Úvod > Aktuality > Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají
Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice - archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu
">
Památky

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

  • Vydáno23. března 2017
Spolu s astronomickým jarem ožívají pro návštěvníky expozice a památky Regionálního muzea v Mikulově. Plán pro letošek je přitom jasný – překonat loňskou rekordní sezónu. Hned na otevírací víkend 25. a 26. března si proto muzeum připravilo pro své první hosty celou řadu novinek. Hlavním turistickým tahákem bude kromě mikulovského zámku a synagogy opět unikátní Archeopark v Pavlově, který do svých itinerářů mohou vůbec poprvé zařadit i jarní výletníci.
PavlovS novou sezónou se na své návštěvníky těší archeopark Pavlov, který moderním způsobem přibližuje život a kulturu lovců mamutů. Pro první hosty si připravil doprovodnou výstavu o unikátní architektuře muzea, která si vypůjčuje některé prvky z paleolitického umění. Kromě toho bude v prostoru nad recepcí čekat na turisty knihovna s řadou odborných i populárně naučných titulů o pravěku. Kosti mamutů a jiných pravěkých zvířat si navíc budete moci prohlédnout z nové lávky přímo v expozici in-situ. Letošní sezóna se ponese i v duchu významných výročí, ať už je to například 140 let od narození velkého popularizátora archeologie, speleologie, antropologie a objevitele Věstonické venuše Karla Absolona, nebo 80 let od vydání současné podoby románu Lovci mamutů.
                
Archeopark PavlovNa přelomu dubna a května si budete moci poprvé projít i novou Archeostezku. Ta vás provede krásnou krajinou na úbočích Pavlovských vrchů a na pár kilometrech představí místa archeologických nálezů světového významu. Přímo v terénu tak uvidíte, kde se nacházela sídliště paleolitických lidí a kde byla objevena Věstonická venuše nebo tajemný trojhrob. Přísun zajímavostí na jednotlivých zastávkách vám poskytnou nápaditě zpracované informační panely.

S životem a proměnami krajiny pod pavlovskými vrchy od paleolitu přes dobu bronzovou až do dnešních dnů vás také seznámí expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích.
 

Nová sezóna v Mikulově

MikulovVýstavou Krajina jako dílo zahájí letošní rok o nadcházejícím víkendu na zámku v Mikulově. Ústředním tématem výstavy je interaktivní vztah člověka a krajiny, která své obyvatele živí, v níž ale současně přebývá tušený genius sil přesahujících horizont materiálního bytí. A speciální program je připraven i pro děti. V sobotu ve dvě hodiny odpoledne bude na zámku uvedena pohádku O mašinkách. Vstup bude pro děti a rodiče zdarma. Kromě toho se můžete těšit na tradiční expozice představující životní styl lidí od gotiky po empír, šlechtickou rodinu Dietrichsteinů, krajinu okolo Pálavy za dob Římanů a Germánů nebo vinařství v průběhu staletí.
                         
I v letošní sezóně navíc prostoupí mikulovský zámek duch umění a designu. Zámecké prostory budou poslední květnový víkend hostit výjimečnou galerijní prezentaci současného tuzemského a zahraničního art designu pod hlavičkou festivalu Křehký Mikulov. A na své si přijdou milovníci umění i v létě a na podzim. V polovině července odstartuje čtyřtýdenní Mikulovské výtvarné sympozium Dílna, které zakončí výstava děl z již 24. ročníku tohoto setkání. Ta zde budou ke zhlédnutí až do konce září. Na plánu jsou také výstavy Škrdlovického skla nebo expozice o 70 letech Pálavského vinobraní.
 
MikulovZajímavou zastávkou v Mikulově je jistě i Horní synagoga z šestnáctého století. V Mikulově, jenž byl po více než čtyři staletí významným centrem moravských Židů, bylo kdysi dokonce dvanáct synagog a modliteben. Dochovala se tato jediná.

Všechny expozice Regionálního muzea v Mikulově budou moci turisté navštívit také v rámci Májového víkendu s muzejní nocí mezi 19. a 21. květnem. Památník bratří Mrštíků v Divákách čeká rekonstrukce a pro veřejnost tak letos neotevře. Sezóna Regionálního muzea v Mikulově tradičně trvá až do posledního listopadového víkendu.
Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Horní Synagoga v Mikulově

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika