ÚvodCo chcete dělat?PřírodaKamenné varhany Zlatý vrch
Zlatý vrch, Kudy z nudy
Příroda

Kamenné varhany Zlatý vrch

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.
Kamenné varhany jsou typickým přírodním fenoménem krajiny se sopečnou minulostí. Vznikají v důsledku objemových změn při ochlazování a tuhnutí lávy a to vždy tak, že čedičové sloupce směřují kolmo k někdejší ploše ochlazování. Tak vznikl i Zlatý vrch, původně podpovrchové těleso, které tvoří čedič a skládá se ze dvou částí. Spodní část je odkryta lomem a tvoří ji čedičové sloupce o průměru kolem 30 centimetrů, místy až 30 metrů vysoké. V horní části je uložení sloupců vertikální, jejich sklon se směrem dolů zmenšuje, až nabývají podoby vějíře.
 

Zlatý vrch je unikát

Varhany na Zlatém vrchu jsou až 2,5x delší než na populárnější Panské skále u Kamenického Šenova. Jejich svahy pokrývá řídkým bukový lesem, jehož stáří se odhaduje přibližně na 120 let. Mimo to zde roste řada chráněných květin, jako je bažanka vytrvalá, kyčelnice devítilistá, samorostlík klasnatý, kakost smrdutý nebo mařinka vonná.
 

Sloupce ze Zlatého vrchu v Nizozemí

Výjimečná lokalita je známá už z přelomu 19. a 20. století, kdy byly při těžbě čediče odhaleny sloupce neobvyklé délky a dokonalého vyvinutí. Čedičové sloupce těžené na Zlatém vrchu údajně již kolem roku 1870 se vyvážely do Nizozemí, kde byly používány jako ideální stavební materiál k budování přímořských hrází. Byly totiž dokonale vyvinuté a jen málo rozpukané, takže se daly lámat až 6 m dlouhé.

Poprvé byl Zlatý vrch chráněn podle říšskoněmeckého zákona v roce 1940. Po válce však byla těžba čediče obnovena a pokračovalo se s ní až do poloviny 60. let. Chráněnou přírodní památkou se stal až roku 1964, avšak těžba definitivně ustala až v roce 1973, kdy byla odkryta celá, dnes obdivovaná stěna z čedičových sloupů.

Na Zlatý vrch se dostanete i od Panské skály, která je vzdálena asi 6 km jižně. Od vesnice Lísky vede od parkoviště do lomu červeně značená turistická trasa.

Aktuality

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země

Vydejte se s Cappellou Marianou a kanadským souborem Constantinople na hudební cestu po stopách českého renesančního humanisty do exotických krajin Kypru, Jeruzaléma, Sinaje či Káhiry.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Staré hračky v infocentru

Zavzpomínejte si na bezstarostné chvíle a objevte kouzlo starých hraček.
Kytlice, Ústecký kraj

Biblické písně

Výjimečné spojení dechového kvintetu a nádherně silného a barevného barytonu, to jste ještě neslyšeli. Nikdo to dosud neslyšel! Alinde Quintet & Adam Plachetka | Dvořákovy Biblické písně v aranži pro dechový kvintet.
Nový Bor, Liberecký kraj

IGS 2024: Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru

Na začátku října proběhne v severočeském Novém Boru a jeho okolí Mezinárodní sklářské sympozium IGS.
Nový Bor, Liberecký kraj

Ajeto 30!

Legendární sklárna Ajeto oslaví 30 let od svého založení. Průřez její tvorbou představí v rámci výstavy Ajeto 30 Sklářské muzeum v Novém Boru.
Nový Bor, Liberecký kraj

Porta Aperta – brány dílen, výroben a farem dokořán

Zajímá vás, jak vznikají jedinečné produkty, které se pyšní regionálními značkami? Chtěli byste poznat jejich výrobce v autentickém prostředí dílen, výroben a farem? Budete mít tu možnost, v jeden den, na téměř 50 místech po celé republice.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Stříbrný vrch v Lužických horách

Bývalý kamenolom byl uzavřen po druhé světové válce. Těžil se zde čedič, který vytvářel až desetimetrové sloupce. V současnosti jsou v lomu k vidění jen sloupce krátké a nedokonalé. Na kopci jsou pozorovatelné ventaroly – v mrazivých dnech tu ze země vystupují výpary teplého vzduchu.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenec. Unikátní technická památka prošla v roce 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku. Z vrchu se nabízí krásný pohled do širokého okolí.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.
Prysk, Liberecký kraj

Akvadukt v České Kamenici

V České Kamenici vede přes řeku Kamenici starý akvadukt pocházející z roku 1872. Byl součástí vodního náhonu pro českokamenickou papírnu.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pivní stezka Lužických hor

Lužické hory si stále střeží své kouzlo a utajená místa. Přestože nabízejí dobré turistické zázemí, hustou síť turistických tras a mimořádné cyklotrasy jsou stále velkou neznámou. Lákají dobrodruhy, kteří objevují neznámé a těší se z krás Lužických hor. Nyní si cestu osvěží i škálou řemeslných piv.
Prysk, Liberecký kraj

Meixnerova pohybová stezka

Pohybová stezka je dlouhá 2,5 km. Stezka byla pojmenována podle významného místního znalce, učitele a kronikáře Franze Meixnera, působícího v obci do počátku 2. světové války.
Prysk, Liberecký kraj

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pekárna Martin

Nejen pro řemeslný chleba s kmínem vyrazte do Pekárny Martin,  kromě francouzské bagety, čerstvých housek nebo pletýnek tu můžete koupit také uzeniny, masné výrobky, farmářské mléko, kávu. A to pořád není všechno, Martin otevřel i bistro s hotovými jídly.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Penzion U Potoka

Ubytování v soukromí – k dispozici plně vybavený apartmán pro 4 osoby a pokoj pro dva.
Kunratice, Ústecký kraj

Chalupa Studený v Českém Švýcarsku

Hledáte-li chalupu k pronajmutí a chtěli byste být blízko přírodě, může být chalupa Studený tím pravým místem. Nachází se ve stejnojmenné obci na jihovýchodním okraji Českého Švýcarska.
Děčín, Ústecký kraj

Roubenka Lipnice

Nabízíme pronájem Roubenky Lipnice v srdci Českého Švýcarska, přibližně 7 km od Jetřichovic. Pokud hledáte klidné místo a pobyt v přírodě, pak je pro Vás naše Roubenka pravým místem.
Kunratice, Ústecký kraj

Lesní bistro Česká Kamenice

Moderní Lesní bistro u křišťálově čistého koupaliště v České Kamenici.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace Starý klub v České Kamenici

Restaurace Starý klub nabízí jídla české i mezinárodní kuchyně. Hosté mohou posedět u krbu, k dispozici je také WiFi a bezproblémové parkování přímo před restaurací. Součástí restaurace je sál nacházející se v 1. patře, který lze pronajmout.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Penzion Kamélie v České Kamenici

V rodinném penzionu Kamélie naleznete domácí klid, pohodu a odpočinek. Penzion se nachází 100 m od náměstí v klidném a příjemném prostředí, v rozlehlé zahradě zahradnictví Kamélie.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pivovar Kotouč v České Kamenici

V bývalém knížecím pivovaru se opět začalo vařit pivo v roce 2015. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované historické barokní budově pivovaru postavené roku 1739.
Česká Kamenice, Ústecký kraj