Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec
Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.
Hlavním důvodem pro stavbu železnice z Lince do Českých Budějovic byla přeprava soli z rakouské Solné komory do Čech. Sůl se od nepaměti dopravovala po řekách Travně a Dunaji do Lince, kde se překládala na koňské potahy, aby ji převezly přes šumavské hřebeny do Budějovic k řece Vltavě. Tam se opět překládala na lodě. Na počátku rozvoje techniky počátkem 19. století reprezentovalo českou technickou vyspělost ojedinělé dílo mezinárodního významu – první a nejdelší koněspřežní železnice na evropském kontinentě, vedoucí z Českých Budějovic do rakouského Lince.

Roku 1807 byl pověřen ředitel prvního polytechnického ústavu v Praze F. J. Gerstner, aby přešetřil možnost spojení Vltavy s Dunajem pomocí kanálu. Ten, ač odborník na vodní stavby, navrhl nakonec po důkladném studiu spojení obou řek vybudování železnice. Stavba, jejímž vedením byl pověřen jeho syn F. A. Gerstner, byla započata v roce 1825. V roce 1827 byla zkušebně uvedena do provozu severní, česká část železnice, a o rok později již byla zprovozněna trvale.

Celá trať z Českých Budějovic do Gmündu u Lince byla dokončena 1. 6. 1830. Pravidelná přeprava zboží byla zahájena v roce 1832. Doprava osob byla na trati zavedena až dodatečně. Koně se pohybovali krokem, průměrná váha nákladu taženého jedním koněm byla 70 centů. Po celou dobu provozu na koněspřežní dráze byla preferována nákladní doprava. Pokud se náhodně na trati setkal osobní vlak s nákladním, musel se vrátit zpět do stanice nebo výhybku a uvolnit cestu nákladnímu transportu. Pokud byl osobní vůz lehčí, společnými silami byl z kolejí odstraněn a po projetí nákladního vlaku nahozen zpět. Pak se pokračovalo v jízdě.

Osobní vlaky vyjížděly od jara do podzimu pravidelně jednou denně v 5 hodin ráno z obou koncových stanic. Potkávaly se v poledne ve stanici Kerschbaum, kde byla hodinová přestávka na oběd. Do cílové stanice dorazily v 19 hodin. Cestující se museli dostavit do registrační kanceláře nejpozději půlhodiny před odjezdem. Jízdenky byly předtištěny, ručně se vyplňovaly některé údaje (vozová třída, registrační číslo, nástupní a konečná stanice a cena jízdenky). Cestující se před nástupem museli prokázat cestovním pasem a vrchnostenským povolením k jízdě.

Spřežení se dvěma koňmi zapřaženými za sebou se křižovala v příhraničním Kerschtaumu a urazila cestu dlouhou 129 km za 14 hodin. Mnohem četnější nákladní vlaky urazily vzdálenost mezi oběma cílovými městy za 3 dny. Po nástupu parních lokomotiv byla téměř celá česká část využívána pro parní železnici. Z trati, která byla první veřejně užívanou v Evropě, se do dnešní doby zachovalo několik fragmentů (např. přízemní domek konečné stanice v Českých Budějovicích, část trati mezi stanicemi Suchdol a Rybník). Na celé trase koněspřežky bylo na 46 strážních domků a jejich obyvatelé, strážní, měli denně za úkol zkontrolovat tříkilometrový úsek trati.

Parní provoz byl na trati zaveden 1. září 1872. V roce 1970 byly zbytky koněspřežné železnice prohlášeny národní kulturní památkou. V Holkově je dobře zachována budova přepřahací stanice, nedaleko je část náspu s klenutým mostem. V Bujanově naleznete Muzeum koněspřežné dráhy, kde se dozvíte nejrůznější historické zajímavosti o provozu této unikátní trati.

Provozovatel

Turistické informační centrum České Budějovice

nám. Přemysla Otakara II. 2/2
370 01 České Budějovice
Tel.:
+420 380 801 413
Email:
infocb@c-budejovi...
WWW:
www.c-budejovice.cz
GPS:
48,974519 14,473506
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Mezinárodní den památek v Českých Budějovicích

Statutární Město České Budějovice vás zve na Mezinárodní den památek, který se uskuteční v sobotu 20. dubna 2024 na několika místech v Českých Budějovicích. Letošní ročník bude s podtitulem „Slavné osobnosti a jejich domy“.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Náměstí se hýbe aneb sportem do školního roku

Akce pro děti a mládež do 18 let, na které se prezentují všechny druhy sportů – basketbal, baseball, lední hokej, volejbal, fotbal, házená, moderní gymnastika, sportovní gymnastika, cheerleading, florbal, twirling a mažoretky, lezecký sport, lukostřelba, rugby, streetdance, bojové sporty apod.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Českobudějovický advent 2024

Vánoční trhy s unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny, bohatým programem a stovkou adventních stánků s pestrým sortimentem. Vyhlídkové kolo, věž s rozhlednou, vyřezávaný Betlém, nádherný vánoční strom a ta pravá vánoční atmosféra – to je Českobudějovický advent. Ochutnejte kouzlo Vánoc!
České Budějovice, Jihočeský kraj

WakeUp Street Festival

11 kapel nejrůznějších žánrů a 1 taneční skupina se v sobotu odpoledne 11. května rozmístí na veřejném prostranství centra města Českých Budějovic a dvě hodiny zdarma účinkují pro kolemjdoucí. Udělejte si výlet a přijďte si od 16.00 do 18.00 hodin poslechnout jejich vystoupení.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Budějovický Majáles 2024

Další ročník nejoblíbenějšího studentského festivalu Budějovický Majáles! Jako vždy přinese do ulic našeho města atraktivní program, který vám brzy začneme odtajňovat.
České Budějovice, Jihočeský kraj

NN Night Run České Budějovice

Sobota 5. října 2024.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

Podzimní švestkové trhy na českobudějovickém náměstí se opět uskuteční za účelem oslavy plodů. V roce 2024 se konají ve dnech 10. – 12. října.
České Budějovice, Jihočeský kraj

RunCzech Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2024

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se koná ve městě, jehož historie sahá více než 750 let zpět. Hlavní město Jihočeského kraje láká běžce nejen rovinatou a rychlou tratí, ale také památkami a krásnou okolní scenérií.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Uprostřed Českých Budějovic, čtyři metry od Samsonovy kašty směrem k hotelu U zvonu, je v dlažbě zasazen kámen s vyrytým křížkem. Říká se mu Bludný a je zde umístěn na památku popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Trilčův jez a vodní elektrárna v Českých Budějovicích

Trilčův jez na jižním okraji Českých Budějovic byl postaven v roce 1937, za účelem stabilizovat vodní hladinu Vltavy.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Dlouhý most v Českých Budějovicích

Dlouhý most je jedním ze tří silničních mostů přes Vltavu v Českých Budějovicích. Most s tímto názvem v těchto místech stával již v roce 1369, ale od té doby několikrát změnil svou podobu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zlatý most v Českých Budějovicích

Zlatý most, který je dnes modrý, vede přes řeku Malši u Českobudějovického divadla. Byl postaven v roce 1915 firmou Bratři Prášilové a spol. a má ocelovou nýtovanou konstrukci.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Městská památková rezervace České Budějovice

Historické jádro královského města Českých Budějovic bylo v roce 1980 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Dochoval se pravidelný šachovnicový půdorys s centrálním čtvercovým náměstím obklopeným domy s podloubím. Mezi nejvýznamnější stavby patří Černá věž a katedrála sv. Mikuláše.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Fun Space Arena České Budějovice

Centrum nabízející jedinečnou formu zábavy pro malé i velké.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Urban game České Budějovice

Venkovní úniková hra v centru Českých Budějovic. Poznáte město a možná zjistíte, kam chodil Karel IV. v Budějcích na pivo.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Budějovická kávová stezka

Vyrážíte do Budějovic a nebo ve městě bydlíte? Máte rádi kávu? Tak výborně, tahle hra je přesně pro vás! Chtěli jsme vás motivovat, abyste objevovali kavárny ve městě, a tak jsme pro vás připravili Budějovickou kávovou stezku.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel U Tří hrušek

Hotel U Tří hrušek suites & apartments je situovaný v centru Českých Budějovic, jen 150 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Minipivovar Beeranek v Českých Budějovicích

Provoz pivovaru Beeranek je úzce spjat s provozem restaurace a hostelu Singer pub. Tato ucelená kombinace činí z našeho pivovaru ideální cíl pro „pivní turistiku“.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Café Datel

Přes den kavárna, večer bar. Zuzka a Honza se svým Café Datel zdatně naťukali budějckou scénu. Ráno tu tým kavárny sází vajíčka, přes rok neustále proměňuje svoje přeoblíbené lívance, ale vždycky je tu i nějaký další speciál.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.
České Budějovice, Jihočeský kraj