Úvod > Aktuality > Česko a velikonoční tradice
Česko a velikonoční tradice
">
Památky

Česko a velikonoční tradice

  • Vydáno19. dubna 2011
Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Poznejte je s námi i vy!
Symbolem českých Velikonoc je kromě malovaných kraslic také pomlázka, upletená z vrbových proutků a ozdobená pentlemi. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci, ale i dospělí muži koledovat a symbolicky šlehají dívky a ženy pomlázkami. Ty je za to odmění malovanými vejci. V některých regionech ovšem statečné dívky vylévají chlapcům na oplátku na hlavu kýbl studené vody. Šlehání má ale podle lidových tradic přinést ženě krásu a svěžest v celém roce. V některých regionech se také stále drží zvyk řehtaček. Od čtvrtka do soboty obcházejí chlapci vesnická stavení a dělají rámus dřevěnými řehtačkami, svolávají tak věřící do kostelů místo zvonů, které odletěly do Říma.

Velikonoční pochoutky
České Velikonoce by se neobešly bez speciálních laskomin a pochoutek vytvořených právě u příležitosti těchto svátků. Po období půstu přichází skutečné období hojnosti. K typickým velikonočním pokrmům patří například kopřivová nádivka, mazanec z kynutého těsta nebo piškotový beránek s cukrovou či čokoládovou polevou. Velkou pochoutkou jsou také jidáše potírané medem a smažené boží milosti obalované v cukru. Během velikonočních svátků bude velikonoční menu podávat většina restaurací.