Úvod > Aktuality > Nejdražší a nejlevnější vstupné: kde je draze a kde levně?
Nejdražší a nejlevnější vstupné: kde je draze a kde levně?
">
Životní styl

Nejdražší a nejlevnější vstupné: kde je draze a kde levně?

  • Vydáno14. června 2017
Kde vás bude vstupenka stát několik stovek a kam se naopak podíváte téměř za hubičku nebo dokonce zadarmo? I na takové otázky známe na portálu Kudy z nudy odpověď. A vezmeme to pěkně letem světem, od hradů a zámků přes science centra až po místa, kde můžete vyrábět a tvořit dle libostí.

Nejdražší panenka v Česku

Kdo slyšel o Muzeu panenek a medvídků pod Troskami, myslel by si, že je to skvělý cíl pro rodiny s dětmi, ale možná ještě raději sem jezdí dospělí, od milovníků a sběratelů panenek přes výtvarníky až po obdivovatele historických hraček. Základní vstupné 100 Kč pro dospělé a 70 Kč pro děti do patnácti let je běžné, ale jedna část expozice se od zbytku muzea liší. Jde o komnaty a pokojíčky, v nichž kraluje unikátní portrétní panenka ztvárňující britskou princeznu Charlotte. K vidění jsou například slavnostní šaty s aplikací od světoznámé módní návrhářky Blanky Matragi, identické novorozenecké oblečení, ve kterém si rodiče Kate a William odváželi dcerku z porodnice, princeznina výbavička a kočárek, hračky, kolekce několika plyšových medvídků známého luxusního obchodního domu Harrods v Londýně, nádherné chrastítko z čistého stříbra, křtící dort z velkého cukrářského festivalu a další sběratelské předměty. Expozice malé princezny není součástí běžné prohlídky muzea; přístupná bývá vždy v neděli od 11 do 12 hodin po závazné objednávce e-mailem za 500 Kč na osobu.
 

Císařův milovaný hrad

Na hradě Karlštejně letos pokračují v oslavách loňského výročí 700 let od narození Karla IV. Dobrá zpráva? Až do konce října se můžete přijet podívat na výstavu Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora s několika stovkami autentických předmětů, které vypovídají o životním stylu Karlova dvora. Horší zpráva je to, že hrad letos zdražil základní vstupné o 20 korun. Exkluzivní okruh spojený s prohlídkou kaple Svatého Kříže tak nyní vyjde dospělé na 330 Kč a děti, studenty a seniory na 230 Kč, základní prohlídka soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV. stojí 190 Kč v základní a 130 Kč ve snížené verzi.
 

Tvořte a mlsejte!

Drahé vstupné je opodstatněné tam, kde budete vy nebo děti něco vyrábět – třeba čokoládové bonbony! Například v Muzeu čokolády Choco-StoryPraze za 270 Kč pro dospělé a 199 Kč pro děti uvidíte výrobu pralinek a můžete prý sníst tolik čokolády, kolik budete chtít. Také v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře si sami můžete odlévat čokoládové figurky, bonbony nebo vyzkoušet práci s marcipánem. Dílna ale není součástí expozice a zároveň není přístupná samostatně; to znamená, že napřed musíte projít muzeum a teprve pak se můžete pustit do vlastních pokusů. Základní vstupné do muzea stojí 150 Kč dospělé a 100 Kč děti, studenty a seniory, v dílně se platí podle vybraného výrobku od 60 do 220 Kč. Levnější variantou je čokoládová dílna ve Svíčkárně a mýdlárně RodasŠestajovicích, kde si děti za 120 Kč odlijí tabulku čokolády a tu si dle vlastní fantazie ozdobí různými ingrediencemi, vyzkouší si malování čokoládovými barvičkami na čokoládový odlitek a s sebou si odnesou čokoládu se lžičkou, ze které si doma vyrobí horkou čokoládu.
 

Korálky, hrnky a lebka

Neláká vás čokoláda? Namalujte si hrnek, vytvořte odlitek dinosauří lebky nebo nějakou ozdobu. Třeba ve Výletním areálu v Pěnčíně, v obci kousek od Jablonce nad Nisou, si můžete prohlédnout zemědělské muzeum a sklárnu, kde se vyrábějí skleněné perličky, a nakonec se zastavit v korálkové dílně a vyrobit si cokoliv dle svého vkusu; nejmenší děti tu z korálků lepí obrázky. Prohlídka sklárny vyjde na 120/70 Kč, vyrábění v korálkové dílně pak podle vybraného kousku od 20 do 140 Kč. V keramické dílně v Maříži si zase můžete sami namalovat hrnek či jiný z mnoha desítek výrobků od zvířátek přes talíře a konvice až po velké mísy; namalování a vypálení hrnku stojí 220 Kč, ostatní keramika podle velikosti a tvaru od 70 do 500 Kč. A pokud by vaše děti zatoužily mít doma dinosauří lebku, vydejte se do pražského Triloparku do dinosauří dílny. Tady si každý může vyrobit odlitek zkameněliny; klasický stominutový program včetně dílny stojí dospělý doprovod 100 Kč, děti pak 200 Kč.
 

Science centra: drahé, ale jak se to vezme…?

S dražším vstupným počítejte také ve vědeckých centrech, nicméně právě ta často patří k místům, kde se bez problémů vy i děti zabavíte celý den. Nejdražší jsou science centra s planetárii. Například plzeňská Techmania v základním vstupném 180 / 110 Kč nabízí prohlídku expozic včetně Science On a Sphere, ale stejnou částku vás bude stát 3D projekce v Planetáriu a dalších 110 Kč program v laboratořích. Do liberecké iQlandie se podíváte za 250/150 Kč a návštěva planetária stojí dalších 100/70 Kč, ale existuje i kombinovaná vstupenka do obou prostor za 300/190 Kč. Levnější je iQpark, kam stojí základní vstupné 160/110 Kč, v kombinaci s planetáriem pak 230/160 Kč.

Také běžné vstupné 190/110 Kč do zábavného vědeckého parku Vida v Brně je poměrně vysoké, ale ušetřit se dá využitím odpolední vstupenky za 90 Kč; ta platí od 16 do 18 hodin ve všedních dnech kromě pondělí, ovšem s výjimkou svátků a prázdnin. K objevování svádí také Velký svět techniky v Ostravě, kde se vstupné liší podle dnů v týdnu; ve všedních dnech stojí 190/130 Kč, o víkendech 240/180 Kč. Zvlášť se tu platí za kino (60 Kč) a vstupenku do Dětského světa pro prcky (50 Kč). Malý svět techniky můžete navštívit buď samostatně (ve všedních dnech za 90/50 Kč, o víkendech a svátcích za 110/70 Kč) anebo navštívit obě centra společně; kombinovaná vstupenka stojí 280/200 Kč.

Menší (ale pro většinu návštěvníků velké až až) jsou interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání v Olomouci, kam vás vstupenka vyjde na 95/75 Kč, a Ekotechnické centrum AlternátorTřebíči, kam se podíváte za 90/50 Kč. Většina science center navíc umožňuje bezplatný vstup dětem do určitého věku či výšky, samozřejmostí jsou na všech místech zvýhodněné rodinné vstupenky.
 

Kam za hubičku nebo zadarmo?

Pouhých 20 Kč zaplatíte za prohlídku zříceniny hradu Tolštejn se skalní vyhlídkou nebo Volarského muzea, za stejnou částku se podíváte i do obnovené Liščí boudy ve sklářské osadě Kristiánov. K místům, kam se dokonce můžete vypravit bez koruny v kapse, patří stálé expozice Moravská galerieBrně, tedy stálé sbírky starého umění v Místodržitelském paláci, moderního umění v Pražákově paláci a užitého umění v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Zdarma si prohlédnete také pobočky Vojenského historického ústavu, tedy jak Armádní muzeumPraze na Žižkově, tak Letecké muzeum v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely a Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou.
 
Čokoládovna a kavárna Minach – místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna a kavárna Minach – místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna Minach byla otevřena v roce 2005, jako první svého druhu a nachází se v prostorách památkově chráněné Alpha passage v centru Brna na Poštovské ulici.

Rožnovské pivní lázně – dokonalá relaxace těla i ducha

Rožnovské pivní lázně – dokonalá relaxace těla i ducha

Rožnovské pivní lázně jsou prvními lázněmi zcela nového druhu. Lázně skloubily prvky alternativního léčitelství vycházejícího z prastarých technik starých Egypťanů a východních kultur s běžnými i méně běžnými lázeňskými a fyzioterapeutickými postupy.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Elektrikárium VUT Brno – herna se zaměřením na elektřinu a elektroniku

Elektrikárium VUT Brno – herna se zaměřením na elektřinu a elektroniku

Herna ve stylu science center je také na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně. Je zaměřená na elektřinu a elektroniku. Návštěvníci si v ní například vyzkouší, kolik elektřiny lze vyrobit šlapáním na rotopedu.

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Areál Kittelovsko leží v obci Krásná nedaleko Pěnčína (asi 5 km jižně od Jablonce nad Nisou). Stezka informaje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Hrad Tolštejn – nejlépe zachovaná zřícenina Lužických hor

Hrad Tolštejn – nejlépe zachovaná zřícenina Lužických hor

Tolštejn je dnes zříceninou středověkého hradu v Lužických horách nedaleko Jiřetína pod Jedlovou, který se poprvé připomíná roku 1337. Každý rok se pořádají přímo na hradě i v podhradí Tolštejnské slavnosti, kterými je v regionu zahájena turistická sezóna.

Bosý chodník na Krásné – Pěnčíně

Bosý chodník na Krásné – Pěnčíně

Pěšinka pro bosé nohy v obci Krásná je dlouhá přibližně 50 metrů a všem zájemcům nabízí přes třicet různých druhů povrchů – od žuly z Černostudničního hřebene, přes dřevo z místních stromů až po korálky z jabloneckých mačkáren.

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Velkolosinské pralinky – ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velkolosinské pralinky – ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velké Losiny už v současnosti nelákají jen zámkem, lázněmi nebo proslulou ruční papírnou. Lidé se tu zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

26.3.
30.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 26. března do 31. října 2022.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi.

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.