Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších
Památky

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.
Sošky žen staré 20 až 30 tisíc let nás fascinují dodnes. Jejich původ a smysl je ale pro odborníky stále záhadou. Vědci je považují za pravěké symboly plodnosti nebo krásy, pro naše předky ale mohly mít úplně jiný význam. Jsou výjimečné a vzácné, a coby nejstarší keramické sošky a umělecké artefakty na světě mají nevyčíslitelnou hodnotu. Podle nejnovějších studií vznikaly figurky žen s největší nadváhou v době, kdy se měnilo klima a planeta se začala výrazně ochlazovat. Jak teploty klesaly, plochy ledovce postupovaly ze severu na jih. Pro tehdejší lidi to byla katastrofa. Jejich kořist mizela, ubývalo i rostlin, které znali a uměli zpracovávat.

venušeA právě v těchto zoufalých časech se zřejmě poprvé objevily figurky prostorově výrazných žen. Nová studie potvrzuje, že sošky, které pocházejí z oblastí nejblíže ledovcům, jsou v porovnání s těmi, které vznikly od ledovců dále, nejvíc obézní. A naopak – proporce žen se zmenšovaly, jak se klima oteplovalo a ledovce ustupovaly. Zvýšené množství tuku poskytovalo zdroje energie během těhotenství i kojení dítěte a také ženě poskytovalo izolaci. Jedná se nejspíše o idealizovaný typ těla adaptovaný pro těžké životní podmínky. Podle toho, že některé sošky jsou značně "ohmatané" se usuzuje, že mohly být předávány z generace na generaci jako talisman mladým dívkám.
 

1. Věstonická venuše je doma na jižní Moravě

Nejslavnější tuzemská soška stará šestadvacet tisíc let je Věstonická venuše. Tým profesora Karla Absolona ji objevil roku 1925 na archeologickém nalezišti mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem pod Pálavou, původně rozlomenou na dva kusy. Ve své době byla teprve druhým nálezem paleolitické lidské plastiky ve střední Evropě. Výška sošky je 11,5 cm, šířka 4,4 cm a tloušťka 2,8 cm. Věstonická venuše je nejstarším (asi 29 tisíc let) a současně velmi hodnotným uměleckým předmětem z keramiky na světě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v ústavu Anthropos.
 

2. Výstava v Archeoparku Pavlov a Dům přírody Pálavy

šamanAčkoli pravěké macaté krásky nemají detailně propracovanou tvář, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak skuteční pravěcí lidé vypadali. Na to vám pomůže odpovědět výstava Tvář minulostiArcheoparku Pavlov. Na ní se seznámíte s moderní metodou rekonstrukce podoby člověka, která je dnes nedílnou součástí oboru antropologie. Součástí výstavy je také rekonstrukce pravěkého šamana z Francouzské ulice v Brně v životní velikosti. A kdo ví, třeba se tento šaman mohl s ženou, která inspirovala tvůrce Věstonické venuše potkat. Vzácná soška sice byla nalezena v Dolních Věstonicích, kde se v současné době buduje Dům přírody Pálavy, ale svůj trvalý domov má nyní v depozitáři Moravského zemského muzea a její originál se vystavuje obvykle jen jednou za pár let.
 

3. Z čeho je Věstonická venuše vyrobena?

Od objevu Věstonické venuše nás dělí téměř sto let. Za tu dobu urazila věda pořádný kus cesty a zdokonalují se i metody zkoumání pravěké sošky. Po složení materiálu, z něhož byla uhnětena, se pídili už její objevitelé a nechali do sošky vyvrtat sondy. Současná věda si se složením Věstonické venuše samozřejmě poradila lépe. Ukázalo se, že byla vytvořena ze spraše, běžně dostupné na tehdejším sídlišti. Hmota obsahuje různé příměsi – kosti, mamutovinu, uhlíky, zrnka vápence nebo dokonce zlomky zkamenělin.
 

4. Proč nesmí Věstonická venuše do letadla?

Když vědci z technologického centra firmy FEI / Thermo Fisher Scientific, zaměřené na vývoj mikroskopů a CT tomografů s vysokým rozlišením, použili na Věstonickou venuši mikrotomograf, zjistili, že v jejím nitru jsou nebezpečné praskliny, a to víc, než se čekalo. Vznikly při výpalu, kdy se smršťovala hlína. Na povrchu sice nejsou viditelné, ale při prudké změně tlaku by vzduch v prasklinách mohl způsobit její roztržení – třeba právě při přepravě letadlem. Kromě toho se vystavuje ve speciální krabičce, aby se zabránilo poškození při náhodném pádu sošky při převozech.
 

5. Návrat na naleziště

Na archeologické naleziště u Dolních Věstonic, kde byla Věstonická venuše objevena, se badatelé pravidelně vrací. V létě 2022 tu odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně společně s kolegy z Rakouska, Německa, Švédska a Velké Británie zkoumali skládku kostí. Objevena byla již v roce 1966, ale její okraje nebyly nikdy prozkoumány. Mezinárodní projekt má pomocí nových vědeckých metod objasnit, jak takové skládky vznikaly, jaký byl vztah mezi lovci a jejich kořistí, pochopit, jak zvířata migrovala i jak populace mamutů ve střední Evropě vymizela. Skládka v Dolních Věstonicích má rozměry asi 20x40 metrů, kromě kostí mamutů se v ní nacházejí i kosti praturů, koní, sobů a vlků.
 

6. Jedná štíhlá venuše v Evropě

Landecká venušeNecelých pět centimetrů vysoká, bezhlavá a navíc mnohem hubenější než řada jejích kolegyň je Landecká venuše, zvaná též Petřkovická. Soška vyřezaná z krevele je také o několik tisíc let mladší a hlavně jde o jedinou dosud objevenou štíhlou venuši v Evropě. Na vrchu LandekOstravě ji v červenci 1953 objevil tým archeologů pod vedením Bohuslava Klímy. Poslední výzkumy se na Landeku prováděly v 90. letech, dnes tu můžete navštívit třeba Hornické muzeum či rozhlednu. Landecká venuše má svůj  trvalý domov v Archeologickém ústavu v Brně. Místo naleziště si můžete prohlédnout po značené stezce z areálu Hornického muzea OKD v Petřkovicích. Její grafické zobrazení či napodobeniny pak uvidíte přímo v muzeu. Na místě nálezu pak stojí socha v podobě nalezené venuše.
 

7. Přehlídka nejslavnějších venuší v Evropě

Willendorfská venušeSídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné, která se táhnou od rakouského Willendorfu přes Dolní Věstonice, Předmostí u Přerova a Ostravu až do Polska, archeologové označují za pravěké civilizační centrum Evropy. Dosud nejstarší známá figurka člověka na světě ale pochází odjinud: Švábská venuše, šesticentimetrová soška ženy z mamutí kosti, byla objevena v září 2008 v jeskyni Hohle Fels u německého Schelklingenu. Její stáří se odhaduje na 40 000 let. Přibližně stejně stará jako Věstonická venuše, ale objevená ve Wachau již v roce 1908, je slavná Willendorfská venuše. Téměř jedenáct centimetrů vysoká figurka ze světlého vápence je vystavená v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Pro naše sousedy na Slovensku hraje roli pravěké Miss Moravanská venuše, kterou v dobách první republiky objevili na tábořišti lovců mamutů v Moravanech nad Váhom poblíž Piešťan. Dnes ji uchovává Ponitranské muzeum v Nitře.
Objevte perly kraje pod Pálavou: Mikulov, Venuše a vynikající víno

Objevte perly kraje pod Pálavou: Mikulov, Venuše a vynikající víno

Věstonickou Venuši není třeba představovat. Zato místo, kde byla pravěká keramická soška objevena, zná málokdo. Dolní Věstonice nedaleko Mikulova jsou obyčejná moravská ves, kam se turisti nehrnou. Přitom okolí nabízí mnoho: krásnou přírodu, hradní zříceniny a hlavně nekonečné vinice.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích – ve výstavbě

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích – ve výstavbě

V Dolních Věstonicích, na místě původní expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích, vzniká Dům přírody Pálavy, pobočky Regionálního muzea v Mikulově. Otevření pobočky je plánováno na rok 2024.

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Pravěké lovce znáte z obrazů Zdeňka Buriana i z muzeí. Co takhle se ale na jejich život podívat zblízka, přímo v místech, kde naši předkové žili? Portál Kudy z nudy pro vás nachystal několik výletů na místa, která patří k významných archeologickým nalezištím dokládajícím způsob života našich předků anebo do archeoparků, kde názorně uvidíte modely staveb a rekonstrukce života dávných obyvatel na našem území.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice

Malou obec na úpatí Pálavy a na břehu Novomlýnských nádrží proslavil nález světoznámé Věstonické venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná archeopark v nedalekém Pavlově.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Petřkovická venuše – jedná štíhlá venuše v Evropě

Petřkovická venuše – jedná štíhlá venuše v Evropě

Petřkovická venuše nebo také Landecká venuše čii Červená venuše byla nalezena na vrchu Landek v Ostravě v roce 1953 při výzkumu Bohuslava Klímy. Archeologové ji objevili pod mamutí stoličkou poblíž ohniště a plochy pokryté červeným barvivem.

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v ústavu Anthropos.

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon: archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon (16. června 1877, Boskovice – 6. října 1960, Brno) byl krasový badatel a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Jeho jméno je spojené s objevováním jeskyní Moravského krasu, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně.

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Další aktuality

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky