Úvod > Aktuality > České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon
České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

  • Vydáno9. května 2022
Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!
Že se lední hokej hraje po dvaceti minutách na tři třetiny je všeobecně známá věc. Méně se už ale ví, že za jeho kolébku je pokládaný kanadský Halifax, že pravidla se tvořila postupně koncem 19. století, a že se brzy rozšířil dál do světa – tedy alespoň do té části, kde alespoň občas býval led a sníh. První hokejové utkání se zaznamenaným výsledkem proběhlo 3. března 1875 v Montréalu. Na olympijských hrách se lední hokej hraje od roku 1920, kdy na letní olympiádě v Antverpách představil jako ukázkový sport. Pro Česko i bývalé Československo je právě lední hokej nejúspěšnějším sportem zimních olympiád: právě v Antverpách získali naši hokejisté bronzové medaile, celkem pak domů během dlouhé olympijské historie přivezli osm cenných kovů.
 

Gufex: puky pro Nagano

První hráči ledního hokeje si museli vystačit s tím, co bylo po ruce, a tak se hrálo s dřevěnými destičkami, plechovkami a také se zmrzlým koňským trusem. Dnešní kotouče z vulkanizované pryže se s tím samozřejmě nedají srovnat.

Ve výrobě hokejových puků patří Česko i Slovensko mezi světové velmoci. Renomovaným výrobcem hokejových kotoučů, jak zní oficiální název nezbytného hokejového vybavení, je firma Gufex z Kateřinic na Vsetínsku. Vyrábí puky, s nimiž se hrálo na několika zimních olympiádách, v NHL a také na hokejových šampionátech. Puky se lisují z pryže při teplotě nad 150 °C a za velkého tlaku. Puk má průměr 7,6 cm, výšku 2,5 cm a váží cca 160 gramů, jeho hmotnost se pohybuje od 156 do 170 gramů. Hodnotí se i další parametry, namátkou tvrdost, odrazová pružnost a elasticita.
 

Rubena: puky pro Soči

Více než dvacetiletou tradici má rovněž výroba hokejových puků ve společnosti Rubena. Její historie ale sahá až do roku 1908, kdy Josef Kudrnáč založil gumárenský podnik v Náchodě. Tady byla vyrobena první československá pneumatika, Rubena rovněž nese odkaz Tomáše Bati výrobou klínových řemenů, které se ve Zlíně vyrábí od roku 1934. V současnosti je Rubena největší evropský výrobce plášťů a duší na kola, vyrábí také technickou pryž, těsnění, vaky, nádrže a gumárenské směsi.
 

Hokejky

Podobně jako lední hokej, i první hokejky pochází z Kanady. Vůbec nejstarší hokejka na světě je údajně 400 let stará, pochází z Québecu a nedávno byla vydražena za 300 000 dolarů. Jednoduché dřevěné hole se už v 80. letech 19. století začaly vyrábět sériově. Do českých zemí se první hokejky dostaly zřejmě v roce 1909, kdy si je českoslovenští hokejisté přivezli z turnaje v Chamonix.

Z běžných hokejek se vyvinuly širší hokejky brankářské a nakonec vylepšené hokejky se zahnutou čepelí. Traduje se, že je „vynalezl“ Robert Hull: když si při tréninku hůl přiskřípl do dvířek mantinelu, její čepel se ohnula. Hra s ní se mu ale tak zalíbila, že s jinou už hrát nechtěl a hokejky si dál nechával ohýbat záměrně.

Dnešní hokejky se dosud často vyrábí ze dřeva: produkcí hokejek ze dřeva osiky a břízy je proslulé hlavně Švédsko. Dřevěné hokejky bývají levnější, pro profesionální hráče je ale rozhodující hlavně váha hole, a tak se stálicí na hokejovém trhu staly kompozitové hokejky. Ty nabízejí nepřebernou škálu variant od zahnutí čepele přes tvrdostí hole až po nejrůznější povrchy.
 

Swerd: hokejky ze Svratky

Kořeny značky Rekord a společnosti Swerd sahají až do roku 1927, kdy Josef Ehrenberger postavil ve Svratce na Vysočině kolářskou dílnu a založil tím rodinnou firmu. Zavedenou výrobu kol a ohýbaných součástí střídala v zimním období produkce celodřevěných lyží a saní. Tyto výrobky si ale získaly takovou oblibu, že se ze sezonní práce záhy stal hlavní výrobní program. Po znárodnění firma vystřídala několik jmen (Vzlet, Start) a věnovala se produkci lyží.

Změnu přinesl rok 1957, kdy byla vyrobena první hokejová hůl s názvem Vítěz a posléze Vítěz Special. Posléze byla vyvinuta hůl pro profesionální hráče, s níž se hrálo nejenom v první lize, ale používala je i hokejová reprezentace a nejrůznější osobnosti československého hokeje. K výrobě hokejek se firma vrátila v roce 1993, kdy se výrobky objevily na trhu pod značkou Rekord a posléze Swerd.
 

Bohemia Sport a Lion, hokejky z Horažďovic

Hokejové hole značky Lion nejenom pro lední hokej, ale také pro hokejbal, streethokej, bandy hokej a florbal vyrábí společnost Bohemia Sport se sídlem v Horažďovicích. Kdysi s horažďovickými hokejkami hrály nejenom přední hokejové kluby v Československu, ale také ve skandinávských zemích, Německu, Rakousku a Švýcarsku. V roce 1991 se závod Horažďovice osamostatnil a znovu se vrátil k výrobě zahradních lehátek; ta se vyrábějí hlavně v době, kdy závod není plně vytížený produkcí hokejových holí a saní. Hokejové hole Lion se vrátily do extraligy ledního hokeje, více než polovina výrobků míří do světa.
 

Odin Hockey a hokejky z Třemošné

„Pachuť mizerné kvality zůstává dlouho poté, co zmizí sladká chuť nízké ceny.“ – prohlášení amerického státníka Benjamina Franklina vyznává i společnost Odin HockeyTřemošné. Jejich hokejové hole vyrábí ručně skuteční mistři. Každá hokejová hůl má svůj vlastní příběh a autora, který odpovídá za její kvalitu. Celý výrobní proces hokejové hole trvá několik hodin a její výroba je velmi náročná. Na každé hokejce proto najdete speciální výrobní značku: ta vám prozradí, kdo měl výrobu vaší nové hokejky na starosti.
 

Stoon a hokejky ze Stonařova

Již od roku 1999 vyrábí hokejky také společnost Stoon ze Stonařova. Škála nabízených holí zahrnuje nejenom odlišné materiály (dřevolaminát, kompozity, kombinace karbon-kevlar), ale i různé typy zahnutí čepele a způsoby provedení. Nabízený sortiment zahrnuje i brankářské hole a hole pro jiné sporty, například hokejky speciálně upravené pro hokejbal nebo inline hokej, a to jak pro amatérské sportovce, tak pro profesionální hráče. Klientela spokojených hráčů se každým rokem rozšiřuje, a tak jim společnost děkuje za přízeň a přeje mnoho vyhraných utkání s hokejkami Stoon.
NHL Global Series 2022 – předběžný termín

19.10.
22.10.
NHL Global Series 2022 – předběžný termín

NHL se vrací do O2 areny! V rámci NHL Global Series se 19. – 22. října uskuteční v Praze úvodní zápas sezony mezi týmy Chicago Blackhawks a Philadelphia Flyers.

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.

Raškovka – ikonická zimní čepice Jiřího Rašky

Raškovka – ikonická zimní čepice Jiřího Rašky

Zimní olympijské hry se v roce 2022 konají v Číně, která obléká téměř celý svět. Ale Češi se mohou pyšnit osobnostmi, jako jsou Otto Wichterle, Tomáš Baťa nebo Jaroslav Heyrovský a další vědci či průmyslníci. A tak poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice. Hlavním produktem kolekce bude opět Raškovka, ikonická legendární čepice Jiřího Rašky jako hold jeho výkonu a první zlaté medaili ze zimních olympijských her v Grenoblu 1968.

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

Znáte francovku Alpa, malý kousek ve sbírce českého rodinného stříbra? Používali ji zápasník Gustav Frištenský a fotbalový brankář František Plánička, proslavila ji i filmová pohádka Ať žijí duchové – ovšem její hrdina, rytíř Brtník z Brtníku, ji popíjel a používat znamenitý nápoj na mazání kloubů mu připadalo krajně pošetilé.