu pod Třebouňským vrchem. Stezka začíná u silnice asi 1,5 km za obcí Nežichov a končí tamtéž.

Další aktuality

Sezona Uhelného safari začíná: vydejte se na prohlídku povrchových dolů a těžby uhlí za nevšedními zážitky

Za několik dnů vstupuje do nové sezony letošní ročník Uhelného safari a Energytour. Zájemci z řad veřejnosti se opět budou moci podívat do provozů a prohlédnout si rekultivované plochy kolem těžebních lokalit skupiny Sev.en. Své brány otevřou rovněž elektrárny a teplárny patřící do stejné skupiny. Kdo chce na vlastní oči vidět, jak se vyrábí energie a co všechno se musí stát, než se rozsvítí žárovka, může se vydat na exkurzi do Elektrárny Chvaletice nebo do Elektrárny Počerady, nově také do Teplárny Zlín a Teplárny Kladno.
Ústecký kraj | Zážitky

Zpřístupnění míst po požáru i nové pohledy: Národní park České Švýcarsko vstupuje do nové sezóny

Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dal stručně charakterizovat začátek nové sezóny v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají. Není však žádný důvod smutnit. Pravčická brána je plně v provozu, a to samé platí i o Divoké soutěsce. Navíc můžete poznávat známá místa z nové perspektivy anebo se vypravit tam, kde jste dosud ještě nebyli.
Ústecký kraj | Příroda

Česko mezi řádky: Vytěženej kraj a Veronika Bendová

V hlavní roli netradiční road movie o tom, že v životě to málokdy chodí jako ve filmu, nejsou jen Hugo a Ira, zaměstnaní u produkční společnosti jako hledači lokací pro televizní seriál, ale hlavně severní Čechy. Knížku Vytěženej kraj Veroniky Bendové (*1974) vydalo nakladatelství Éditions Fra a my se s ním vydáme s Kudy z nudy a Radiožurnálem na toulky Českem mezi řádky.
Ústecký kraj | Životní styl

Zámek Benešov nad Ploučnicí zve na sezonu

V sobotu 1. dubna zahájí sezonu zámecký komplex v Benešově nad Ploučnicí. Navštívit můžete tři zámky, které jsou jedinečnou ukázkou saské renesance. Podívejte se s Kudy z nudy na to, co si pro letošní sezonu pro vás přichytali.
Ústecký kraj | Památky

Kalendář 2023: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit za měsíc, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!
Ústecký kraj | Příroda

V zoo Děčín se narodilo mládě vzácného takina indického

Děčínská zoologická zahrada se po třech letech dočkala dalšího odchovu u kopytníků takinů indických. Jde o teprve druhé mládě tohoto druhu, které se v Děčíně narodilo. Chovu takinů indických se v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad UCSZOO věnují kromě Děčína ještě další 4 zahrady – Zoo Brno, Zoo Praha, Zoopark Chomutov a Zoo Košice.
Ústecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

Jakými změnami prošel Ústecký kraj během posledních třiceti let? V Ústí nad Labem se rozjela nová lanovka na Větruši a výletní vláčky Zubrnické museální železnice ze Střekova do Zubrnic, město rovněž získalo novou dominantu v podobě Mariánského mostu a na místě bývalého uhelného lomu vzniklo jezero Milada. Otevřelo se také jezero Most, poprvé jsme se mohli vykoupat v teplickém Thermaliu, podívat se do Chmelařského muzea v Žatci a užít si adrenalinovou zábavu na via ferratě v Děčíně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Ústeckým krajem rok za rokem!
Ústecký kraj | Zážitky

Ve Skiareálu Klínovec si skvěle zalyžujete nejen na nové sjezdovce

Skiareál Klínovec je největší lyžařské středisko Krušných hor, které tradičně nabízí po celou zimní sezónu výtečné sněhové podmínky. Na Klínovci se navíc letos otevřela nová modrá sjezdovka Lázeňská, která se s 3400 metry stala vůbec nejdelší sjezdovkou Česka. K dalším oblíbeným sjezdovkám patří Dámská (1 450 m), Pařezovka (1 500 m) a Přemostěná (1 650 m).
Ústecký kraj | Zimní sporty