Úvod > Co chcete dělat? > Letecké muzeum v Kunovicích
Kultura

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Kunovice jsou letecká legenda

Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Novým přírůstkem do naší letecké sbírky je prototyp letounu Inteco VM-23 Variant OK-ZYV. Tento stroj vznikl v devadesátých letech ve firmě Inteco s.r.o. zkušeného leteckého konstruktéra Ing. Jiřího Valného, který se v minulosti podílel na vývoji takových letounů jako L-410, L-39 nebo L-13 SW Vivat a patřil mezi zakladatele kunovického Aerotechniku.
 

Od vrtule po tryskáč

Prohlédnout si můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Vystaven je jeden vrtulník, vlečný terč, bezpilotní letoun, radar a výzbroj z období ČSLA.
 

Výjimečná letadla

V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete.
 

Malá krytá expozice

Ve vstupním objektu naleznete výstavní prostory pro tématické výstavy s předměty, které nelze vystavit pod širým nebem.
 

Služby pro návštěvníky

V pokladně si můžete zakoupit studené i teplé nápoje a vybrat si z široké nabídky leteckých suvenýrů. Bezhotovostní platba kartou je samozřejmostí.
 

Akce pro veřejnost

Muzeum tradičně pořádá akce pro veřejnost: dobrovolnická Akce U, Odlétáme na prázdniny, Military den Kunovice, Letní biograf v muzeu a další.
 

Naganský expres v muzeu

Bývalý vládní letoun Tu-154, takzvaný Naganský expres, na jehož palubě slavili čeští hokejisté v roce 1998 olympijské zlato, je od léta 2018 přístupný veřejnosti. Dva roky trvalo jeho rozebrání a další dva zase složení. Dělaly se také úpravy na povrchu letadla, obnovovalo se jeho původní zbarvení. Slavné "túčko" létalo se svým dvojníkem ve vládní letce do roku 2008, pak je nahradily airbusy.
 

Novinky sezóny 2021: Jak 40

Do Leteckého muzea v Kunovicích přibyl v posledních dnech nový exponát – jedná se o letoun Jakovlev Jak 40, který sloužil velmi dlouho ve Vzdušných silách Armády ČR. Přepravoval členy vlády ČR a byl tedy upraven do luxusní podoby. Stroj létal nejen v rámci České republiky, ale také do zahraničí, například do Londýna, Bruselu anebo Říma. Maximální rychlost letounu byla 550 km/hod. Naposledy posloužilo Vládě ČR dne 3. 7. 2019, kdy na jeho palubě stanul prezident Miloš Zeman.

V říjnu 2021 do muzea přibyl sovětský stíhací letoun MiG-23 MF, který zapůjčil státní podnik LOM Praha.
 

Chcete se navíc ještě proletět v letadle?

I to dokážeme zařídit! Hned vedle muzea ve Slováckém aeroklubu. V prostoru aeroklubu dále naleznete občerstvení a dětské hřiště.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí