Úvod > Aktuality > Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Při cestování, na dovolené nebo třeba na výletě může naši pozornost upoutat nabídka různých slev a výhodných služeb. Na trhu jich je tolik, že orientace v nich není úplně snadná. S tím, jaké slevy a služby cestovního ruchu můžete na svých cestách obvykle získat, vám pomůže Kudy z nudy.

Slevy a slevové karty

turistéSpolehlivým pomocníkem zejména při několikadenním cestování bývají turistické karty ve velkých městech – získáte s nimi vstup zdarma nebo se slevou do památek, muzeí nebo na sportoviště a některé slouží zároveň jako jízdenky MHD. K dostání jsou většinou v turistických informačních centrech anebo u ubytovatelů.

Za příklad může sloužit například Prague Visitor Pass, Brnopas, Ostravacard!!! anebo Karlovy Vary Region Card či Olomouc region Card. Užitečná je také KRÁSná karta v Moravském krasu, Zážitková karta Toulavka (pro turistický region Toulava od Sedlčan až po Tábor), Sněžníkpass pro ubytované hosty, Lipno Card, Harrachov Card, Turistická karta Opavské Slezsko, karta Broumovsko, Zážitková karta Koruny Vysočiny, MojaKarta v Jihomoravském kraji, Těšínské Slezsko Region Card... a řada dalších.
 

Slevy podle věku

dětiVýhodnější vstupné platí, ať už jde o jakýkoliv vstup, pro děti a seniory. Za děti do 6 let většinou není třeba platit vůbec a obvykle o polovinu menší částku než za dospělého platí děti od 6 do 15 let. Někdy je místo věku sleva vázána na výšku postavy (nejčastěji okolo 120 – 140 cm), toto ohraničení se používá hojně například v zábavních zařízeních, jako jsou aquaparky, zábavní parky apod. Někde bývá vstupné o trochu nižší také pro mládež a studenty do 26 let. Levnější vstupenky získávají také senioři nad 65 let. Držitelé průkazu ZTP mívají vstupné zlevněné tak, jako senioři či neplatí vůbec. Stejně tak doprovod pro ZTP/P vstup neplatí. Nárok na každou ze slev pro studenty, důchodce a ZTP/P je třeba vždy prokázat platným průkazem.
 

Slevy "od kusu"

zoo rodinaV některých případech je výhodné sjednat si slevu pro skupiny: minimální velikost skupiny bývá zejména na železnici už od 2 osob, v památkových a kulturních institucích či v zábavních podnicích to však většinou platí od 10 osob. Průvodci mívají v rámci své skupiny vstup zdarma, na stejném principu funguje také pravidlo 10+1 zdarma. Zapomenout nesmíme ani na rodinné vstupy – těch bývá vícero druhů, ale v zásadě nejčastěji se setkáte s počtem 2+1 a 2+2, maximálně 2+3. Znamená to, že se sleva vztahuje na dva dospělé a 1, 2 a max. 3 děti. Počet dětí bývá někdy omezen na dvě, na třetí a další se sleva už v takových případech nevztahuje. Speciálním případem jsou pak školní skupiny – pro školní výpravy je poskytnutí slevy vázáno na skutečnost, že skupinu doprovází pedagog. Sleva se někdy vztahuje pouze k měsícům v nichž probíhá školní rok a většinou je třeba skupinu školáků předem objednat.

 

Věrnost se vyplácí

soosVěrnostní slevy zná určitě každý – jsou poskytovány za opakované návštěvy jednoho místa či využívání služeb v témže podniku (např. v některých muzeích a galeriích, zoo, sportovních centrech... atp.). Nepravidelně využívá tento systém pro své akce například Národní památkový ústav jako správce většiny hradů a zámků v ČR (v minulosti to byly projekty Otevřete třináctou komnatu nebo Klíč k památkám), ale i Asociace Nestátních otevřených památek (projekt Objevuj památky).

Výhodné jsou také slevy pro návštěvu více objektů: v tomto případě se sleva poskytuje proto, že si návštěvníci koupí více služeb najednou – v cestovním ruchu to může být nejen zpáteční jízdenka nebo permanentka, ale také společná vstupenka do více objektů. V Ostravě lákají k výstupu "Dvě věže", společnou vstupenku nabízejí také například muzea a galerie zřizované Krajem Vysočina, kolínské památky, Zážitky u Želivky (Vodní dům a Včelí svět) anebo Muzeum Františkovy Lázně pro Městské  muzeum, přírodní památku Soos a hrad Seeberg. Národní galerie Praha nabízí uměnímilovným návštěvníkům vstup do Klubu přátel Národní galerie Praha – za 1150 Kč ročně získají celoroční vstup zdarma do všech objektů NGP (na expozice i výstavy) a další slevy na publikace a služby v objektech NGP.


Když přijde správný čas

skipasVše má svůj čas, stejně jako sezónní slevy a předprodeje v cestovním ruchu. Dobře je znáte z činnosti cestovních kanceláří – first minute, last moment; v restauracích bývají zvýhodněné tzv. „Happy Hours“. V rámci ubytování a vstupného (například do zoo, permanentky na lyžování, plavání... atp.) se slevy poskytují v období mimo hlavní sezonu (provozovatel sám určuje data, která sezonu ohraničují). Zejména u lyžařských center se v poslední době osvědčila metoda nákupu permanentek "jako do letadla", tzn. čím dříve si zakoupíte permanentku na určité období, tím bude levnější a naopak.

den památekNěkteří znalí turisté si zapisují do kalendáře pravidelně se opakující celorepublikové akce, které otevírají bránu památek a kulturních institucí dokořán buď zcela zdarma anebo za symbolické vstupné. Patří k nim: Mezinárodní den průvodců (21.2.), Mezinárodní den památek a historických sídel (18. dubna), Mezinárodní den muzeí a galerií (18. května), Open house (13. – 19. 5. 2024), Dny soukromých hradů a zámků (25. 5. 2024), Festival muzejních nocí (17. 5. – 15. 6. 2024), Noc kostelů (7. 6. 2024), Hradozámecká noc (24. 8. 2024), Dny architektury (27. 9. – 3. 10. 2024), Mezinárodní den archeologie (třetí sobota v říjnu), Den Středočeského kraje (28. 10.) a Noc divadel (23. 3. 2024).

Nepravidelně bývají organizovány dny otevřených dveří při různých výročí, nejčastěji se vážou k svátku 28. října, kdy se slaví Den vzniku samostatného československého státu – v tento den se otevírají vládní instituce a vily.

 

Koupě on-line je výhodnější

Za nákup on-line (např. na kulturní akce, vstupenky do muzeí i zábavních parků, lyžařské permanentky, vstupenky do aquaparků a na koupaliště, lístky do kina ale také železniční jízdenky) dostanete někdy dost výraznou slevu. Navíc se pak nemusíte mačkat u okénka ve frontě a čekat, až na vás přijde řada.
Kam do muzea v Praze po celý rok zdarma?

Kam do muzea v Praze po celý rok zdarma?

Asi každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu navíc. V našich tipech najdete muzea, galerie a ostaní expozice, které jsou v Praze otevřeny celoročně a navíc zcela zadarmo. Někde je zapotřebí předem se ohlásit, jiná místa registraci nepožadují. Vydejte se do mnohdy neznámých míst, obdivovat umění, historické exponáty či zvířátka. Navíc můžete využít volného vstupu nebo výrazné slevy při speciálních kulturních akcích, jako je Pražská muzejní noc, Dny otevřených dveří, Noc kostelů a řada dalších.

Jak ušetřit při cestování po Česku? Vyberte si z řady turistických karet

Jak ušetřit při cestování po Česku? Vyberte si z řady turistických karet

Chystáte se letos k cestování po Česku? Cestujete s rodinou a rádi byste trochu šetřili svůj rodinný rozpočet? Máme pro vás tipy na nejrůznější slevové karty, které můžete v rámci výletů po Česku využít. Poznáte zajímavá místa a ještě při tom ušetříte.

Ušetřete v zimě s turistickými kartami na horách i památkách

Ušetřete v zimě s turistickými kartami na horách i památkách

Slevové karty vám zpříjemní cestování a nabídnou spousty zajímavých zážitků, a to nejen v létě, ale také v zimní sezóně. Existují v mnoha podobách – pro města, regiony i pro rozsáhlejší oblasti. Dají se s nimi výhodně navštěvovat památky, ale také sportovní a zábavní centra. Jakou kartu si pořídit a kde si s ní užít levnější zimní radovánky či návštěvy památek vám prozradí Kudy z nudy.

Cestování za hubičku: kam za padesát nebo sto korun?

Cestování za hubičku: kam za padesát nebo sto korun?

Kde vás bude vstupenka stát pár korun a kam se podíváte téměř nebo dokonce zadarmo? I na takové otázky známe na portálu Kudy z nudy odpověď. A vezmeme to pěkně ze široka – od hradů, zámků a dalších památek přes muzea a galerie až po místa dalekých rozhledů a přírodních krás.

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

Dvacet muzeí, galerií a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Dvacet muzeí, galerií a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Řada muzeí a galerií nabízí vstupné zadarmo – většinou na pár dní v roce, ale najdou se i takové instituce, kde je bezplatný vstup po celý rok. Je to dobrý tip pro rodiny, kterým vstupenky dělají hluboké díry v rodinném rozpočtu, pro mnohé z nás, kteří potřebují ušetřit i pro ty, co mají spoustu času a potrpí si na slevy. Portál Kudy z nudy vás zve na prohlídky zdarma!

Karlovy Vary Region Card – bezplatné vstupy i městská hromadná doprava

Karlovy Vary Region Card – bezplatné vstupy i městská hromadná doprava

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky