!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!
Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Vydáno 25. ledna 2021
Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.

Nejdelší osvětlený okruh najdete v Orlickém Záhoří

okruh orlické záhoříV Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zcela zdarma.

Trasa vede mezi místními částmi Jadrná a Bedřichovka, ale stopy vás z něj navedou také na hřebeny Orlických hor i do sousedního Polska. Svítit se začne automaticky se setměním a časovač bude nastavený do devíti a o víkendu do desíti hodin večer.
 

Kolečko u Perninku

okruh perninkPernink je tradičním krušnohorským střediskem zimních sportů. Přímo v obci běžkařům slouží cca 800 - 1000 metrů dlouhé kolečko, které je v zimní sezóně ve večerních hodinách osvětleno a samozřejmostí je jeho pravidelná strojová údržba.
Jedná se o kilometr dlouhý a půl metr široký osvětlený okruh, který můžete využít pro klasiku i bruslení. Uvnitř okruhu upravuje správce pro zpestření jízdy ještě stopu ve tvaru klikatého hada. Do stopy tady lze vyběhnout i večer po práci, areál je osvětlen, a to v době od 17 do 21 hodin.
 

Oválek ve Sportovním areálu Vrch Háj v Aše

haj_bezkyBěžkaři mohou využít udržované okruhy Lyžařského střediska Aš pod rozhlednou Háj u Aše, která je nejvyšším bodem české části Smrčin. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou zde okružní trasy v délce 3, 5 a 7 km.

Nechybí zde rovněž možnost využít 1 088 m dlouhý, osvětlený okruh, který se nachází v blízkosti střediska. Sportovní areál Vrch Háj je provozován celoročně, zimní osvětlený okruh se na letní sezónu stává in-line dráhou.
 

Sportovní areál Vesec v Liberci

okruh vesec nocBěžecký areál ve Vesci nabízí tratě pro klasické lyžování. Jsou to vlastně 3 nezávislé okruhy se třemi stupni obtížnosti. První okruh má převýšení max. 5 metrů a délku 1 500 metrů. Druhý okruh je s převýšením cca 15 metrů a délkou cca 2 000 metrů. A třetí okruh má převýšení max. 30 metrů a délku 1 500 metrů.
 
Na samotném stadionu je pak 200 m ovál, který je vhodný pro trénink. Ten je osvětlený v rámci nočního svícení od 17:00 do 6:30 hodin. Běžkařské trati se osvětlují v závislosti na počasí, nejsou však osvětlené po celou noc, ale zhruba do 21 hodin.
 

První osvětlená dráha fungovala v Mladé Boleslavi

michalovice dráhaVěděli jste, že vůbec první osvětlená běžecká dráha v České republice se nachází v prostorách Golfu Mladá Boleslav? Můžete zde využít dva plně osvětlené okruhy – první v délce cca 2 km na klasiku a druhý menší okruh v délce cca 500 m na bruslení.

Běžkařský okruh je za dobrých sněhových podmínek otevřen denně od 8 do 21 hodin. Ve večerních hodinách se lyžuje pod umělým osvětlením na celém okruhu. Vstup je zcela zdarma.
 

Od rána do večera v Golfovém resortu Ostravice

ostravice dráhaV Golfovém areálu v Ostravici vzniká každou zimu běžecký areál, jehož cílem je poskytovat kvalitní tréninkové podmínky pro příznivce běžeckého lyžování. V místech, kde se od jara do podzimu hraje golf, je v zimní období připravena běžecká trať v délce 3,75 km a šířce 7,5 m s technologií pro osvětlení a výrobu umělého sněhu. Nejmenší z okruhů, na které chce oblast lákat celé rodiny, má půl kilometru a vede téměř po rovince. Dospělí začátečníci si mohou vyrazit na 1,5 kilometru dlouhou trasu. Na zkušenější běžkaře čekají úseky dlouhé 3 nebo 4,5 kilometru.
 
Pokud se chcete na okruhy vydat ve večerních hodinách, zaplatíte 50 Kč, přes den je cena za vstup na tratě 250 Kč. Trať bývá osvětlena od setmění do 20:00 hodin. Nástup do běžeckých stop se nachází v prostoru driving range, vpravo od příjezdu do areálu.
 

Běžecký areál Břízky u Jablonce nad Nisou

Běžecký areál Břízky u JablonceAreál Břízky je součástí východního břehu přehradní nádrže "Mšeno", která pak přímo navazuje na obytnou část města Jablonce nad Nisou i na městskou hromadnou dopravu.
 
Upravované závodní tratě areálu Břízky jsou situované v lesních porostech v nadmořské výšce 600 m n. m. Stadion je vybaven technickým zázemím pro pořádání všech druhů závodů. Využitelnost tratí je podpořena i okruhem s umělým osvětlením a umělým zasněžováním, který profilově navazuje na homologované tratě 3, 5 a 7 km. Osvětlení bylo rekonstruováno v roce 2014, pro veřejnost je okruh denně osvětlen do 22:00 hodin.
 

Osvětlená trať ve Vejsplaších u Vrchlabí

běžky vejšplachyNa jižním okraji města Vrchlabí v blízkosti rybníka Kačák a ve Vejsplaších se nachází upravované, uměle zasněžované a denně do 20:00 hodin osvětlené běžecké tratě. Jedná se o 3,5 km tratí, které jsou pravidelně projížděny rolbou nebo válcem.

V blízkosti jsou i homologované závodní běžecké tratě a další tratě vedoucí do Horní či Dolní Branné, Valteřic a Kněžic, přes Benecko na Horní Mísečky.
 

Na běžky do areálu Hraběnka v Jilemnici

hraběnka jilemniceNově zrekonstruovaný všesportovní areál HraběnkaJilemnici nabízí v zimě běžkařům zasněženou a do 20:00 hodin osvětlenou dráhu o délce 2,7 km. Celý areál se závodními tratěmi i turistickými trasami je určen jak pro všechny méně zkušené nebo začínající běžkaře.
 
Osvětlené a upravené okruhy bývají sjízdné hlavně pro skate. Areál je volně přístupný veřejnosti, stejně tak nabízí možnost rezervace částí či celého areálu pro tréninky, soustředění i závody.
 

Osvětlený stadion v Harrachově

Město Harrachov společně se sponzory spustilo novou bezplatnou službu návštěvníkům Harrachova. Jedná se o osvětlený běžecký stadion u hotelu Skicentrum. Stadion je k dispozici celodenně. Ve večerních hodinách od 17:00 do 21:00 je dráha uměle osvětlena. Běžecká stopa se zde pravidelně upravuje.
 

Osvětlený běžecký okruh v areálu Ski Máchovka v Nové Pace

nová paka okruhNevíte kam na běžky v okolí Nové Paky? Zkuste Ski Máchovku – zdejší trať je vhodná pro klasiku i bruslení. Je upravována každý den, provozovatelé ji v případě potřeby zasněžují a osvětlují. Celkem měří 1 km, ale napadne-li dostatek sněhu jsou pro běžkaře připraveny tratě v širokém okolí, v celkové délce až 10 km.
 
Běžecké lyžování je zdarma a jezdí se do vypnutí osvětlení. Ve všední dny se lyžuje do 18:00 hodin, o víkendu do 19:00 hodin. Nyní je upravena Sportovní běžecká trať a Turistická běžecká trať, a to jak na klasiku, tak bruslení.
Okruhy na běžky ve sportovním areálu Vesec

Okruhy na běžky ve sportovním areálu Vesec

Sportovní areál nabízí 3 nezávislé okruhy se 3 stupni obtížnosti. První okruh má převýšení max. 5 metrů a délku 1 500 metrů. Druhý okruh je s převýšením cca 15 metrů a délkou cca 2 000 metrů. Třetí okruh má převýšení max. 30 metrů a nabízí délku 1 500 metrů.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Běžecký areál na golfovém hřišti v Ostravici

Běžecký areál na golfovém hřišti v Ostravici

Běžecký areál v případě příznivých klimatických podmínek nabízí několik okruhů v délce od 1 km do 4,5 km, které jsou připraveny pro klasiku i bruslení. V areálu se také nachází půjčovna, vekterá poskytuje běžecké vybavení.

Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří

Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zcela zdarma.

Běžecký areál Břízky v Jablonci nad Nisou

Běžecký areál Břízky v Jablonci nad Nisou

Běžecký areál Břízky se nachází v zalesněné příměstské části města Jablonce. Svým umístěním i výškovou polohou umožňuje využití pro běžecké lyžování i v období, kdy již v nižších partiích není sníh. Současně je vstupem na turistické a sportovně-rekreační trasy Jizerských hor.

Osvětlená běžkařská dráha v Mladé Boleslavi

Osvětlená běžkařská dráha v Mladé Boleslavi

První osvětlená běžecká dráha v České republice se nachází v prostorách Golfu Mladá Boleslav. Můžete zde využít dva plně osvětlené okruhy - první v délce cca 2 km na klasiku a druhý menší okruh v délce cca 500 m na bruslení.

Osvětlený běžecký stadion v Harrachově

Osvětlený běžecký stadion v Harrachově

Město Harrachov společně se sponzory spustilo novou bezplatnou službu návštěvníkům Harrachova a milovníkům bílé stopy. Jedná se o osvětlený běžecký stadion u hotelu Skicentrum.

Vrchlabské běžecké tratě

Vrchlabské běžecké tratě

Město Vrchlabí nabízí nejenom sjezdové lyžovaní, ale i kilometry upravených běžeckých tratí, z nichž jsou některé uměle osvětlené a zasněžované. Celkem Vrchlabí disponuje 35 km pravidelně upravovaných běžeckých tratí.

Zimní areál Nová Paka

Zimní areál Nová Paka

V podkrkonošském ski areálu "Máchovka" Nová Paka s vedlejším zimním stadionem využijete v zimní sezóně lyžování sjezdové i běžecké, lední hokej, krasobruslení a veřejné bruslení.

Běžecký areál Hraběnka - trasy pro méně zkušené a začínající běžkaře

Běžecký areál Hraběnka - trasy pro méně zkušené a začínající běžkaře

V Jilemnici můžeme najít několik kilometrů pravidelně upravovaných běžeckých tratí, z nichž většinu v areálu Hraběnka, ale značná část vede kolem dokola celé Jilemnice. Přirozeným nástupním místem pro tyto tratě je přímo v areálu Hraběnka místo zvané "U buněk".