Úvod > Aktuality > Tradice: Jarní rituály a Velikonoce
Kultura

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Poslechněte si audio verzi článku
Přivítejte jaro s otevřenou náručí a vyberte si ze světa tradic a velikonočních rituálů ty, které vám zvednou náladu a udělají dobře na duši. Nabídka je neskutečně bohatá, protože příchod jara lidé oslavovali odnepaměti a tradice se tak slily do lehce nepřehledného kulturního koktejlu. Ovšem když se vám nebudou líbit domácí obyčeje, nezaškodí napodobit sousedy. Některé staré zvyky jsou totiž neodolatelné i dnes!
Pro většinu křesťanů v celém světě jsou Velikonoce svátkem zmrtvýchvstání Ježíše Krista, kdy si při tradičních bohoslužbách, křížových cestách a vigiliích připomínají jeho utrpení, sebeobětování a vzkříšení. Zároveň ale jde o oslavy jarní rovnodennosti, slunovratu, zániku zimy a vítání jara, kdy se země probouzí k životu. Obrázek klasických českých Velikonoc se proto neobejde bez vznešených kostelních věží a velebného zvonění zvonů, které vystřídá velkopáteční ticho s klapáním řehtaček. K tomu se ale připojuje spousta symbolů pohanských svátků, namátkou pomlázka a barvená vejce, Morana či smrtka, topená anebo shazovaná ze skal, vymetání domů zelenými ratolestmi či zdobení vsí a domácností mladými rašícími proutky. A pak jsou tu rituály, nad kterými leckdo krčil nos, třeba věštby s pomocí ohně či vody nebo vzpomínky na zemřelé.
 

Krok za krokem postním obdobím a pašijovým týdnem až do Velikonoc

Aby oslavy Velikonoc vynikly svou barevností, bohatstvím i pestrou mozaikou chutí a dobrot, předcházelo jim postní období, čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi. Začíná popeleční středou, která přichází vzápětí po bujných masopustních oslavách. Také názvy šesti postních nedělíČerná, Pražná, Kýchavná, Družebná, Smrtná a Květná – dokonale ilustrují křesťanství, prolínající se se starým světem pověr a magie. Každá neděle byla opředená dalšími pověrami a zvyky, největší význam ale měly poslední dvě, Smrtná a Květná.

Smrtná neděle už svým názvem prozrazuje, že ten den se vynáší smrtka a současně se do vsi vnáší nové léto, stromek nebo ratolest ozdobená vajíčky a stuhami. Poslední neděli postního období, Květnou neděli, provázejí svěcené jívové proutky zvané kočičky. Svěcené kytice měly důležitou roli v domácích obřadech. Na Velký pátek se jednotlivé proutky zavěšovaly na kříž, pokládaly ke svatým obrázkům, zasouvaly za trámy na půdě a zapichovaly do polí, aby svým magickým kouzlem zajistily ochranu příbytku a úrody před nemocemi, bleskem a dalšími katastrofami. Květnou nedělí také začíná pašijový týden s Modrým pondělím, Šedivým úterým, Škaredou středou, Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou a Nedělí velikonoční.
 

Velikonoční symboly

Všechno, co se točí kolem Velikonoc, má svůj význam někde v dávné minulosti: červená barva jako symbol plodnosti a Kristovy krve, zajíčci, kuřátka a další mláďata, rituální hledání mladých vrbových proutků, pletení pomlázek i šlehání jako symbolické omlazení a předání čerstvé síly, svěže zelené jarní osení nebo nový kousek do šatníku, aby vás beránek nepokakal. A také zázračná Velkopáteční voda a všudypřítomná vajíčka, další symbolika plodnosti a znovuzrození.

A jakou roli v tom hraje beránek, nekorunovaný král Velikonoc? Tu nejdůležitější: v pohanských časech byl obětním zvířetem, v křesťanské tradici je symbolem Ježíše Krista. Podle víry je Kristus beránkem, obětovaným za spásu světa. Vida, další mix pohanských obyčejů s křesťanstvím.
 

Tradice, které vám budou chutnat

Jistě máte své oblíbené recepty na ty nejlepší, nejzdravější a nejodtučněnější beránky a mazance, ale znáte další postní a velikonoční speciality? Třeba pučálku, která provázela zejména Smrtnou neděli. Její příprava je jednoduchá: jde o naklíčený hrách, na másle nebo nasucho upražený nebo upečený, naslano vylepšený solí a špetkou pepře, nasladko smíchaný s cukrem, rozinkami a kořením.

Zajímavěji zní jídlo nazvané kočičí svatba: vznikne, když se spolu vaří hrách a kroupy. Výsledek můžete dochutit různými přísadami. Existuje také pochoutka zvaná kočičí tanec, jejímž základem je kaše z krup, jáhel nebo čočky a vařené kysané zelí, které se po vrstvách vkládaly do pekáčku. Kočičí tanec se mastil škvarkovým sádlem a osmaženou cibulkou a jedl se zapékaný.
 

Chřástalice aneb hnětýnky: dobrota ze západních Čech

Bohatě zdobené pečivo zvané hnětýnky či chřástalice provází Velikonoce, posvícení, svatby a jiné oslavy v jižních a západních Čechách. Placky ve tvaru kytiček, srdcí nebo koleček z velmi tuhého, dlouho hněteného těsta, složením podobného lineckému, se hned po vychladnutí bohatě zdobí nejrůznějšími motivy. Povrch se zpevní čokoládovou nebo bílou cukrovou polevou, do níž se vtisknou plastické cukrové motivy barvené bretonem (květinky, holubičky, srdíčka), ale stejnou službu udělají lentilky či marcipán, zvlášť, když se zdobením pomáhají děti.

Pokud chcete vidět přehlídku nejkrásnějších kousků, vždy v říjnu kolem svatého Havla se v Nepomuku koná soutěžní výstava Nepomucká hnětýnka. K vidění jsou dobroty od několika desítek pekařů a pekařek a výběr je opravdu kvalitní.
 

Jak si přivolat trochu jarního štěstí?

Třeba tím, že oprášíte některý ze starých zvyků, provázejících příchod jara. Barvení vajíček, pomlázku nebo hrkání řehtačkou zná každý, ale co byste řekli třeba na některou zábavu z jiných koutů Evropy?
  • Oblíbenou velikonoční tradicí, která si už našla cestu i k nám, je hledání vajíček, která na zahradě nebo leckde po domě poschovával velikonoční zajíček.
  • Na Slovensku se sice také chodí s pomlázkou, ale kromě toho je tradičním zvykem také polévání vodou nebo házení dívek a žen do potoka.
  • Ve Francii padají dobroty z nebe: čokoládová vajíčka, kuřátka nebo zajíčky prý za sebou trousí zvony, vracející se z Říma.
  • Porůznu v Evropě se s vajíčky hrají různé hry: kutálí se z mírného svahu, ťukají se o sebe špičkami, vyhazují se do vzduchu, házejí do dálky nebo se přehazují přes střechu domu – samozřejmě vyhrává ten, jehož vejce se nerozbije. Někde se také barevnými vajíčky zdobí stromy.
Velikonoce: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Velikonoce: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Na dveřích velikonoční věnec, ve vázách proutky s rašícími lístky a na nich zavěšená zdobená vajíčka a na stole zajíci a beránci, tak vypadají před Velikonocemi české domácnosti. Víte ale, proč má každý den v pašijovém týdnu své jméno a proč je třeba pondělí Modré a čtvrtek Zelený?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

O Velikonocích se spolu střetávají dva protiklady – přísný půst a velká hojnost. Půst se drží až do začátku Velikonoc, ovšem pak nastává pravý opak! Svátky jara se tradičně slaví desítkami různých pokrmů. Je zajímavé, že každý kraj má svá jídla a mnohdy se jedno od druhého výrazně liší. Dnes vám tak přinášíme výběr toho nejlepšího, co během jara a Velikonoc naše tradiční kuchyně nabízí.

100 tipů na Velikonoce 2024: oslavte je tradičně i originálně

100 tipů na Velikonoce 2024: oslavte je tradičně i originálně

Pomlázka, kraslice, mazance... to jsou typické velikonoční zvyky, které vám nabízí skanzeny. Mnoho měst také pořádá velikonoční trhy a jarmarky. Chtěli byste zažít na Velikonoce i něco jiného? Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vám přiblíží akce, které o Velikonocích probíhají na různých místech ne vždy přímo svázanými s tradicemi.

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.

Velikonoční pondělí – pomlázka, kraslice a další staré zvyky

Velikonoční pondělí – pomlázka, kraslice a další staré zvyky

Velikonoční pondělí je dnem, na který se těší mnoho dětí i dospělých, kteří (za běžných časů) chodí s pomlázkou za koledou a dívky či ženy jim vyšlehání oplácí darováním kraslic. Kde se tento zvyk vlastně vzal a jaké další, dnes již pozapomenuté zvyky, tento den přinášel? Všechny otázky zodpoví Kudy z nudy.

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

Hrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na pomalu nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.

Bylinky a Velikonoce? Ochutnejte netradiční zelenou polévku

Bylinky a Velikonoce? Ochutnejte netradiční zelenou polévku

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky a jejich oslava se v České republice nese především v tomto duchu. Zároveň se ale prolíná množství lidových zvyků a tradic. Dobové recepty na velikonoční pokrmy dokládají, že jarní očista organismu bývala součástí životů našich předků a že Velikonoce pro ni byly nejlepší příležitostí.

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Už jste někdy vynášeli smrtku, Moranu nebo Mařenu? Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií. Jak na to vám poradíme na portálu Kudy z nudy.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Skanzen Přerov nad Labem – nejstarší muzeum v přírodě České republiky

Skanzen Přerov nad Labem – nejstarší muzeum v přírodě České republiky

Jak vypadal sváteční i obyčejný den na polabské vesnici od konce 18. do 20. století, zjistíte ve skanzenu v Přerově nad Labem. Ten byl založen z iniciativy vévody Ludvíka Salvátora Toskánského koncem 19. století a dnes zahrnuje 32 objektů.

Další aktuality

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura