Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji
Zimní sporty

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Poslechněte si audio verzi článku
Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
Kultovní maskoti MS IIHF v ledním hokeji 2015 v Praze a Ostravě se po devíti letech vrací na místo činu. Fanoušky bude opět rozveselovat dvojice králíků z klobouku s čísly 20 a 24 na dresech, které společně představují rok pořádání šampionátu.
Nejoblíbenější aktivity Čechů jsou pěší turistika (22 %), cyklistika (14 %) a plavání (13 %). Hokejku většina z nás nikdy do ruky nevzala, přesto ale považujeme lední hokej za český národní sport. Je populárnější než fotbal a biatlon, stal se nejúspěšnějším českým sportem na zimních olympijských hrách a dá se hrát vlastně všude, kde je led a pár kamarádů s bruslemi. Hokej se tak dodnes vrací ke svým začátkům, kdy puky a hokejky vypadaly všelijak. 


 

1. Hokej na obrazech holandských mistrů

Obrazy vlámského malíře Pietera Bruegela staršího se spoustou lidí a propracovaných detailů nám slouží jako velká ilustrovaná dobová encyklopedie. V překrásných výjevech s fantastickými krajinami Bruegel vypráví o dětských hrách, lidových slavnostech, dobových pokrmech, bydlení, zemědělství a dalších oborech. Stranou malířovy pozornosti nezůstal ani hokej: podívejte se pozorněji na to, co se odehrává na zamrzlých nizozemských kanálech, jezerech a řekách. Není to hra, jakou známe dnes, ale má s ní hodně společného. Ostatně stačí se vrátit na přelom 19. a 20. století, kdy se lední hokej se stal dalším oživením beztak poměrně bohatého sportovního života.
 

2. Jak do Čech přišel hokej zvaný kanada

Hokej vznikl koncem 19. století v Kanadě. První hokejové utkání se zaznamenaným místem a časem proběhlo 3. března 1875 v Montréalu. O tři roky později byla sepsána hokejová pravidla a hokej se začal šířit po světě. O prvním utkání v českých zemích, které tehdy ještě byly součástí Rakousko-uherského mocnářství, referoval tisk 6. ledna 1901. Slavia, do té doby proslulá především svými fotbalisty a atlety, v něm porazila Bruslařský závodní klub 11:4.
 

3. Mušketýři s hokejkou

V roce 1908 vznikl Český svaz hockeyový a v lednu 1909 se čeští hokejisté zúčastnili mezinárodního turnaje v Chamonix. Sedmička hráčů, která tehdy nastoupila ve svetrech Slavie a jezdeckých rajtkách, sice prohrála všechny čtyři zápasy, ale dostala půvabnou přezdívku Mušketýři s hokejkou. Záhy následovalo první mistrovství Čech a v roce 1910 první mistrovství Evropy. Češi se zúčastnili až šampionátu o rok později v Berlíně, kde porazili Švýcarsko a Německo. Hned při své premiéře dosáhli prvenství a v roce 1912 pořádali třetí mistrovství Evropy už doma, v Praze.


 

4. Hokej na Zimních olympijských hrách

Hokej se měl poprvé představit na VI. olympijských hrách v Berlíně v roce 1916, ale plány škrtla první světová válka. Premiéru proto měl jako ukázkový sport až na VII. olympijských hrách v Antverpách v roce 1920. Po vzniku zimních olympijských her (1924) se ale okamžitě stal jejich nedílnou součástí a na rozdíl od jiných sportů už nikdy z programu nezmizel.
 

5. Turnaj století v Naganu 1998

Punc klání nejlepších hráčů planety dostal lední hokej v programu zimních olympiád až v Naganu 1998, kdy se ho poprvé v historii zúčastnily i hvězdy z NHL – a ta dokonce na dva a půl týdne přerušila svůj program, aby vybraným hráčům umožnila odcestovat na olympiádu. Jak to dopadlo víme: pro zlato z takzvaného Turnaje století si jela Kanada, ale odvezli si ho Češi. Mimochodem, letecký speciál Tupolev Tu-154M, který dopravil olympijské vítěze zpět do Prahy, má své čestné místo v expozici Leteckého muzea v Kunovicích.


 

6. Hokejové muzeum v Kladně

Zatímco fotbal své muzeum má, a to Slavia Museum v Praze ve Vršovicích, český hokej na své velké muzeum zatím čeká. Jednou z prvních vlaštovek se stala Síň slávy kladenského hokeje, stálá expozice kladenských hokejových legend. Klub, který vychoval Jaromíra Jágra a řadu dalších špičkových hráčů, připomíná stálá expozice v nákupním centru Oaza v Kladně. Můžete se také podívat na kladenský zimní stadion.
 

7. Nové hokejové haly

Před několika lety čtenáři v anketě iDNES.cz rozhodli, že nejkrásnější hokejový stadion v extralize je Werk Arena v Třinci. Moderní víceúčelová hala slouží hlavně hokeji, ale probíhají tu i jiné sportovní aktivity a kulturní i společenské akce. V dalších letech je ale v plánu dokončení tří velkých multifukčních hal, které by rovněž měly sloužit zejména hokejovým klubům.

Pokud vše půjde podle plánu, tak už v roce 2026 se otevře aréna Komety Brno. Aréna na brněnském výstavišti by měla pojmout více než 13 tisíc diváků, a po pražské O2 areně se tak stane druhou největší halou v zemi. Na jednu z nejmodernějších multifunkčních hal v Evropě se těší také v Pardubicích, kde by rádi otvírali v roce 2027; součástí nové haly má být i muzeum pardubického hokeje a největší fanshop v Česku.
Nové haly se dočká také Jihlava. Navrhlo ji studio Chybik + Krištof, a i když nemá být tak velká jako dva předchozí projekty, nabídne například atletický ovál, atraktivně umístěný na střeše budovy.


 

2024: Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě

  • Česká republika se po devíti letech opět dočkala: v roce 2024 přivítá Mistrovství světa v ledním hokeji. V pořadí 87. hokejové mistrovství světa se koná od 10. do 26. května, o program se podělí Praha (O2 Arena) a Ostrava (Ostravar Arena).
  • Česká republika se střetne ve skupině s Kanadou, Finskem, Švýcarskem, Dánskem, Norskem, Rakouskem a se staronovým členem elitní skupiny MS Velkou Británií. Zápasy této skupiny se odehrají v pražské O2 Areně.
  • Ve druhé skupině, jež bude soupeřit v Ostravě, proti sobě nastoupí USA, Švédsko, Německo, Slovensko, Lotyšsko, Francie, Kazachstán a nováček z Polska.
  • Světový šampionát otevře čtveřice zápasů. Češi hrají první zápas v Praze v pátek 10. května proti Finsku, mistrům světa a olympijským vítězům roku 2022. Zápas začíná ve 20:20 hodin.
  • O den později čeká českou reprezentaci výběr Norska, v pondělí 13. května vyzve soupeře ze Švýcarska a o dva dny dále české hokejisty čekají Dánové. Následuje denní pauza a páteční zápas s Rakouskem.
  • Skupinové zápasy se v obou městech odehrají mezi 10. a 21. květnem, 23. května budou obě města hostit ještě čtvrtfinálová utkání. Semifinálový a následný finálový den pak proběhne 25. a 26. května pouze v Praze.
  • Hlavním motivem loga šampionátu je usměvavý puk, maskotem šampionátu se stala populární dvojice králíků z klobouku. Bob a Bobek se představí v netradiční modré barvě, která vychází z barvy loga šampionátu. Králíci pak nesou na dresech čísla 20 a 24, které symbolizují rok konání MS.
  • Hráči budou bojovat o originální medaile z křišťálového skla, které odkazují na historii ledního hokeje a české sklářské tradice. Připomeňme, že ruční výroba českého skla je zapsaná na reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
  • Česko hostilo světový šampionát celkem desetkrát. Radost v podobě mistrovského titulu si pro tuzemské fanoušky hokejisté připravili hned třikrát, a to na šampionátech v letech 1947, 1972 a 1985.
  • V rámci posledního MS, které se konalo v roce 2015, se český tým umístil na smolném čtvrtém místě, když v souboji o bronz prohrál 0:3 s USA. V rámci tohoto šampionátu byl také překonán dosavadní návštěvnický rekord, kdy celkem 64 zápasů navštívilo na 741 690 diváků.
O2 Arena Praha

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

Na led! Hokej a bruslení v obrazech

26. 4.27. 10.
Na led! Hokej a bruslení v obrazech

Národní galerie představuje v paláci Kinských výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Výstava Na led! Hokej a bruslení v obrazech potrvá od 26. dubna do 27. října 2024.

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

Letecké muzeum v Kunovicích

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci se v roce 2024 rozhodně nebudou nudit. Světovou sportovní událostí číslo jedna budou v roce 2024 olympijské hry, které na přelomu července a srpna přivítá Paříž. Jedničkou v Česku bude Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se uskuteční od 10. do 24. května 2024 v Praze a Ostravě. Můžeme se těšit na spoustu dalších mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2024!

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!

Ostrava

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Mistrovství světa v hokeji 2024: užijte si zápasy v Praze či Ostravě a naučte se hokejsky!

Mistrovství světa v hokeji 2024: užijte si zápasy v Praze či Ostravě a naučte se hokejsky!

Hokejový šampionát se po devíti letech opět vrací do České republiky! Přijďte podpořit české hokejisty a zažijte na vlastní kůži ostré souboje na ledě. Portál Kudy z nudy vás zve na 87. mistrovství světa v hokeji, které se od 10. do 26. května odehraje v Praze a Ostravě. Lístky na zápasy jsou již v prodeji a také běží kampaň, která má za cíl poukázat na to, že stojí za to vidět nejen české a slovenské zápasy, ale i ostatní utkání mistrovství.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024

10. 5.26. 5.
Mistrovství světa v ledním hokeji 2024

Pořadatelem 87. světového šampionátu v ledním hokeji je v roce 2024 Česká republika. Mistrovství se bude konat od 10. do 26. května v Praze a Ostravě.

Stálá expozice Síně slávy kladenského hokeje

Stálá expozice Síně slávy kladenského hokeje

V březnu 2018 byla za účasti kladenských hokejových legend otevřena v kladenském obchodním centru OAZA Síň slávy kladenského hokeje mapující historii hokejového klubu Rytíři Kladno. Expozice je přístupná denně v otevírací době obchodního centra.

Olympijský festival u jezera Most

26. 7.11. 8.
Olympijský festival u jezera Most

Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024 a ve stejný termín proběhne i Olympijský festival u jezera Most.

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová (* 15. února 1973, Písek) je bývalá česká běžkyně na lyžích, olympijská vítězka a mistryně světa. Dnes ji znáte především z televizní stanice ČT sport, kde komentuje závody v běhu na lyžích.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.

Stadion Štvanice v Praze – bývalý nejstarší zimní stadión v České republice

Stadion Štvanice v Praze – bývalý nejstarší zimní stadión v České republice

První zimní stadion u nás byl vybudován v roce 1931 v Praze na Štvanici, kde se také v roce 1933 hrálo první MS v ledním hokeji u nás. Stadion byl z nařízení magistrátu Hlavního města Prahy v červnu 2011 zbourán.

Malá O2 arena – O2 universum

Malá O2 arena – O2 universum

Multifunkční a kulturní centrum O2 universum, tzv. malá O2 arena, přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a zabírá plochou téměř 50 tisíc m². Slouží jako moderní multifunkční centrum pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání i kongresů.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
Zimní sporty