Úvod > Co chcete dělat? > Chráněná krajinná oblast Labské pískovce
Chráněná krajinná oblast Labské pískovce
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.
Na území CHKO, převážně v části na pravém břehu Labe, se nachází řada přírodních rezervací a památek. Součástí rozsáhlé chráněnné krajiné oblasti je Národní park České Švýcarsko i Tiské stěny. Labské pískovce jsou oblíbeným místem turistů a horolezců, kteří na pískovcových věžích často trénují. Jsou zde jedinečné rozsáhlé lesy i poměrně relativní klid. To umožňuje výskyt nejrůznějších druhů zvěře – jelenů, srnců, běžné jsou také lišky a kuny, značně rozšířena je černá zvěř. Byl zde vysazen i kamzík, který se tu dosud vyskytuje a opět se objevil rys.

Oblast tvoří z největší části křídové druhohorní sedimenty. Pozdější sopečná činnost rozlámala až 1 km mocnou pískovcovou desku soustavou zlomů, po další milióny let byla tvářnost krajiny modelována nejrůznějšími erozivními silami. K základním tvarům území patří údolí tvaru soutěsek a kaňonů, obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města – kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem představuje jedinečný přírodní útvar. Nejkrásnější pohled na kaňon řeky Labe se turistům otevírá z vyhlídkové plošiny Belveder na Labské stráni. Mezi důležité přítoky Labe patří říčka Kamenice, jejíž soutěsky můžete proplout na výletních pramicích.

Nejvyšší horou Labských pískovců je Vysoký Sněžník (726 m.n.m.). Nejnižším místem je pak údolí Labe v Hřensku (115 m.n.m.). Světoznámá je Pravčická brána, přírodní skalní most klenoucí se ve výšce 16 metrů nad zemí. údolí. Z nejvýchodnější části Labských pískovců určitě stojí za zmínku oblast Kyjova s říčkou Křinicí, kterým vede romantická stezka pro turisty i cykloturisty. Celé území Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce je zpřístupněno sítí značených cest. Jedna z nejkrásnějších turistických tras vede Jetřichovickými skalami a Hřenskem.
 

Provozovatel

Správa CHKO Labské pískovce

Teplická 424/69
405 02 Děčín
Tel.:
+420 475 220 525
Email:
labpis@nature.cz
WWW:
www.labskepiskovc...
GPS:
50,775871 14,192785
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
Zajímavé mosty v Děčíně

Zajímavé mosty v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Synagoga v Děčíně

Synagoga v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Tyršův most v Děčíně

Tyršův most v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Thajské masáže v Děčíně

Thajské masáže v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí