!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V jeskyni Býčí skála se konají o tradiční Dny otevřených dveří
V jeskyni Býčí skála se konají o tradiční Dny otevřených dveří
"> "> "> ">
Příroda

V jeskyni Býčí skála se konají o tradiční Dny otevřených dveří

Vydáno 13. června 2020
Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 13. - 14. června 2020. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.

Letošní Dny otevřených dveří na Býčí skále si můžete poprvé užít tento víkend. Cesty v jeskyni jsou upravené, ale nejsou betonové jako v oficiálních veřejnosti přístupných jeskyních. Doporučujeme proto pevnou obuv a nějaké teplejší oblečení (dlouhé kalhoty a svetr či bunda). Jeskyňáři také upozorňují, že návštěva jeskyně se psem bohužel není možná. Na prohlídky se rezervace neprovádí. Akce se koná vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí.

Pokud jste pravidelnými návštěvníky Býčí skály, možná vás překvapilo, že první letošní Den otevřených dveří vyšel až na polovinu června. Bylo tomu tak z důvodů ochrany hnízdících dravců - jeskyňáři se rozhodli tradiční květnové Dny odložit.

Býčí skála vchodJeskyně Býčí skála leží v Josefovském údolí mezi městečky Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů. Významné objevy zde učinil doktor Jiří Wankel, jednalo se především o Halštatský pohřeb, kdy bylo nalezeno více než 40 koster a množství předmětů z doby bronzové. Dalším významným nálezem byla soška bronzového býčka bratry Felklovými.

Další prohlídky jeskyně se konají 20. - 21. 6. a 27. - 28. 6. 2020. Dny otevřených dveří jsou zcela mimořádnou akcí pod záštitou Správy CHKO Moravský kras. Vzhledem k letošní epidemiologické situaci a v souladu s doporučeními MZČR chtějí speleologové zabránit shlukování většího množství lidí před jeskyní a dodržování hygienických bezpečnostních opatření. Proto vám doporučujeme zarezervovat si termín prohlídky předem přes webové stránky jeskyně (byciskala.cz).

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Amatérská jeskyně - nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně - nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Rudické propadání

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.