Úvod > Aktuality > Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!
Kultura

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

  • Vydáno24. února 2023
Už jste někdy vynášeli smrtku, Moranu nebo Mařenu? Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií. Jak na to vám poradíme na portálu Kudy z nudy.

Na Smrtnou neděli se vynáší Morana

morana v potocePůst mezi koncem masopustu a začátkem Velikonoc sice nepatří k nejveselejším obdobím roku, ale ožívá při něm spousta hezkých lidových tradic. Třeba Smrtná neděle, která letos připadla na 26. března 2023, sice má temný název, ale je plná veselí a radosti. Vynáší se totiž smrtka a tím definitivně končí zima a začíná jaro. Záleží jen na vás, jestli začátek nového ročního období oslavíte důkladným úklidem, splétáním létečka, anebo pořízením nového kousku oblečení. Asi nemusíme dodávat, že by měl mít zářivé jarní barvy.

šnečí ulityStarodávné vynášení Morany, zvané také Morena, Mořena, Mařena, Smrtholka neboli smrtka, se leckde udržuje dodnes. Někde se figurka splétá ze starých větví, jinde ze slámy, roští a staré uschlé trávy. Obléká se do starých hadrů, nejčastěji v černé a bílé barvě, a zdobí náhrdelníky z vaječných skořápek nebo prázdných šnečích ulit. Je symbolem zimy: nemocí, dlouhých temných nocí a všeho, co lidem škodí. Tam, kde teče řeka nebo potok, se smrtka hází do vody, jinde se pálí nebo svrhává ze skály. Dejte ale pozor, aby neuvízla ve větvích a po zbytek roku pak neděsila kolemjdoucí! Starodávný zvyk připomene například Vynášení Smrtholky z Královýho Hradce nebo program Velikonoce v Zubrnicích.
 

Když jaro přijde do vsi...

Vynášení provázela spousta rituálů, dnes už často pozapomenutých: například to, že Smrtku vynášely děti a mladí, zatímco dospělí a staří jen přihlíželi, anebo říkadla a obřadní písně. Třeba Přišlo jaro do vsi / kde jsi, zimo, kde jsi? / Byla zima mezi náma / a včil už je za horama / hu, hu, hu, jaro už je tu! Někde se udržovala pověra, že kdo po utopení Smrtky přijde zpět do vsi poslední, ten do roka zemře. Zpět od potoka se proto nevracel spořádaný průvod, ale každý běžel doslova o život. Většinu jarních zvyků představují národopisné programy ve skanzenech – například v Rožnově pod Radhoštěm, Kouřimi, na Veselém Kopci nebo třeba u Vysokého Chlumce. Jestliže si chcete prastarý zvyk vyzkoušet sami, co brání tomu, abyste figurku, třeba v miniaturní verzi, vhodili do řeky při procházce?
 

Upleťte si svoje léto

vajíčkaZdobí váš domov pár spletených rašících vrbových nebo březových proutků, zdobených vajíčky, pentlemi nebo dětskými výtvory? Gratulujeme, v tom případě můžete následující řádky přeskočit: právě tak totiž vypadá líto, lítečko, létečko neboli máječek. Někde se vyráběl přímo u potoka, jímž odplouvala smrtka, jinde si ho zhotovili předem. Symbolizoval pravý opak Morany: nový život, novou energii a příchod jara. Někde se místo proutků používaly vršky jehličnatých stromků, ozdoby ale byly všude stejné: vyfouknuté skořápky, pentličky, papírové holubičky a další drobné ozdoby, obvykle v zelené a červené barvě.

létečkoS létečkem se často po vynesení smrtky obcházely vesnice; u každého domu mladí říkánkami a písničkami oznamovali, že zima je pryč, za to dostali nějakou dobrotu a z vykoledovaných dárků si uspořádali hostinu. Jak má lítečko vypadat či tradici koledování vám mimo jiné ukáže oblíbená výstava Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem. Začíná už 17. března a potrvá do 23. dubna 2023. V chalupě z Draha se expozice věnuje čtyřicetidennímu předvelikonočnímu postnímu období se šesti postními nedělemi, provázenými také vynášením „smrtky“ a chozením s lítem.
Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Velikonoce v Zubrnicích

23.3.
24.3.
Velikonoce v Zubrnicích

Čerstvě upečený mazanec, vlastnoručně upletená pomlázka nebo ozdobená kraslice. To vše zažijete při oslavách jara a velikonočních zvyků v Zubrnicích.

Velikonoce na Betlémě

19.3.
14.4.
Velikonoce na Betlémě

Tradiční velikonoční obyčeje.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami

Víte, že zatímco vy si můžete užívat Vánoce plnými doušky, horníci museli kdysi pracovat i na Štědrý den? Jak jejich den vypadal a co je čekalo, když se vrátili domů, se dozvíte v Hornickém muzeu v Příbrami. Areál nabízí ke zhlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách. Na předvánoční období 4. až 15. prosince 2023 připravilo muzeum oblíbený program Vánoce v hornickém domku.
Středočeský kraj | Památky

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.
Středočeský kraj | Památky

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty