Úvod > Aktuality > V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří
V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří
"> "> "> "> ">
Příroda

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Vydáno 8. června 2021
Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 12. - 13. června 2021. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C. Nutné je s sebou mít respirátor.

Letošní Dny otevřených dveří na Býčí skále si můžete poprvé užít tento víkend. Cesty v jeskyni jsou upravené, ale nejsou betonové jako v oficiálních veřejnosti přístupných jeskyních. Doporučujeme proto pevnou obuv a nějaké teplejší oblečení (dlouhé kalhoty a svetr či bunda). Jeskyňáři také upozorňují, že návštěva jeskyně se psem bohužel není možná. Na prohlídky se rezervace neprovádí. Akce se koná vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí.

Pokud jste pravidelnými návštěvníky Býčí skály, možná vás překvapilo, že první letošní Den otevřených dveří vyšel až na červen. Bylo tomu tak nejen kvůli koronaviru, ale též z důvodů ochrany hnízdících dravců.

Býčí skála vchodJeskyně Býčí skála leží v Josefovském údolí mezi městečky Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů. Významné objevy zde učinil doktor Jiří Wankel, jednalo se především o Halštatský pohřeb, kdy bylo nalezeno více než 40 koster a množství předmětů z doby bronzové. Dalším významným nálezem byla soška bronzového býčka bratry Felklovými.

Prohlídky jeskyně se konají 12. - 13. 6., 19. - 20. 6. a 26. - 27. 6. 2021. Dny otevřených dveří jsou zcela mimořádnou akcí pod záštitou Správy CHKO Moravský kras. Vzhledem k letošní epidemiologické situaci a v souladu s doporučeními MZČR chtějí speleologové zabránit shlukování většího množství lidí před jeskyní a dodržování hygienických bezpečnostních opatření. Proto vám doporučujeme zarezervovat si termín prohlídky předem přes webové stránky jeskyně (byciskala.cz).

Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála 2021

12.6.
27.6.
Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála 2021

Prohlídky běžně nepřístupné jeskyně Býčí skála budou v roce 2021 probíhat po tři letní víkendy v červnu.

Rudické propadání

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Amatérská jeskyně - nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně - nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Další aktuality