Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách
Zimní sporty

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

 • Vydáno1. února 2022
Už se těšíte na olympiádu? Slavnostní zahájení čtyřiadvacátých zimních olympijských her proběhne už v pátek 4. února 2022 a fandit našim sportovcům můžete až do 20. února. Hlavní dějiště her, čínský Peking, pořádá olympiádu již podruhé. Konaly se tu už letní OH v roce 2008, a tak je Peking prvním městem, které hostilo jak letní, tak zimní olympijské hry.
Bronzový hokejový tým Československa na letních olympijských hrách v Antverpách 1920
Zlatý český tým na zimních olympijských hrách v Naganu 1998
Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920. Důležitým zlomem byl rok 1924 a Týden zimních sportů, pořádaný ve francouzském Chamonix: o rok později byl v Praze na VIII. olympijském kongresu zpětně uznán za první zimní olympijské hry. Až do roku 1992 se zimní hry konaly ve stejném roce jako letní, pak ale došlo ke změně: 17. ZOH se v norském Lillehammeru konaly už v roce 1994 a od té doby se co dva roky letní a zimní olympiáda střídá.
 

1. Zimní olympijské hry 2022

XXIV. zimní olympijské hry přivítají 2892 sportovců, kteří budou soutěžit v 15 sportech a 109 disciplínách. Jediným nově vybudovaným sportovištěm pro zimní olympiádu je rychlobruslařský ovál, přezdívaný Ice Ribbon. Slavnostní zahájení i ukončení se opět odehraje v Ptačím hnízdě. Vodní kostka, která při letních olympijských hrách 2008 hostila plavecké sporty, se promění v ledovou halu pro curling. V Jen-čchingu je připravené ledové koryto pro soutěže bobistů, sáňkařů a skeletonistů, přímo z místní olympijské vesnice pak vede lanovka na sjezdovky pro alpské lyžování. Čang-ťia-kchou bude domovem pro klasické lyžaře, biatlonisty, akrobatické lyžaře a snowboardisty.

Má to jediný háček: bílá pohádka, jakou známe z některých zimních olympiád posledních let, se v Číně rozhodně čekat nedá. Obě horské oblasti jsou poměrně chudé na srážky a například v Jen-čchingu obvykle během zimy napadne jen dvacet centimetrů přírodního sněhu. Olympijská sportoviště severně od Pekingu proto pořadatelé poprvé v historii vystlali výhradně umělým sněhem.
 

2. Česká výprava v Pekingu

Na olympijské hry v Pekingu jede Českou republiku reprezentovat celkem 114 sportovců. Oblečení pro české olympioniky vyrobila firma Alpine Pro, motivem kolekce jsou prvky a barvy české národní vlajky. Svrchní část oděvů byla vyrobena s využitím špičkových nanotechnologií, celá kolekce pak dokáže zvládnout extrémní mrazy do minus třicet stupňů. Součástí výbavy je i populární čepice Raškovka, se kterou jeli naši sportovci i na předchozí zimní hry.

Do Pekingu se chystá dosud nejpočetnější česká výprava, jaká kdy vůbec na zimní olympiádu jela. Česko bude soutěžit v každém z patnácti olympijských sportů a bude obhajovat sedm medailí. Premiérovou účast zažijí curleři, hokejistky či skokanky na lyžích. Z úspěšných olympioniků ve výpravě do Číny nebude chybět lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká, biatlonista Michal Krčmář nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková.
 

3. Olympijský festival 2022 aneb vyzkoušejte si olympiádu nanečisto

pátek 4. února nezačínají jen olympijské hry, ale také Olympijský festival 2022 v Brně. Poprvé se uskutečnil v roce 2018 během her v Pchjongčchangu, při letní olympiádě v Tokiu vyrostlo festivalové sportoviště u koupaliště Riviéra a letos se na 17 dní promění v olympijské zimní středisko areál Nové Zbrojovky. Až do 20. února festival nabídne neopakovatelnou olympijskou atmosféru, fandění, setkání se současnými i bývalými sportovními hrdiny a hlavně možnost vyzkoušet spoustu sportů. Kromě akrobatického, alpského a běžeckého lyžování, biatlonu, snowboardingu, curlingu nebo krasobrusleni to samozřejmě bude lední hokej a rychlobruslení, chybět nebudou ani boby nebo saně (pro které vznikla speciální stometrová ledová dráha) nebo skoky na lyžích na můstku pro skokany do 15 let. Zimní olympijskou klasiku doplní atletika pro děti, orientační sporty, snow volejbal a šachy.

Otevřeno je denně, děti do 12 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma (běžné vstupné pro ostatní je 50 Kč) a až k bráně festivalu se pohodlně dostanete speciální kyvadlovou dopravou ze zastávek Kuldova, Stará osada (Bubeníčkova) a Židenice Nádraží do zastávky Nová Zbrojovka (Olympijský festival) a zpět. Podle aktuálních pravidel může v areálu být najednou tisíc osob a kromě dětí do 12 let se návštěvníci musí prokázat certifikátem o dokončeném očkování nebo prodělané nemoci.
 

4. Olympijské zimní sporty kdysi a nyní

Na první zimní olympiádě v Chamonix se soutěžilo v osmi zimních sportech: v běhu na lyžích, jízdě čtyřsedadlových bobů, curlingu, krasobruslení, ledním hokeji, rychlobruslení, severské kombinaci a skocích na lyžích. V programu se objevil i závod vojenských hlídek, z něhož se o pár desítek let později vyvinul biatlon.

Dnešní program nabízí patnáct sportů, a to akrobatické lyžování, alpské lyžování, běh na lyžích, biatlon, boby, curling, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, rychlobruslení na krátké dráze (short track), saně, severskou kombinaci, skeleton, skoky na lyžích a snowboarding. Ve výčtu zimních sportů se program zimních her v Pekingu od těch minulých v Jižní Koreji nemění, ale Mezinárodní olympijský výbor schválil sedm nových disciplín. Jde o smíšenou soutěž ve skocích na lyžích, jednomístný bob žen, smíšené závody ve snowboardcrossu, short tracku a akrobatickém lyžování i soutěže mužů a žen v lyžařském Big Airu.
 

5.  Maskot z Pekingu: panda se srdcem ze zlata

Koho překvapí, že maskotem zimních olympijských her v Číně (a samozřejmě i Olympijského festivalu v Brně) je panda? Jmenuje se Bing Dwen Dwen, což v překladu znamená „dítě ledu“, podle pořadatelů má oblek z ledu, srdce ze zlata a miluje všechny zimní sporty, a její podobu porota vybírala z pěti tisíc návrhů.

Zdá se vám, že maskoti dnes provázejí každou velkou sportovní akci? Nemýlíte se, přesto to není tak dávno, co se objevili. Tím úplně prvním (a neoficiálním) byla postavička Schuss na ZOH v Grenoblu 1968, prvním oficiálním maskotem pak byl jezevčík Waldi pro LOH v Mnichově. Historické prvenství mezi oficiálními maskoty zimních olympiád drží sněhulák z Innsbrucku 1976.
 

6. Úspěchy našich sportovců

Ze zimních olympiád si Československo přivezlo celkem 25 medailí, samostatná Česká republika pak získala 31 olympijských medailí. Pro Česko i bývalé Československo je na zimních olympiádách nejúspěšnějším sportem lední hokej; včetně bronzové medaile na letních olympijských hrách v Antverpách získali hokejisté osm kovů. Sedm medailí přivezli skokani na lyžích, po pěti krasobruslaři a běžci na lyžích. I přes slavnou výhru českých hokejistů na olympiádě v Naganu 1998 v éře samostatné České republiky už hokej tolik nezářil. Nejvíc medailí přivezli Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer za běh na lyžích, šest medailí vybojovala rychlobruslařka Martina Sáblíková, stejný počet cenných kovů (ovšem bez zlata) získali biatlonisté.

Nejúspěšnější české olympioničky jsou rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová; obě vyhrály šest medailí. Tři medaile má na kontě biatlonista Ondřej Moravec a Květa Jeriová-Pecková za běh na lyžích. Dvě medaile pak má snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, skokani na lyžích Jiří Raška a Pavel Ploc, snowboardistka Eva Samková a biatlonisté Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Jaroslav Soukup.
 

7. Historie zimních olympiád

Rozhodnutí uznat Týden zimních sportů ve francouzském Chamonix za první zimní olympijské hry padlo v Praze v květnu 1925 na VIII. olympijském kongresu a návrh vznesl Josef Rössler-Ořovský. Pojďme si jednotlivé zimní olympiády projít jednu po druhé:
 • ZOH 1924 Chamonix, Francie: V československé výpravě bylo 27 mužů. Nejlépe se umístil krasobruslař Josef Slíva, který skončil na čtvrtém místě.
 • ZOH 1928 St. Moritz, Švýcarsko: Československo reprezentovalo 24 mužů a jedna žena. Vůbec první olympijskou medaili pro Československo získal skokan na lyžích Rudolf Burkert, který skončil na třetím místě. V programu je nově zařazen skeleton a o senzaci se postarala Norka Sonja Henie, která v patnácti letech vyhrála krasobruslařskou soutěž; o primát nejmladší olympijské vítězky přišla až v roce 1998.
 • ZOH 1932 Lake Placid, USA: Vůbec nejmenší olympijská výprava měla pouze šest členů, pět lyžařů a jednoho krasobruslaře, další sportovci cestu za oceán kvůli vysokým nákladům vzdali.
 • ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen, Německo: Československo vyslalo na hry celkem 55 sportovců. Do programu bylo poprvé zařazeno sjezdové lyžování. Hokejisté skončili čtvrtí, lyžař František Šimůnek obsadil páté místo v severské kombinaci.
 • V roce 1940 a 1944 se kvůli druhé světové válce olympijské hry nekonaly.
 • ZOH 1948 St. Moritz, Švýcarsko: Naše výprava měla 47 členů. Hokejisté získali stříbrnou medaili.
 • ZOH 1952 Oslo, Norsko: Československo reprezentovalo 22 sportovců, ale žádný úspěch se nekonal. Hokejisté skončili čtvrtí.
 • ZOH 1956 Cortina d´Ampezzo, Itálie: Naše výprava měla 41 členů. Krasobruslařské soutěže se naposled konaly pod širým nebem, současně šlo o první hry, vysílané v televizi.
 • ZOH 1960 Squaw Valley, USA: Československo reprezentovalo 22 sportovců, stříbrnou medaili si odvezl krasobruslař Karol Divín. Ceremoniály organizoval Walt Disney, v programu se poprvé objevil biatlon a ženské soutěže v rychlobruslení. Naopak šlo o jediné hry, kde se nesoutěžilo v jízdě na bobech: kvůli nízkému počtu účastníků Američané odmítli stavbu bobové dráhy.
 • ZOH 1964 Innsbruck, Rakousko: Naše výprava měla 46 členů. Hry poznamenal nedostatek sněhu, rakouská armáda ho musela svážet ze širokého okolí. V programu byla poprvé zařazena jízda na saních. Hokejisté se radovali z bronzových medailí, těsně pod stupni vítězů skončili krasobruslař Karol Divín a skokan Josef Matouš. Her se poprvé účastní třináctiletý krasobruslař Ondrej Nepela.
 • ZOH 1968 Grenoble, Francie: Československo vyslalo na hry 48 sportovců. Novinkou byly dopingové kontroly. Jiří Raška ve skoku na lyžích na středním můstku vybojoval pro Československo historicky první zlatou medaili, k níž ve skoku na velkém můstku přidal ještě medaili stříbrnou. Stříbro přivezli domů také hokejisté, bronzovou medaili získala krasobruslařka Hana Mašková.
 • ZOH 1972 Sapporo, Japonsko: Československá výprava na historicky prvních zimních olympijských hrách na asijském kontinentu měla 42 členů. Ondrej Nepela získal historicky první zlatou medaili pro naši zemi v krasobruslení, hokejisté a běžkyně na lyžích Helena Šikolová přidali bronz.
 • ZOH 1976 Innsbruck, Rakousko: Hry měl původně pořádat americký Denver, ale z finančních důvodů se jich vzdal. Organizaci proto po dvanácti letech opět převzal Innsbruck. Československá výprava s 57 členy získala jediný cenný kov, a to stříbro v ledním hokeji. Poprvé se konala krasobruslařská soutěž tanečních párů.
 • ZOH 1980 Lake Placid, USA: Výprava 41 československých sportovců získala jedinou medaili, a to bronz pro běžkyni na lyžích Květu Jeriovou. Těsně pod stupni vítězů skončily ženská běžecká štafeta a taneční pár Liliana Řeháková & Stanislav Drastich. Hvězdou her se stal americký rychlobruslař Eric Heiden, který získal všech pět možných zlatých medailí v rychlobruslařských soutěžích.
 • ZOH 1984 Sarajevo, Jugoslávie (Bosna a Hercegovina): Na první hry v zemi bývalého východního bloku Československo vyslalo padesát sportovců. Byly to dosud nejúspěšnější hry, ze Sarajeva Češi vezli domů šest cenných kovů. O dvě stříbra se postarali hokejisté a ženská běžecká štafeta, čtyři bronzy přidali skokan na lyžích Pavel Ploc, sjezdařka Olga Charvátová, běžkyně Květa Jeriová a krasobruslař Jozef Sabovčík. Většina olympijských sportovišť byla krátce po olympiádě zničena při válečném konfliktu v bývalé Jugoslávii.
 • ZOH 1988 Calgary, Kanada: Hry se poprvé protáhly na šestnáct dnů a československý olympijský tým měl 60 členů. Rychlobruslařské soutěže se poprvé jely v hale, premiéru měly i závody družstev ve skocích na lyžích. Stříbro získal v závodě skokanů na lyžích na středním můstku Pavel Ploc, bronz pak Jiří Malec. Stejnou příčku obsadila i mužská běžecká štafeta.
 • ZOH 1992 Albertville, Francie: Poslední zimní olympiáda pořádaná ve stejném roce jako letní. Byla to také poslední československá výprava (75 reprezentantů) před rozdělením země. Tři bronzové medaile si odvezli hokejisté, družstvo skokanů na lyžích a krasobruslař Petr Barna.
 • ZOH 1994 Lillehammer, Norsko: Díky střídání letních a zimních her ve dvouletém cyklu se hry v Lillehammeru konaly již dva roky po Albertville. Samostatná Česká republika vyslala do Norska 64 sportovců, ale nezískala ani jednu medaili.
 • ZOH 1998 Nagano, Japonsko: Celkový počet sportovců poprvé překročil dva tisíce. Česká výprava měla 63 členů a z Japonska přivezla kompletní sadu medailí. O tu nejcennější se postarali hokejisté na Turnaji století, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová přidala stříbro a bronz. Na programu her se poprvé objevil snowboarding a patnáctiletá krasobruslařka Tara Lipinská se stala nejmladším olympijským vítězem v historii.
 • ZOH 2002 Salt Lake City, USA: Českou výpravu tvořilo 77 sportovců. Nečekaným olympijským vítězem se díky unikátnímu trojnému saltu s pěti vruty stal akrobatický skokan Aleš Valenta, dvě stříbrné medaile přidala Kateřina Neumannová. Na program her se vrátil skeleton a nově se objevily závody v jízdě na bobech žen.
 • ZOH 2006 Turín, Itálie: Česko reprezentovalo 83 sportovců. Zlatou a stříbrnou medaili přivezla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Stříbro získal i běžec Lukáš Bauer, bronzové medaile vybojovala hokejová reprezentace.
 • ZOH 2010 Vancouver, Kanada: Česká výprava měla 92 členů a přivezla celkem šest medailí, čímž vyrovnala úspěch ze Sarajeva. Tři z nich získala Martina Sáblíková, zlatá na trojce a pětce a bronzová na patnáctistovce. O bronz se postarali Lukáš Bauer a kvarteto běžců na lyžích (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal) v závodě štafet, třetí přidala Šárka Záhrobská ve slalomu.
 • ZOH 2014 Soči, Rusko: Česká výprava 88 sportovců si ze Soči odvezla dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile, nejvíc v dějinách ZOH. Dvě zlaté vyhrály snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Martina Sáblíková, ta si navíc odvezla ještě stříbro. Zbytek medailí ze Soči přivezli biatlonisté Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Veronika Vítková.
 • ZOH Pchjongčchang, Jižní Korea: Češi na olympiádu vyslali 93 sportovců, nejpočetnější výpravu v samostatné historii. Domů přivezli sedm cenných kovů. Dvě zlaté získala Ester Ledecká, která jako první žena v historii dokázala na jedné olympiádě zvítězit ve dvou odlišných sportech, a to lyžování a snowboardingu. Stříbro získal biatlonista Michal Krčmář a rychlobruslařka Martina Sáblíková, bronz přidaly biatlonistka Veronika Vítková, snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Karolína Erbanová.
České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.

Jaromír Jágr – nejznámější český hokejista

Jaromír Jágr – nejznámější český hokejista

Celosvětově uznávaná hokejová legenda, pravé křídlo s vynikajícími ofenzivními schopnostmi, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa: to je Jaromír Jágr (* 15. února 1972 Kladno). Na dresu nosí číslo 68, což je připomínka roku 1968 a okupace Československa ruskými vojsky.

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) patří k legendám českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její inspirující motto zní: Bolest je dočasná, vzdát se je navždy.

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Skokan na lyžích Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) jako první český sportovec v historii vyhrál zlatou medaili na zimních olympijských hrách. Stalo se to v roce 1968 ve francouzském Grenoblu a díky Raškovi se skok na lyžích v následujících desetiletích stal nejúspěšnější českou lyžařskou disciplínou.

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Vyzkoušejte skialpinismus na vlastní kůži! Že nemáte potřebné vybavení? Není nic snazšího, než si je vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven, a pak už hurá do hor na "tuleních pásech"! Jestliže máte lyžování v krvi a k tomu zálibu v pohybu krásnou zasněženou přírodou, budete nadšení. Na mnoha místech se nabízí také zkušení instruktoři, kteří vám první krůčky usnadní a zkušenější skialpinisty vezmou do lůna přírody. Poznejte hory letos jinak, vyzkoušejte skialpy!

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká (* 23. března 1995) oslnila svět v roce 2018, když na jediných zimních olympijských hrách vybojovala dvě zlaté medaile ve dvou odlišných sportech: jednu neočekávanou v super G a krátce poté očekávanou ve snowboardingu. Stanice BBC její dvojité vítězství komentovala jako jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob a Ester se tak nesmazatelně a navždy zapsala do světové sportovní historie.

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

Jedna z dobrých zpráv pro rok 2021 zní: na skokanských můstcích v Harrachově se znovu skáče na lyžích! Je to jedno z míst, kde se psala historie populární sportovní disciplíny a slouží jako tréninkové centrum, vyhlášené v celé republice. Na výlet se tentokrát nevypravíme jen do Harrachova, ale také do Liberce a Frenštátu pod Radhoštěm k dalším skokanským můstkům. Nezapomeneme ani na slavný norský Holmenkollen, prastaré středisko tohoto sportu.

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.

Curling pro veřejnost v Brně

Curling pro veřejnost v Brně

Košťata, kameny, led, kruhy. A hlavně zábava. Curling je týmový sport, kde se soupeřem poměříte síly v přesnosti, vytrvalosti i chytrosti. Vezměte rodinu, kamarády a kolegy z práce a přijďte vyzkoušet oblíbený olympijský sport.

Prahou #olympijsky

Prahou #olympijsky

Vydejte se na trasu Prahou, která vám přiblíží místa spjatá s českým olympijským hnutím a představí některé naše slavné sportovce.

Curling aréna Praha Roztyly – akce pro všechny

Curling aréna Praha Roztyly – akce pro všechny

Curling je hra dovedností a tradic! Curling aréna Praha nabízí curlingové akce pro firmy, tréninky začátečníků, společensko-sportovní večery včetně odborného výkladu, odborné konzultace a informace o curlingu.

Další aktuality

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika