Úvod > Aktuality > Zima ve stylu retro: lyžníci, rohačky a pašeráci
Zima ve stylu retro: lyžníci, rohačky a pašeráci
"> ">

Zima ve stylu retro: lyžníci, rohačky a pašeráci

Vydáno 20. ledna 2020 Zimní sporty
Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří závody rohaček, Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.

Historické závody rohaček v Malé Úpě

rohačky malá úpaV sobotu 25. ledna se opět pojede oblíbený historický retrozávod na sáňkách - rohačkách v Malé Úpě. Program se skládá ze stíhacího závodu dvoučlenných týmů na rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky. Závodníci musí zvládnout svážení sena nebo řezání polen starou pilou kaprovkou. Vítány jsou samozřejmě účastníci v historických kostýmech, proběhne dokonce soutěž o "nejvymazlenější rohačský pár".

Závody začnou v 10:00 v areálu U Kostela, prezentace od 9:30 hodin. Doprava vlastních rohaček z parkoviště na Pomezních boudách k areálu U Kostela bude zajištěna. Rohačky si můžete také zdarma zapůjčit přímo na místě.
 

Retro lyžníci na horách i v podhůří

Netradiční závod Lyžníků v historických kostýmech se pojede 7. února v rámci slavného závodu Jizerská 50. Jde především o vzpomínkou na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50 a pojede se v pátek 7. února od 19 hodin. Oceněn bude nejrychlejší závodník, nejlepší historický kostým a lyžník, který předvede nejlepší skok.

Hned v sobotu 8. února na historických lyžích a v dobových kostýmech startuje Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích. Na lyžích vyrobených před rokem 1970 závodníci zdolávají zhruba 1 km dlouhou trať, přihlásit se můžete ještě hodinu před startem.

Všeříkající název má retro-recesistický závod "Historická lyže" v Novém Boru, který navíc probíhá v rámci novoborského masopustu. Kromě závodu na "ski" je součástí také promenáda lyžníků před základní školou. Jak sami novoborští lyžníci praví, průvod městem se bude konat 15. února s lyžemi na nohách nebo na rameni.

krakonošovi lyžníci malá úpaTak jako každý rok bude i letos Ski areál Kedr zázemím pro Lyžníky ve Smržovce. Klání ve sjezdu, skoku a dojezdu na dobových ski a v dobovém oblečení se koná 15. února 2020. Akce začíná od 12:45 hodin ve Ski areálu Kedr. Přihlížející se mohou těšit na velmi originální disciplíny: paraslalom, sjezd na dojezd a hup-skok-let.

Krakonošovi lyžníci se objeví 14. března v Malé Úpě. Jedná se o závody na historických lyžích a saních v několika disciplínách: závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým. Na oblíbenou akce se sjíždějí se závodníci z celých Krkonoš a okolí. K tomu se příchozí mohou těšit na stánky s jarmarečním zbožím, venkovní bar a gril, hudbu a program pro děti.
 

Pašeráci v Rokytnici nad Jizerou

paserackej vejkendDo dávných dob se vrátíte také 14. a 15. února v Rokytnici nad Jizerou, kde se bude konat Pašeráckej vejkend. Během čekání na páteční pozdní odpoledne, kdy do horského města zavítá sám Krakonoš, si prohlédnete tradiční řemesla a k zakoupení budou rovněž regionálními výrobky. Na Dolním náměstí zavoní pravé Krkonošské zabíjačkové dobroty, jako jsou jitrničky či ovar. Masopustní dobroty budou před radnicí dostupné od 10:00 do 17:00 hodin. Tak jako každou zimu, tak i během únorového pátku vás přijdou pozdravit na Dolní náměstí pašeráci s lyžníky.

Ve skiareálu Studenov budou od 17:00 do 24:00 probíhat soutěže s HS, uvidíte tu lyžníky, ohňovou show  anebude chybět ani sjezd s pochodněmi a zábava na sněhu! V sobotu čeká zájemce výuka lyžníků v lyžařských školách - v dobovém oblečení a na dobových lyžích.
Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.