ÚvodAktualityZima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

  • 26. ledna 2024
Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.

Retro lyžníci na horách i v podhůří

Netradiční závod Lyžníků v historických kostýmech se pojede 8. února v rámci slavného závodu Jizerská 50. Jde především o vzpomínkou na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50 a pojede se ve čtvrtek 8. února od 18:00 hodin. Oceněn bude nejrychlejší závodník, nejlepší historický kostým a lyžník, který předvede nejlepší skok.

Tak jako každý rok bude i letos Ski areál Kedr zázemím pro Lyžníky ve Smržovce. Klání ve sjezdu, skoku a dojezdu na dobových ski a v dobovém oblečení se koná 17. února 2024. Akce začíná od 12:00 hodin ve Ski areálu Kedr. Přihlížející se mohou těšit na velmi originální disciplíny: paraslalom, sjezd na dojezd a hup-skok-let.

krakonoš a lyžníciTak jako každý rok i letos přijede do Harrachova vítat jaro sám pán hor, Krakonoš. Stane se tak 16. března 2024. Návštěvníci uvidí nejen samotného jemnostpána Krakonoše, ale i jeho policii, čertiska, která nenechají bez povšimnutí žádného hříšníka a mnoho dalších roztodivných bytostí. V cíli Krakonošova příjezdu čeká na všechny bohatý kulturně – zábavný program na celé odpoledne.

Kdo by si chtěl lyžařské vybavení z dob prvopočátků lyžování u nás prohlédnout zblízka, neměl by minout expozici lyžařské historie v Jilemnici. K nejoblíbenějším exponátům patří mohutné selské saně, dále pak saně rohačky. Velmi cenné jsou samozřejmě nejstarší lyže, jedinečné kolorované snímky z konce 19. století a působivé jsou také figuríny v dobovém lyžařském oblečení. První závod se v Jilemnici konal v roce 1895 a už o dva roky později se konaly první mezinárodní závody. Od roku 1897 navíc závodily i ženy a od té doby se jejich účast stala samozřejmostí.
 

Pašeráci v Rokytnici nad Jizerou

paserackej vejkendDo dávných dob se vrátíte také 16. a 17. února v Rokytnici nad Jizerou, kde se bude konat Pašeráckej vejkend. Během čekání na páteční pozdní odpoledne, kdy do města zavítá Krakonoš, si můžetet zasoutěžit, k vidění budou i dobově odění lyžníci. Oblíbený jarmark se však v letošním roce nekoná. Po příchodu pána hor bude následovat hromadný odchod Krakonoše, pašeráků a lyžníků na Studenov. Ve skiareálu Studenov budou od 17:00 do 24:00 probíhat soutěže s Horskou službou, uvidíte tu lyžníky, ohňovou show  anebude chybět ani sjezd s pochodněmi a zábava na sněhu! V sobotu čeká zájemce výuka lyžníků v lyžařských školách – v dobovém oblečení a na dobových lyžích.
Příjezd Krakonoše do Harrachova

15. 3.
Příjezd Krakonoše do Harrachova

77. ročník – Příjezd Krakonoše se bude v Harrachově konat 15. března 2025.

Jilemnice – kolébka českého lyžování Kultura

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
28. květen 2024 20:15
Zimní sporty

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!
21. květen 2024 8:09
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
30. leden 2024 11:37
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
29. leden 2024 16:00
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
27. leden 2024 12:00
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
25. leden 2024 10:55
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
18. leden 2024 10:00
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
17. leden 2024 14:00
Zimní sporty