Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD
Památky

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Poslechněte si audio verzi článku
Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.
Baví vás putování za krásou technických památek a vynalézavosti konstruktérů a designérů starých tramvají, trolejbusů, autobusů a dalších vozidel městské hromadné dopravy? Nasedněte do pomyslné tramvaje a vydejte se s Kudy z nudy prozkoumávat expozice plné historických pojízdných pokladů.
 

1. Praha, Střešovická vozovna a Muzeum MHD

Ikonické místo všech příznivců městské hromadné dopravy v Praze, to je Muzeum městské hromadné dopravy ve vozovně Střešovice. V roce 1991 byla samotná vozovna vyhlášena technickou památkou – a to po zásluze, protože babička všech pražských vozoven vznikla už v roce 1909. Společně s vozovnami v Košířích a Strašnicích se budovala podle jednotného vzoru: se třemi loděmi, kdy v každé z nich bylo pět kolejí. Podobná byla i vozovna Smíchov z roku 1915.

V roce 1992 tu skončil pravidelný provoz, výjimku dostaly jen historické soupravy nostalgické linky 41, které právě ze Střešovic vyráží na okružní jízdy Prahou, a to o víkendech v hlavní sezoně. V roce 1993 pak ve vozovně Dopravní podnik hlavního města Prahy otevřel Muzeum MHD.
 

2. Co v Muzeu MHD v Praze uvidíte?

Počátky městské hromadné dopravy v Praze sahají do 19. století. Koněspřežné tramvaje se pražskými ulicemi poprvé rozjely v září 1875, v roce 1896 koňky vystřídaly elektrické tramvaje. Nestál za nimi nikdo jiný než vynálzce František Křižík, nás ale bude spíš zajímat, co z toho uvidíme v Muzeu MHD ve Střešovicích. Koňku tu mají v modelu i ve skutečnosti: dochoval se vůz koněspřežné tramvaje, vyrobený podnikem Ringhoffer v roce 1886. K vidění jsou vozidla a soupravy nejrůznějších typů a od rozmanitých výrobců, servisní vozidla i staré trolejbusy, v muzejním depozitáři je i vůbec první vůz pražského metra. Na stálé výstavě Od koňky k metru si vedle řady modelů prohlédnete také model Letenské stráně tak, jak vypadala koncem 19. století: mezi Letenským zámečkem a nábřežím Vltavy jezdí koňka, lanovka i Křižíkova elektrická dráha.
 

3. Brno: Technické muzeum, depozitář MHD a vozovny

Víte, ve kterých našich městech jezdí tramvaje? Tam všude by mohli mít muzea městské hromadné dopravy. Jenže smůla, jediné velké je jen v Praze. V Brně, jehož ulicemi se první tramvaje rozjely už v srpnu 1869, se ale můžete vypravit na prohlídky několika vozoven; termíny exkurzí zveřejňuje na svém webu Dopravní podnik města Brna. Po předchozí domluvě pak můžete navštívit Depozitář městské hromadné dopravy. Pečuje o něj Technické muzeum a najdete ho v městské části Brno-Líšeň na bývalém nádraží místní dráhy. Historická vozidla ale můžete vidět i jindy a jinde, třeba při každoroční Přehlídce automobilové techniky, která se koná v depozitáři Technického muzea v Brně-Řečkovicích, nebo při předváděcích jízdách během Brněnské muzejní noci či festivalu Brno – město uprostřed Evropy.
 

4. Fenomén tramvaj Tatra T3

Zatímco titul nejstarší provozuschopné tramvaje u nás drží primátorský vůzPlzni, a salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy je jen o rok mladší secesní unikát navržený architektem Janem Kotěrou, nejrozšířenější tramvají na světě je Tatra T3. I když vozy s nadčasovým designem od Františka Kardause, oblým čelem a dvěma vystouplými kulatými reflektory už v řadě našich měst oficiálně dojezdily, brázdí desítky dalších měst na celém světě. První prototyp byl dokončen v roce 1960, v září se představil veřejnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a následně se rozjel pražskými ulicemi. Celkem bylo vyrobeno asi 14 000 kusů.
 

5. Kuriozity městské hromadné dopravy

Že v Praze jezdí metro, tedy jediná podzemní dráha v České republice, určitě víte. Ale víte také, že součástí systému pražské městské hromadné dopravy je lanovka na Petřín a vltavské přívozy? Svou raritu má i Brno, kde je do systému hromadné dopravy zařazena sezonní lodní doprava na Brněnské přehradě. I když má Brno jednu podpovrchovou zastávku tramvaje (zastávka Jírova v Brně-Líšni), na plánované brněnské metro zatím nedošlo. Zato město má nejdelší tramvajový tunel u nás, a to 602 metrů dlouhý v úseku mezi zastávkou Osová a univerzitním kampusem v Bohunicích. Přibližně o sto metrů kratší je druhý tramvajový tunel u Žabovřeské ulice, otevřený na jaře 2023.
 

6. Proměna nejstarší tramvajové vozovny v Brně

Vůbec nejstarší vozovnu u nás najdete v Brně-Pisárkách. Ve stejných místech jako dnes vznikla už v roce 1870, tedy rok po zahájení provozu koňky. První přestavby se dočkala kolem roku 1884, když městem začala jezdit parní tramvaj, od roku 1900 v ní našly místo elektrické tramvaje, a dnes jich tu nocuje přibližně 170. Po výrazném rozšíření, modernizaci vozovny a výstavbě nové haly vstoupila rekonstrukce vozovny do další fáze: začala se budovat vratná smyčka, která umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která vyrůstá v areálu brněnského výstaviště.
 

7. Muzeum dopravy ve Strašicích

Muzeum veřejné dopravy najdete i tam, kde byste ho zřejmě nečekali: spolek Škoda-Bus pečuje o Muzeum dopravy ve Strašicích na pomezí Plzeňského a Středočeského kraje a chráněné krajinné oblasti Brdy. Jeden víkend v měsíci, vždy v předem vyhlášených termínech od května do října, si prohlédnete expozici zaměřenou především na vývoj hromadné dopravy v západočeském regionu. Kromě toho se můžete těšit na zvláštní jízdy a další akce, kdy na speciálních linkách jezdí historická klubová vozidla.
7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Cestování za hubičku: kam za padesát nebo sto korun?

Cestování za hubičku: kam za padesát nebo sto korun?

Kde vás bude vstupenka stát pár korun a kam se podíváte téměř nebo dokonce zadarmo? I na takové otázky známe na portálu Kudy z nudy odpověď. A vezmeme to pěkně ze široka – od hradů, zámků a dalších památek přes muzea a galerie až po místa dalekých rozhledů a přírodních krás.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.

Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Při cestování, na dovolené nebo třeba na výletě může naši pozornost upoutat nabídka různých slev a výhodných služeb. Na trhu jich je tolik, že orientace v nich není úplně snadná. S tím, jaké slevy a služby cestovního ruchu můžete na svých cestách obvykle získat, vám pomůže Kudy z nudy.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Muzeum dopravy ve Strašicích

Muzeum dopravy ve Strašicích

Expozice je zaměřená především na vývoj hromadné dopravy v západočeském regionu. Muzeum je společným projektem občanského sdružení ŠKODA-BUS klub Plzeň a obce Strašice.

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích připravuje krátkodobé tematicky rozmanité výstavy i nejrůznější akce pro veřejnost a snaží se být otevřenou a přátelskou institucí, místem, kam se návštěvníci mají chuť vracet.

Salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy – secesní unikát navržený Janem Kotěrou

Salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy – secesní unikát navržený Janem Kotěrou

Jednou z ozdob sbírek Muzea městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích je primátorská tramvaj s evidenčním číslem 200. Zelenkavý vůz zdobí secesní prvky, na jejichž krásné podobě je vidět rukopis věhlasného architekta Jana Kotěry, podle jehož návrhu tramvaj byla vyrobena.

Areál MHD v Brně-Líšni

Areál MHD v Brně-Líšni

Veřejně přístupný depozitář městské hromadné dopravy (MHD) pod správou Technického muzea v Brně se nachází v městské části Brno-Líšeň, východně od centra Brna, v prostoru bývalého nádraží místní dráhy.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky