Úvod > Aktuality > Fotbal, dostihy a lyžování: rekordy a sportovní prvenství
Letní sporty

Fotbal, dostihy a lyžování: rekordy a sportovní prvenství

  • Vydáno18. května 2018
Víte, kde objevíte největší stadion v Česku? Která sjezdovka je nejprudší, jaká sportovní akce se pyšní nejdelší tradicí a kdy se konalo první fotbalové utkání? Že výročí vzniku letos neslaví jen republika, ale i různá sportovní odvětví? A víte, kde stojí největší otevřený a krytý stadion?
Kdo si tipne, že největším sportovním stadionem v Česku je Strahovský stadion v Praze, vyhrává. Poprvé se na něm cvičilo v roce 1926 při VIII. všesokolském sletu, později byl dějištěm obřích socialistických spartakiád. Při koncertech má kapacitu až 220 tisíc diváků, běžně slouží jako tréninkové centrum fotbalové Sparty a od roku 2003 je na seznamu kulturních památek.
 

Hokej, led a zima

Největší zimní stadion je obří víceúčelová O2 Arena v pražských Vysočanech. Víceúčelová hala, kde se koná přibližně sto akcí ročně, byla slavnostně otevřena při Mistrovství světa v ledním hokeji 2004. Hlediště pojme až 18 000 diváků, ale kapacita se liší podle toho, zda jde o lední hokej, koncert nebo atletické závody.

Nejdelší sjezdovku v našich horách objevíte v lyžařském areálu RamzováJeseníkách. Když se necháte vyvézt sedačkovou lanovkou z Ramzové na Šerák s mezistanicí na Čerňavě, čeká vás sjezd dlouhý téměř 3,4 kilometru.

Titul nejprudší sjezdovky drží Stoh ve Špindlerově Mlýněareálu Svatý Petr, kde na 1 000 metrech zdoláte převýšení 380 metrů. Vůbec neprudší úsek ale na lyžaře čeká na sjezdovce Šance na šumavském Špičáku, kde má střední část trati sklon přes 50 stupňů.

Ještě jeden studený rekord: největší umělou ledovou stěnu najdete v Liberci. Díky lezeckým cestám s délkou až 25 metrů se tu konají soutěže v ledovém lezení na rychlost.
 

Nejstarší sporty? Dostihy a fotbal

Titul nejstaršího sportovního klání u nás drží říjnová Velká Pardubická, která se poprvé konala 5. listopadu 1874. Letos se běží už 128. ročník, a pokud vám čísla nesedí, je to v pořádku: nepřízeň počasí zhatila dostihy dvakrát, a to v letech 1876 a 1908, neběhalo se ani ve válečných letech a v roce 1968. V roce 1909 se sice Velká Pardubická konala, ale neměla vítěze: startovali čtyři koně, ovšem jeden onemocněl, dva spadli a ten poslední nedoběhl v časovém limitu. Historie se opakovala v roce 1920, kdy byl pro překročení limitu rovněž diskvalifikován jediný kůň, který doběhl do cíle.

Jméno Taxisova příkopu, nejobávanější překážky Velké pardubické, nám připomene jméno šlechtického roku Thurn-Taxisů, zámek Loučeň na Nymbursku a vznik prvního českého fotbalového klubu, u jehož zrodu stál princ Erich Thurn-Taxis. Dodnes hrdě nese jméno FK Loučeň 1893. Už o pár let dříve vzniklo zámecké fotbalové družstvo, které se 18. dubna 1893 v Praze na Císařské louce utkalo v historicky prvním fotbalovém utkání se sportovním klubem Regatta.

Často bývá za nejstarší český klub považována pražská Slavia, založená na podzim 1892. Má to ale háček: v té době se nejednalo o klub fotbalový, ale cyklistický, fotbalu se Slavia začala věnovat až o tři roky později. Druhý nejstarší český fotbalový klub AC Sparta Praha byl založen na podzim 1893.
 

Další poprvé

  • Dlouhé tradice má také veslování. První závody se konaly v rámci oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy v srpnu 1845 a v roce 1860 vznikl v Praze na Žofíně první veslařský klub, který názvem English Rowing Club odkazoval na Anglii coby kolébku moderního veslování. Nejstarší veslařský závod, který je nyní součástí červnových Primátorek, se konal v roce 1895.
  • Již 125 let od založení slaví Český Lawn-Tennis Klub, nejstarší český tenisový klub. Vznikl v roce 1893, zprvu sídlil na Střeleckém ostrově a o pět let později se přestěhoval na současné působiště na pražské Štvanici.
  • Zimní perlička na závěr: kolébkou českého lyžování se stala Praha. Sem roku 1887 dorazily první lyže, které si v Norsku objednal průkopník řady sportovních odvětví Josef Rössler-Ořovský, a vzápětí na nich společně se svým bratrem podnikl prvosjezd Václavského náměstí. Společně na lyžích vyráželi také na první pokusné jízdy po Stromovce a budili náležitou pozornost.
Stadion Juliska

Stadion Juliska

Pražský atletický a fotbalový stadion byl otevřen v létě 1960 a je ve vlastnictví Armády České republiky. Jde o domovský stadion pro FK Dukla Praha, který je využíván i pro další přípravu sportovců z ASC Dukla.

Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Bežecký areál Vesec – za sportem v zimě i v létě

Bežecký areál Vesec – za sportem v zimě i v létě

Díky Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 byl v části Vesec vybudován sportovní areál pro běžecké lyžování. Areál je využíván celoročně – běžecké lyžování v zimě a asfaltové cestičky jsou v letní sezóně vhodné pro cyklistiku i pro in-line brusle.

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion v Kladně je jeden z nejstarších stadionů svého druhu v republice. Zde vyrosltlo mnoho skvělých českých hokejistů, mistrů světa a olympijských vítězů v čele s fenomenálním Jaromírem Jágrem.

Multifunkční Kalich Arena v Litoměřicích

Multifunkční Kalich Arena v Litoměřicích

Město Litoměřice nabízí bohaté sportovní i kulturní vyžití. V okolí je budována rozsáhlá síť cyklostezek, využít můžete pěší výlety i lodní výletní dopravu a vodní sporty na řekách Labe a Ohře. Nově zde otevřeli víceúčelovou sportovní halu, která nabízí řadu sportovních aktivit pod střechou.

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Stadion, na němž se každoročně odehrává celá řada domácích i mezinárodních závodů zařadil Prahu už ve 30. letech 20. století mezi úzkou řadu měst disponujících na svém území plochou dráhou. Nachází se na Praze 6 mezi Břevnovským klášterem a oborou Hvězda.

Stadion Eden v Praze Vršovicích

Stadion Eden v Praze Vršovicích

Stadion Eden se nachází v pražských Vršovicích a je domovskou půdou pro tým SK Slavia Praha. Aktuálně se jedná o největší stadion v České republice a současně se chlubí nejvyšší průměrnou návštěvou v české lize.

Veslařský kanál Račice

Veslařský kanál Račice

Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je přístupný veřejnosti.

Zimní stadion v Plzni

Zimní stadion v Plzni

Zahájením provozu Areálu zimního stadionu v Plzni na Košutce se výrazně zlepšila nabídka kvalitních ledových ploch v Plzni. Přijďte si zabruslit při veřejných brusleních.

Zlatá tretra Ostrava 2023

27.6.
Zlatá tretra Ostrava 2023

62. ročník jedné z nejprestižnějších a nejpopulárnějších akcí českého sportu Zlatá tretra Ostrava se bude konat 27. června 2023 a je součástí seriálu World Athletics Continental Tour Gold.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky