Úvod > Aktuality > Pražská hromadná doprava slaví: 120 let elektrických tramvají
Památky

Pražská hromadná doprava slaví: 120 let elektrických tramvají

  • Vydáno9. března 2016
Loni Praha oslavila 140 let historie tramvajové dopravy v hlavním městě, další výročí si připomene letos. Pojďte se s portálem Kudy z nudy poohlédnout za historií první elektrifikované tramvajové linky, která se 19. března 1896 vydala na svou první jízdu z Karlína do Vysočan.
Loňské výročí připomnělo koněspřežnou tramvaj, lidově zvanou koňku, která poprvé vyjela do ulic Prahy v září 1875. Její první trasa vedla od dnešního Národního divadla přes Příkopy a Poříčí ke karlínské Invalidovně a jízda tehdy trvala přibližně dvacet pět minut. Koňku dodnes připomíná bývalá vozovna na nároží Sokolovské a Šaldovy ulice, která slouží jako prodejna a servis automobilů Mercedes, s historií městské hromadné dopravy vás seznámí Muzeum městské hromadné dopravy v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích.
 

Tramvaj jako turistická atrakce

V roce 1891, kdy se na výstavišti v Holešovicích konala Jubilejní zemská výstava, koňka přepravila více než deset milionů cestujících. Přesto se pomalu blížil její konec – ve stejném roce totiž elektrotechnik a vynálezce František Křižík představil Pražanům prototyp první elektrické tramvaje. Ta podobně jako letenská a petřínská lanovka a rozhledna sloužila jako reklama a turistická atrakce. Trať vedla od horní stanice letenské lanové dráhy u Letenského zámečku Oveneckou ulicí k hornímu vchodu Královské obory Stromovka, po dvou letech byla prodloužena až k Místodržitelskému letohrádku. V dobách největší slávy tramvaje zdolaly 1,4 km dlouhou trať za necelých pět minut.
 

Po tramvajích zatoužila Libeň

V druhé polovině 19. století prožívala Praha překotný rozvoj; v roce 1900 žilo v hlavním městě a na předměstích v Karlíně, Holešovicích a Bubnech, na Královských Vinohradech, Smíchově, Žižkově a Vyšehradu více než 400 tisíc obyvatel. Podobně na tom byla Libeň, kde se počet obyvatel mezi lety 1869 a 1900 rozrostl téměř na čtyřnásobek. A protože cesta pěšky z Libně do centra Prahy trvala dlouho, libeňští představitelé požádali provozovatele pražské koňky Edouarda Otleta, aby k nim prodloužil trať koňky od konečné v Karlíně – ano, od té vozovny, o níž už byla řeč. Otlet je však odmítl, a tak se libeňští obrátili se stejnou prosbou na Františka Křižíka. To už se samozřejmě nejednalo o koňku, ale o elektrickou dráhu, která svou životaschopnost prokázala letenským pokusem z roku 1891.
 

Odkud a kam se jezdilo

První vozy Elektrické drobné dráhy Praha–Libeň–Vysočany, kterou zřídila a provozovala soukromá společnost Františka Křižíka, se na svou trať vydaly 19. března 1896. Tramvaje jezdily od karlínského varieté, dnešního Hudebního divadla, Křižíkovou ulicí až k dnešní Šaldově ulici, kde se stáčely na tehdejší Královskou třídu, dnešní Sokolovskou (po ní jezdila až do roku 1900 koňka), a dál mířily na Balabenku. Po dokončení všech úseků měřila druhá pražská elektrická dráha necelých osm kilometrů a rozvážela lidi až do Libně na konečnou u křižovatky dnešní Zenklovy a Prosecké ulice. Ještě v prosinci téhož roku byla trať z Karlína prodloužena až k Masarykovu nádraží, o dva roky později pokračovaly tramvaje z Balabenky do Vysočan až na dnešní náměstí OSN.

Další vývoj byl už poměrně jednoduchý: technicky zastaralou koňku město koupilo v roce 1898 a začalo ji měnit na elektrickou dráhu. Vůbec poslední koňka vyjela v květnu 1905 z Křižovnického náměstí po Karlově mostě na Malostranské náměstí po úseku, který byl elektrizován jako poslední. V srpnu 1907 prodal Elektrickou drobnou dráhu i František Křižík a Praha trať začlenila do systému elektrických tramvají, které jejími ulicemi jezdí dodnes. Historie Křižíkovy letenské elektrické dráhy se uzavřela již v roce 1902, pozemní lanová dráha na Letnou byla v provozu do roku 1916.
 
Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura