Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách
Zimní sporty

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.
Bronzový hokejový tým Československa na letních olympijských hrách v Antverpách 1920
Zlatý český tým na zimních olympijských hrách v Naganu 1998

1. Olympiáda v Chamonix 1924

Důležitým zlomem byl rok 1924 a Týden zimních sportů, pořádaný ve francouzském Chamonix. Rozhodnutí uznat Týden zimních sportů ve francouzském Chamonix za první zimní olympijské hry padlo v Praze v květnu 1925 na VIII. olympijském kongresu a návrh vznesl Josef Rössler-Ořovský.
 

2. Olympijské sporty

Na první zimní olympiádě v Chamonix se soutěžilo v osmi zimních sportech: v běhu na lyžích, jízdě čtyřsedadlových bobů, curlingu, krasobruslení, ledním hokeji, rychlobruslení, severské kombinaci a skocích na lyžích. V programu se objevil i závod vojenských hlídek, z něhož se o pár desítek let později vyvinul biatlon.

Dnešní program nabízí patnáct základních sportů, a to akrobatické lyžování, alpské lyžování, běh na lyžích, biatlon, boby, curling, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, rychlobruslení na krátké dráze (short track), saně, severskou kombinaci, skeleton, skoky na lyžích a snowboarding.
 

3. Střídání zimních a letních olympiád

Až do roku 1992 se zimní hry konaly ve stejném roce jako letní, pak ale došlo ke změně: 17. ZOH se v norském Lillehammeru konaly už v roce 1994 a od té doby se co dva roky letní a zimní olympiáda střídá.
 

4.  Maskoti

Zdá se vám, že maskoti dnes provázejí každou velkou sportovní akci? Nemýlíte se, přesto to není tak dávno, co se objevili. Tím úplně prvním (a neoficiálním) byla postavička Schuss na ZOH v Grenoblu 1968, prvním oficiálním maskotem pak byl jezevčík Waldi pro LOH v Mnichově. Historické prvenství mezi oficiálními maskoty zimních olympiád drží sněhulák z Innsbrucku 1976.
 

5. Lední hokej

Pro Česko i bývalé Československo je na zimních olympiádách nejúspěšnějším sportem lední hokej; včetně bronzové medaile na letních olympijských hrách v Antverpách získali hokejisté osm kovů. Sedm medailí přivezli skokani na lyžích, po pěti krasobruslaři a běžci na lyžích. I přes slavnou výhru českých hokejistů na olympiádě v Naganu 1998 v éře samostatné České republiky už hokej tolik nezářil.
 

6. Úspěchy našich sportovců

Ze zimních olympiád si Československo přivezlo celkem 25 medailí, samostatná Česká republika pak získala 31 olympijských medailí.

Nejúspěšnější české olympioničky jsou rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová; obě vyhrály šest medailí. Tři medaile má na kontě biatlonista Ondřej Moravec a Květa Jeriová-Pecková za běh na lyžích.

Dvě medaile pak má snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, skokani na lyžích Jiří Raška a Pavel Ploc, snowboardistka Eva Samková a biatlonisté Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Jaroslav Soukup.


 

 

 

7. Historie zimních olympiád

Pojďme si jednotlivé zimní olympiády projít jednu po druhé:
 • ZOH 1924 Chamonix, Francie: V československé výpravě bylo 27 mužů. Nejlépe se umístil krasobruslař Josef Slíva, který skončil na čtvrtém místě.
 • ZOH 1928 St. Moritz, Švýcarsko: Československo reprezentovalo 24 mužů a jedna žena. Vůbec první olympijskou medaili pro Československo získal skokan na lyžích Rudolf Burkert, který skončil na třetím místě. V programu je nově zařazen skeleton a o senzaci se postarala Norka Sonja Henie, která v patnácti letech vyhrála krasobruslařskou soutěž; o primát nejmladší olympijské vítězky přišla až v roce 1998.
 • ZOH 1932 Lake Placid, USA: Vůbec nejmenší olympijská výprava měla pouze šest členů, pět lyžařů a jednoho krasobruslaře, další sportovci cestu za oceán kvůli vysokým nákladům vzdali.
 • ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen, Německo: Československo vyslalo na hry celkem 55 sportovců. Do programu bylo poprvé zařazeno sjezdové lyžování. Hokejisté skončili čtvrtí, lyžař František Šimůnek obsadil páté místo v severské kombinaci.
 • V roce 1940 a 1944 se kvůli druhé světové válce olympijské hry nekonaly.
 • ZOH 1948 St. Moritz, Švýcarsko: Naše výprava měla 47 členů. Hokejisté získali stříbrnou medaili.
 • ZOH 1952 Oslo, Norsko: Československo reprezentovalo 22 sportovců, ale žádný úspěch se nekonal. Hokejisté skončili čtvrtí.
 • ZOH 1956 Cortina d´Ampezzo, Itálie: Naše výprava měla 41 členů. Krasobruslařské soutěže se naposled konaly pod širým nebem, současně šlo o první hry, vysílané v televizi.
 • ZOH 1960 Squaw Valley, USA: Československo reprezentovalo 22 sportovců, stříbrnou medaili si odvezl krasobruslař Karol Divín. Ceremoniály organizoval Walt Disney, v programu se poprvé objevil biatlon a ženské soutěže v rychlobruslení. Naopak šlo o jediné hry, kde se nesoutěžilo v jízdě na bobech: kvůli nízkému počtu účastníků Američané odmítli stavbu bobové dráhy.
 • ZOH 1964 Innsbruck, Rakousko: Naše výprava měla 46 členů. Hry poznamenal nedostatek sněhu, rakouská armáda ho musela svážet ze širokého okolí. V programu byla poprvé zařazena jízda na saních. Hokejisté se radovali z bronzových medailí, těsně pod stupni vítězů skončili krasobruslař Karol Divín a skokan Josef Matouš. Her se poprvé účastní třináctiletý krasobruslař Ondrej Nepela.
 • ZOH 1968 Grenoble, Francie: Československo vyslalo na hry 48 sportovců. Novinkou byly dopingové kontroly. Jiří Raška ve skoku na lyžích na středním můstku vybojoval pro Československo historicky první zlatou medaili, k níž ve skoku na velkém můstku přidal ještě medaili stříbrnou. Stříbro přivezli domů také hokejisté, bronzovou medaili získala krasobruslařka Hana Mašková.
 • ZOH 1972 Sapporo, Japonsko: Československá výprava na historicky prvních zimních olympijských hrách na asijském kontinentu měla 42 členů. Ondrej Nepela získal historicky první zlatou medaili pro naši zemi v krasobruslení, hokejisté a běžkyně na lyžích Helena Šikolová přidali bronz.
 • ZOH 1976 Innsbruck, Rakousko: Hry měl původně pořádat americký Denver, ale z finančních důvodů se jich vzdal. Organizaci proto po dvanácti letech opět převzal Innsbruck. Československá výprava s 57 členy získala jediný cenný kov, a to stříbro v ledním hokeji. Poprvé se konala krasobruslařská soutěž tanečních párů.
 • ZOH 1980 Lake Placid, USA: Výprava 41 československých sportovců získala jedinou medaili, a to bronz pro běžkyni na lyžích Květu Jeriovou. Těsně pod stupni vítězů skončily ženská běžecká štafeta a taneční pár Liliana Řeháková & Stanislav Drastich. Hvězdou her se stal americký rychlobruslař Eric Heiden, který získal všech pět možných zlatých medailí v rychlobruslařských soutěžích.
 • ZOH 1984 Sarajevo, Jugoslávie (Bosna a Hercegovina): Na první hry v zemi bývalého východního bloku Československo vyslalo padesát sportovců. Byly to dosud nejúspěšnější hry, ze Sarajeva Češi vezli domů šest cenných kovů. O dvě stříbra se postarali hokejisté a ženská běžecká štafeta, čtyři bronzy přidali skokan na lyžích Pavel Ploc, sjezdařka Olga Charvátová, běžkyně Květa Jeriová a krasobruslař Jozef Sabovčík. Většina olympijských sportovišť byla krátce po olympiádě zničena při válečném konfliktu v bývalé Jugoslávii.
 • ZOH 1988 Calgary, Kanada: Hry se poprvé protáhly na šestnáct dnů a československý olympijský tým měl 60 členů. Rychlobruslařské soutěže se poprvé jely v hale, premiéru měly i závody družstev ve skocích na lyžích. Stříbro získal v závodě skokanů na lyžích na středním můstku Pavel Ploc, bronz pak Jiří Malec. Stejnou příčku obsadila i mužská běžecká štafeta.
 • ZOH 1992 Albertville, Francie: Poslední zimní olympiáda pořádaná ve stejném roce jako letní. Byla to také poslední československá výprava (75 reprezentantů) před rozdělením země. Tři bronzové medaile si odvezli hokejisté, družstvo skokanů na lyžích a krasobruslař Petr Barna.
 • ZOH 1994 Lillehammer, Norsko: Díky střídání letních a zimních her ve dvouletém cyklu se hry v Lillehammeru konaly již dva roky po Albertville. Samostatná Česká republika vyslala do Norska 64 sportovců, ale nezískala ani jednu medaili.
 • ZOH 1998 Nagano, Japonsko: Celkový počet sportovců poprvé překročil dva tisíce. Česká výprava měla 63 členů a z Japonska přivezla kompletní sadu medailí. O tu nejcennější se postarali hokejisté na Turnaji století, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová přidala stříbro a bronz. Na programu her se poprvé objevil snowboarding a patnáctiletá krasobruslařka Tara Lipinská se stala nejmladším olympijským vítězem v historii.
 • ZOH 2002 Salt Lake City, USA: Českou výpravu tvořilo 77 sportovců. Nečekaným olympijským vítězem se díky unikátnímu trojnému saltu s pěti vruty stal akrobatický skokan Aleš Valenta, dvě stříbrné medaile přidala Kateřina Neumannová. Na program her se vrátil skeleton a nově se objevily závody v jízdě na bobech žen.
 • ZOH 2006 Turín, Itálie: Česko reprezentovalo 83 sportovců. Zlatou a stříbrnou medaili přivezla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Stříbro získal i běžec Lukáš Bauer, bronzové medaile vybojovala hokejová reprezentace.
 • ZOH 2010 Vancouver, Kanada: Česká výprava měla 92 členů a přivezla celkem šest medailí, čímž vyrovnala úspěch ze Sarajeva. Tři z nich získala Martina Sáblíková, zlatá na trojce a pětce a bronzová na patnáctistovce. O bronz se postarali Lukáš Bauer a kvarteto běžců na lyžích (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal) v závodě štafet, třetí přidala Šárka Záhrobská ve slalomu.
 • ZOH 2014 Soči, Rusko: Česká výprava 88 sportovců si ze Soči odvezla dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile, nejvíc v dějinách ZOH. Dvě zlaté vyhrály snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Martina Sáblíková, ta si navíc odvezla ještě stříbro. Zbytek medailí ze Soči přivezli biatlonisté Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Veronika Vítková.
 • ZOH 2018 Pchjongčchang, Jižní Korea: Češi na olympiádu vyslali 93 sportovců, nejpočetnější výpravu v samostatné historii. Domů přivezli sedm cenných kovů. Dvě zlaté získala Ester Ledecká, která jako první žena v historii dokázala na jedné olympiádě zvítězit ve dvou odlišných sportech, a to lyžování a snowboardingu. Stříbro získal biatlonista Michal Krčmář a rychlobruslařka Martina Sáblíková, bronz přidaly biatlonistka Veronika Vítková, snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Karolína Erbanová.
 • ZOH 2022 Peking, Čína: Česká výprava čítala rekordních 115 sportovců, od patnáctileté skokanky na lyžích Anežky Indráčkové po šestatřicetiletého hokejistu Romana Červenku. Zlato obhájila Ester Ledecká v paralelním obřím slalomu na snowboardu, bronz získala rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu na 5000 metrů.
FIS Masters Cup – Světový pohár v alpském lyžování

9.3.
10.3.
FIS Masters Cup – Světový pohár v alpském lyžování

Pec pod Sněžkou i letos bude hostit další ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování kategorie Masters. Závodní víkend letos připadá na 9. až 10. března, kdy první den bude věnován slalomu a následující pak obřímu slalomu.

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Vyzkoušejte skialpinismus na vlastní kůži! Že nemáte potřebné vybavení? Není nic snazšího, než si je vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven, a pak už hurá do hor na "tuleních pásech"! Jestliže máte lyžování v krvi a k tomu zálibu v pohybu krásnou zasněženou přírodou, budete nadšení. Na mnoha místech se nabízí také zkušení instruktoři, kteří vám první krůčky usnadní a zkušenější skialpinisty vezmou do lůna přírody. Poznejte hory letos jinak, vyzkoušejte skialpy!

Curling aréna Praha Roztyly – akce pro všechny

Curling aréna Praha Roztyly – akce pro všechny

Curling je hra dovedností a tradic! Curling aréna Praha nabízí curlingové akce pro firmy, tréninky začátečníků, společensko-sportovní večery včetně odborného výkladu, odborné konzultace a informace o curlingu.

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion v Kladně je jeden z nejstarších stadionů svého druhu v republice. Zde vyrosltlo mnoho skvělých českých hokejistů, mistrů světa a olympijských vítězů v čele s fenomenálním Jaromírem Jágrem.

Curling pro veřejnost v Brně

Curling pro veřejnost v Brně

Košťata, kameny, led, kruhy. A hlavně zábava. Curling je týmový sport, kde se soupeřem poměříte síly v přesnosti, vytrvalosti i chytrosti. Vezměte rodinu, kamarády a kolegy z práce a přijďte vyzkoušet oblíbený olympijský sport.

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) patří k legendám českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její inspirující motto zní: Bolest je dočasná, vzdát se je navždy.

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká (* 23. března 1995) oslnila svět v roce 2018, když na jediných zimních olympijských hrách vybojovala dvě zlaté medaile ve dvou odlišných sportech: jednu neočekávanou v super G a krátce poté očekávanou ve snowboardingu. Stanice BBC její dvojité vítězství komentovala jako jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob a Ester se tak nesmazatelně a navždy zapsala do světové sportovní historie.

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová (* 15. února 1973, Písek) je bývalá česká běžkyně na lyžích, olympijská vítězka a mistryně světa. Dnes ji znáte především z televizní stanice ČT sport, kde komentuje závody v běhu na lyžích.

Jaromír Jágr – nejznámější český hokejista

Jaromír Jágr – nejznámější český hokejista

Celosvětově uznávaná hokejová legenda, pravé křídlo s vynikajícími ofenzivními schopnostmi, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa: to je Jaromír Jágr (* 15. února 1972 Kladno). Na dresu nosí číslo 68, což je připomínka roku 1968 a okupace Československa ruskými vojsky.

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Skokan na lyžích Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) jako první český sportovec v historii vyhrál zlatou medaili na zimních olympijských hrách. Stalo se to v roce 1968 ve francouzském Grenoblu a díky Raškovi se skok na lyžích v následujících desetiletích stal nejúspěšnější českou lyžařskou disciplínou.

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

Jedna z dobrých zpráv pro rok 2021 zní: na skokanských můstcích v Harrachově se znovu skáče na lyžích! Je to jedno z míst, kde se psala historie populární sportovní disciplíny a slouží jako tréninkové centrum, vyhlášené v celé republice. Na výlet se tentokrát nevypravíme jen do Harrachova, ale také do Liberce a Frenštátu pod Radhoštěm k dalším skokanským můstkům. Nezapomeneme ani na slavný norský Holmenkollen, prastaré středisko tohoto sportu.

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Ester „STR“ Ledecká, nejlepší česká sjezdařka i snowboardistka, vpadla do světového kolotoče alpských disciplín jako uragán. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala nečekaně zlatou medaili v super G. Mnozí si pamatují ten nechápavý výraz, když těsně po dojezdu zírala, jak její jméno září na prvním místě. Vzápětí pak přidala druhé, už očekávané zlato, ve snowboardingu.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.

Prahou #olympijsky

Prahou #olympijsky

Vydejte se na trasu Prahou, která vám přiblíží místa spjatá s českým olympijským hnutím a představí některé naše slavné sportovce.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
Zimní sporty