Úvod > Aktuality > Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu
Památky

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

  • Vydáno12. října 2022
Poutní areál na Makové hoře, Šemanovický důl na Kokořínsku anebo kamenný železniční viadukt u Žampachu: to je jen výběr z řady krásných a přitom neobjevených míst ve středních Čechách. Na výlet k nim se můžete vydat kdykoliv – třeba právě teď, na podzim. Maková hora na vás bude tiše čekat obklopena barevnými listy a vůní podzimu.
Neobjevená a trochu tajemná Maková hora je místo, kde ani v hlavní sezoně nepotkáte zástupy výletníků. Pokud se sem vypravíte autem, čeká vás klidná a nerušená jízda, kdy na lesních silničkách možná budete sami. Je to místo, kde se nebe dotýká země, navíc s fantastickým výhledem do okolí. Podobně jako je z Makové hory vidět do širokého okolí, z řady míst na pomezí středních a jižních Čech uvidíte zářící, smetanově bílý barokní kostel, vystupující z krajiny středního Povltaví jako loď plující po zvlněném moři lesů. Tak uvidíte Makovou horu třeba z Předního Chlumu, kde stojí rozhledna Milada, kousek od hráze Orlické přehrady. Otevřená je už jen do konce října, ale i v zimní sezóně stojí za to si na kopec Krchov vyšlápnout. Z parkoviště je to 283 m a místo samé poskytuje nádherný výhled do široké krajiny.
 

Barokní perla středního Povltaví

rozhledna miladaMilady je to na Makovou horu skutečně jen kousek: pěšky necelých osm kilometrů, autem zhruba patnáct. Od konce dálnice D4 u Dubence u Příbrami je to o trochu dál: přes Bytíz ke Spálenému vrchu a dál přes Jablonnou a Horní Hbity do Smolotel vás čeká přibližně pětadvacet kilometrů. Ve Smolotelech zaparkujete a pak už zbývá jen poslední kilometr pěšky do kopce.

U zrodu poutního místa na Makové hoře stál Jan rytíř Felix Chanovský-Krasilovský z Dlouhé Vsi. Autorem barokního chrámu zasvěceného svatému Janu Křtiteli a Panně Marii Karmelské je architekt Carlo Antonio Canevalle, současně s kostelem tu vznikl i malý karmelitánský klášter, kam byli povoláni dva mniši. V říjnu 1723 kostel vysvětil biskup hrabě Jan Rudolf Špork. Jenže stačilo pár let a vše se změnilo: po náhlé smrti zakladatele roku 1730 klášter zanikl a i kostel zůstal několik desítek let opuštěný; na ambity a další detaily, zahrnuté v původních plánech, tak nikdy nedošlo. Duchovní správce sem byl dosazen až v roce 1760. Navzdory odlehlé poloze v lesích se ale v kostele dochovalo původní barokní zařízení včetně bohaté sochařské výzdoby, intarzované zpovědnice s plastikou sv. Máří Magdaleny i milostná soška Panny Marie Škapulířové, kterou sem karmelitáni přinesli roku 1723.
 

Čtyřnohý vodovod

oselZa Josefa II. sice Bratrstvo svatého škapulíře a karmelské Matky Boží zaniklo, ale v polovině 19. století bylo obnoveno a z někdejšího kláštera se stala fara. Velké popularitě se poutní kostel těšil na přelomu 19. a 20. století, kdy sem na hlavní poutě přicházelo až deset tisíc poutníků. V té době tu působil páter Vincenc Bosáček, pocházející ze starobylého příbramského rodu. S ním tu dlouhá léta žil jeho bratr Josef, akademický malíř, spolupracovník Mikoláše Alše a autor malby nad presbytářem. Dochoval se také hezký příběh o „čtyřnohém vodovodu“: protože na kopci nebyla studánka, ke kostelu nosil vodu z vesnice oslík. Ten znal cestu i svůj úkol zpaměti, a tak vždy přinesl na hřbetě do vesnice prázdné nádoby, počkal až je někdo naplní a vydal se na zpáteční cestu.

Velké rekonstrukce se Maková hora dočkala až po sametové revoluci, navíc měla štěstí i jinak: v roce 1996 sem přišel františkán František Angelo Homola, který zvelebil kostel i jeho okolí a plně se věnoval všem příchozím. Díky tomu sem začalo přicházet více poutníků i výletníků, v roce 2000 pak byly do věží zavěšeny nové zvony jako náhrada za starší, zabavené za druhé světové války. Bohoslužby na Makové hoře probíhají na Velikonoce, o Makovské pouti, o Vánocích, na Nový rok a od května do října vždy třetí neděli v měsíci od 14 hodin, v zimním období od listopadu do dubna se bohoslužby konají v zámecké kapli Nejsvětější Trojice ve Smolotelích.
 

Kam na výlet v okolí nebo cestou?

  • SmolotelySmolotely se dělí na několik menších částí, Smolotely, Smolotelky, Draha a nejznámější Dalskabáty. Spisovatele Jana Drdu jejich jméno inspirovalo k pohádce Dalskabáty hříšná ves aneb zapomenutý čert. Ostatně jména vesnic z rodného Příbramska používal ve svých dílech s mimořádnou oblibou.
  • S Makovou horou se seznámíte také díky naučné stezce, která začíná na návsi ve Smolotelích a měří přibližně sedm kilometrů. I tady narazíte na pohádkové motivy: půjdete mimo jiné kolem skály zvané Ďáblovo lože, kde se podle legendy zjevoval čert.
  • Jen asi 24 km je to od Makové hory ke Krásné Hoře nad Vltavou. Zde na žluté značce směrem k Vltavě objevíte pěkný viklan, který dostal jméno Vindiš.
Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady

Masivní třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená bez dotací v roce 2017. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady.

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu

S Makovou horou se seznámíte díky naučné stezce, která začíná na návsi ve Smolotelích a měří přibližně sedm kilometrů.

Poutní kostel na Makové hoře

Poutní kostel na Makové hoře

Jedním z významných poutních míst na Příbramsku je Maková hora u Smolotel s barokním kostelem sv. J. Křtitele a P. Marie Karmelské z 18. století. Okolím Smolotel a Makové hory vede naučná stezka, která seznamuje s místní přírodou i zajímavostmi.

Další aktuality

Na adventní jarmark na hradě Křivoklát vás sveze historický motoráček

Advent na hradě Křivoklátě zve návštěvníky během víkendů 9. – 10. a 16. – 17. 12. 2023 nejen dobový jarmark, ale také pestrý program na I. nádvoří, který vám nabídne jedinečnou možnost zažít i něco nevšedního. Na Křivoklát se navíc v sobotu 16. prosince můžete dopravit historickým vláčekem.
Středočeský kraj | Památky

Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami

Víte, že zatímco vy si můžete užívat Vánoce plnými doušky, horníci museli kdysi pracovat i na Štědrý den? Jak jejich den vypadal a co je čekalo, když se vrátili domů, se dozvíte v Hornickém muzeu v Příbrami. Areál nabízí ke zhlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách. Na předvánoční období 4. až 15. prosince 2023 připravilo muzeum oblíbený program Vánoce v hornickém domku.
Středočeský kraj | Památky

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.
Středočeský kraj | Památky

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty