Úvod > Aktuality > Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Při cestování, na dovolené nebo třeba na výletě může naši pozornost upoutat nabídka různých slev a výhodných služeb. Na trhu jich je tolik, že orientace v nich není úplně snadná. S tím, jaké slevy a služby cestovního ruchu můžete na svých cestách obvykle získat, vám pomůže Kudy z nudy.

Slevy a slevové karty

turistéSpolehlivým pomocníkem zejména při několikadenním cestování bývají turistické karty ve velkých městech – získáte s nimi vstup zdarma nebo se slevou do památek, muzeí nebo na sportoviště a některé slouží zároveň jako jízdenky MHD. K dostání jsou většinou v turistických informačních centrech anebo u ubytovatelů.

Za příklad může sloužit například Prague Visitor Pass, Brnopas, Ostravacard!!! anebo Karlovy Vary Region Card či Olomouc region Card. Užitečná je také KRÁSná karta v Moravském krasu, Zážitková karta Toulavka (pro turistický region Toulava od Sedlčan až po Tábor), Sněžníkpass pro ubytované hosty, Lipno Card, Harrachov Card, Turistická karta Opavské Slezsko, karta Broumovsko, Zážitková karta Koruny Vysočiny, MojaKarta v Jihomoravském kraji, Těšínské Slezsko Region Card... a řada dalších.
 

Slevy podle věku

dětiVýhodnější vstupné platí, ať už jde o jakýkoliv vstup, pro děti a seniory. Za děti do 6 let většinou není třeba platit vůbec a obvykle o polovinu menší částku než za dospělého platí děti od 6 do 15 let. Někdy je místo věku sleva vázána na výšku postavy (nejčastěji okolo 120 – 140 cm), toto ohraničení se používá hojně například v zábavních zařízeních, jako jsou aquaparky, zábavní parky apod. Někde bývá vstupné o trochu nižší také pro mládež a studenty do 26 let. Levnější vstupenky získávají také senioři nad 65 let. Držitelé průkazu ZTP mívají vstupné zlevněné tak, jako senioři či neplatí vůbec. Stejně tak doprovod pro ZTP/P vstup neplatí. Nárok na každou ze slev pro studenty, důchodce a ZTP/P je třeba vždy prokázat platným průkazem.
 

Slevy "od kusu"

zoo rodinaV některých případech je výhodné sjednat si slevu pro skupiny: minimální velikost skupiny bývá zejména na železnici už od 2 osob, v památkových a kulturních institucích či v zábavních podnicích to však většinou platí od 10 osob. Průvodci mívají v rámci své skupiny vstup zdarma, na stejném principu funguje také pravidlo 10+1 zdarma. Zapomenout nesmíme ani na rodinné vstupy – těch bývá vícero druhů, ale v zásadě nejčastěji se setkáte s počtem 2+1 a 2+2, maximálně 2+3. Znamená to, že se sleva vztahuje na dva dospělé a 1, 2 a max. 3 děti. Počet dětí bývá někdy omezen na dvě, na třetí a další se sleva už v takových případech nevztahuje. Speciálním případem jsou pak školní skupiny – pro školní výpravy je poskytnutí slevy vázáno na skutečnost, že skupinu doprovází pedagog. Sleva se někdy vztahuje pouze k měsícům v nichž probíhá školní rok a většinou je třeba skupinu školáků předem objednat.

 

Věrnost se vyplácí

soosVěrnostní slevy zná určitě každý – jsou poskytovány za opakované návštěvy jednoho místa či využívání služeb v témže podniku (např. v některých muzeích a galeriích, zoo, sportovních centrech... atp.). Nepravidelně využívá tento systém pro své akce například Národní památkový ústav jako správce většiny hradů a zámků v ČR (v minulosti to byly projekty Otevřete třináctou komnatu nebo Klíč k památkám), ale i Asociace Nestátních otevřených památek (projekt Objevuj památky).

Výhodné jsou také slevy pro návštěvu více objektů: v tomto případě se sleva poskytuje proto, že si návštěvníci koupí více služeb najednou – v cestovním ruchu to může být nejen zpáteční jízdenka nebo permanentka, ale také společná vstupenka do více objektů. V Ostravě lákají k výstupu "Dvě věže", společnou vstupenku nabízejí také například muzea a galerie zřizované Krajem Vysočina, kolínské památky, Zážitky u Želivky (Vodní dům a Včelí svět) anebo Muzeum Františkovy Lázně pro Městské  muzeum, přírodní památku Soos a hrad Seeberg. Národní galerie Praha nabízí uměnímilovným návštěvníkům vstup do Klubu přátel Národní galerie Praha – za 1150 Kč ročně získají celoroční vstup zdarma do všech objektů NGP (na expozice i výstavy) a další slevy na publikace a služby v objektech NGP.


Když přijde správný čas

skipasVše má svůj čas, stejně jako sezónní slevy a předprodeje v cestovním ruchu. Dobře je znáte z činnosti cestovních kanceláří – first minute, last moment; v restauracích bývají zvýhodněné tzv. „Happy Hours“. V rámci ubytování a vstupného (například do zoo, permanentky na lyžování, plavání... atp.) se slevy poskytují v období mimo hlavní sezonu (provozovatel sám určuje data, která sezonu ohraničují). Zejména u lyžařských center se v poslední době osvědčila metoda nákupu permanentek "jako do letadla", tzn. čím dříve si zakoupíte permanentku na určité období, tím bude levnější a naopak.

den památekNěkteří znalí turisté si zapisují do kalendáře pravidelně se opakující celorepublikové akce, které otevírají bránu památek a kulturních institucí dokořán buď zcela zdarma anebo za symbolické vstupné. Patří k nim: Mezinárodní den průvodců (21.2.), Mezinárodní den památek a historických sídel (18. dubna), Mezinárodní den muzeí a galerií (18. května), Open house (13. – 19. 5. 2024), Dny soukromých hradů a zámků (25. 5. 2024), Festival muzejních nocí (17. 5. – 15. 6. 2024), Noc kostelů (7. 6. 2024), Hradozámecká noc (24. 8. 2024), Dny architektury (27. 9. – 3. 10. 2024), Mezinárodní den archeologie (třetí sobota v říjnu), Den Středočeského kraje (28. 10.) a Noc divadel (23. 3. 2024).

Nepravidelně bývají organizovány dny otevřených dveří při různých výročí, nejčastěji se vážou k svátku 28. října, kdy se slaví Den vzniku samostatného československého státu – v tento den se otevírají vládní instituce a vily.

 

Koupě on-line je výhodnější

Za nákup on-line (např. na kulturní akce, vstupenky do muzeí i zábavních parků, lyžařské permanentky, vstupenky do aquaparků a na koupaliště, lístky do kina ale také železniční jízdenky) dostanete někdy dost výraznou slevu. Navíc se pak nemusíte mačkat u okénka ve frontě a čekat, až na vás přijde řada.
Kam do muzea v Praze po celý rok zdarma?

Kam do muzea v Praze po celý rok zdarma?

Asi každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu navíc. V našich tipech najdete muzea, galerie a ostaní expozice, které jsou v Praze otevřeny celoročně a navíc zcela zadarmo. Někde je zapotřebí předem se ohlásit, jiná místa registraci nepožadují. Vydejte se do mnohdy neznámých míst, obdivovat umění, historické exponáty či zvířátka. Navíc můžete využít volného vstupu nebo výrazné slevy při speciálních kulturních akcích, jako je Pražská muzejní noc, Dny otevřených dveří, Noc kostelů a řada dalších.

Jak ušetřit při cestování po Česku? Vyberte si z řady turistických karet

Jak ušetřit při cestování po Česku? Vyberte si z řady turistických karet

Chystáte se letos k cestování po Česku? Cestujete s rodinou a rádi byste trochu šetřili svůj rodinný rozpočet? Máme pro vás tipy na nejrůznější slevové karty, které můžete v rámci výletů po Česku využít. Poznáte zajímavá místa a ještě při tom ušetříte.

Ušetřete v zimě s turistickými kartami na horách i památkách

Ušetřete v zimě s turistickými kartami na horách i památkách

Slevové karty vám zpříjemní cestování a nabídnou spousty zajímavých zážitků, a to nejen v létě, ale také v zimní sezóně. Existují v mnoha podobách – pro města, regiony i pro rozsáhlejší oblasti. Dají se s nimi výhodně navštěvovat památky, ale také sportovní a zábavní centra. Jakou kartu si pořídit a kde si s ní užít levnější zimní radovánky či návštěvy památek vám prozradí Kudy z nudy.

Cestování za hubičku: kam za padesát nebo sto korun?

Cestování za hubičku: kam za padesát nebo sto korun?

Kde vás bude vstupenka stát pár korun a kam se podíváte téměř nebo dokonce zadarmo? I na takové otázky známe na portálu Kudy z nudy odpověď. A vezmeme to pěkně ze široka – od hradů, zámků a dalších památek přes muzea a galerie až po místa dalekých rozhledů a přírodních krás.

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

Dvacet muzeí, galerií a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Dvacet muzeí, galerií a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Řada muzeí a galerií nabízí vstupné zadarmo – většinou na pár dní v roce, ale najdou se i takové instituce, kde je bezplatný vstup po celý rok. Je to dobrý tip pro rodiny, kterým vstupenky dělají hluboké díry v rodinném rozpočtu, pro mnohé z nás, kteří potřebují ušetřit i pro ty, co mají spoustu času a potrpí si na slevy. Portál Kudy z nudy vás zve na prohlídky zdarma!

Karlovy Vary Region Card – bezplatné vstupy i městská hromadná doprava

Karlovy Vary Region Card – bezplatné vstupy i městská hromadná doprava

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.

Další aktuality

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně

Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!
Příroda

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
Zážitky

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově, Železný kelt/tka 2024, Dětské prohlídky na Hučáku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.2. – 25.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Pupp Bál Festival 2024 – Anděl s ďáblem v těle, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.
Památky

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.
Příroda