ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách
Zimní sporty

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.
Bronzový hokejový tým Československa na letních olympijských hrách v Antverpách 1920
Zlatý český tým na zimních olympijských hrách v Naganu 1998

1. Olympiáda v Chamonix 1924

Důležitým zlomem byl rok 1924 a Týden zimních sportů, pořádaný ve francouzském Chamonix. Rozhodnutí uznat Týden zimních sportů ve francouzském Chamonix za první zimní olympijské hry padlo v Praze v květnu 1925 na VIII. olympijském kongresu a návrh vznesl Josef Rössler-Ořovský.
 

2. Olympijské sporty

Na první zimní olympiádě v Chamonix se soutěžilo v osmi zimních sportech: v běhu na lyžích, jízdě čtyřsedadlových bobů, curlingu, krasobruslení, ledním hokeji, rychlobruslení, severské kombinaci a skocích na lyžích. V programu se objevil i závod vojenských hlídek, z něhož se o pár desítek let později vyvinul biatlon.

Dnešní program nabízí patnáct základních sportů, a to akrobatické lyžování, alpské lyžování, běh na lyžích, biatlon, boby, curling, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, rychlobruslení na krátké dráze (short track), saně, severskou kombinaci, skeleton, skoky na lyžích a snowboarding.
 

3. Střídání zimních a letních olympiád

Až do roku 1992 se zimní hry konaly ve stejném roce jako letní, pak ale došlo ke změně: 17. ZOH se v norském Lillehammeru konaly už v roce 1994 a od té doby se co dva roky letní a zimní olympiáda střídá.
 

4.  Maskoti

Zdá se vám, že maskoti dnes provázejí každou velkou sportovní akci? Nemýlíte se, přesto to není tak dávno, co se objevili. Tím úplně prvním (a neoficiálním) byla postavička Schuss na ZOH v Grenoblu 1968, prvním oficiálním maskotem pak byl jezevčík Waldi pro LOH v Mnichově. Historické prvenství mezi oficiálními maskoty zimních olympiád drží sněhulák z Innsbrucku 1976.
 

5. Lední hokej

Pro Česko i bývalé Československo je na zimních olympiádách nejúspěšnějším sportem lední hokej; včetně bronzové medaile na letních olympijských hrách v Antverpách získali hokejisté osm kovů. Sedm medailí přivezli skokani na lyžích, po pěti krasobruslaři a běžci na lyžích. I přes slavnou výhru českých hokejistů na olympiádě v Naganu 1998 v éře samostatné České republiky už hokej tolik nezářil.
 

6. Úspěchy našich sportovců

Ze zimních olympiád si Československo přivezlo celkem 25 medailí, samostatná Česká republika pak získala 31 olympijských medailí.

Nejúspěšnější české olympioničky jsou rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová; obě vyhrály šest medailí. Tři medaile má na kontě biatlonista Ondřej Moravec a Květa Jeriová-Pecková za běh na lyžích.

Dvě medaile pak má snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, skokani na lyžích Jiří Raška a Pavel Ploc, snowboardistka Eva Samková a biatlonisté Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Jaroslav Soukup.


 

 

 

7. Historie zimních olympiád

Pojďme si jednotlivé zimní olympiády projít jednu po druhé:
  • ZOH 1924 Chamonix, Francie: V československé výpravě bylo 27 mužů. Nejlépe se umístil krasobruslař Josef Slíva, který skončil na čtvrtém místě.
  • ZOH 1928 St. Moritz, Švýcarsko: Československo reprezentovalo 24 mužů a jedna žena. Vůbec první olympijskou medaili pro Československo získal skokan na lyžích Rudolf Burkert, který skončil na třetím místě. V programu je nově zařazen skeleton a o senzaci se postarala Norka Sonja Henie, která v patnácti letech vyhrála krasobruslařskou soutěž; o primát nejmladší olympijské vítězky přišla až v roce 1998.
  • ZOH 1932 Lake Placid, USA: Vůbec nejmenší olympijská výprava měla pouze šest členů, pět lyžařů a jednoho krasobruslaře, další sportovci cestu za oceán kvůli vysokým nákladům vzdali.
  • ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen, Německo: Československo vyslalo na hry celkem 55 sportovců. Do programu bylo poprvé zařazeno sjezdové lyžování. Hokejisté skončili čtvrtí, lyžař František Šimůnek obsadil páté místo v severské kombinaci.
  • V roce 1940 a 1944 se kvůli druhé světové válce olympijské hry nekonaly.
  • ZOH 1948 St. Moritz, Švýcarsko: Naše výprava měla 47 členů. Hokejisté získali stříbrnou medaili.
  • ZOH 1952 Oslo, Norsko: Československo reprezentovalo 22 sportovců, ale žádný úspěch se nekonal. Hokejisté skončili čtvrtí.
  • ZOH 1956 Cortina d´Ampezzo, Itálie: Naše výprava měla 41 členů. Krasobruslařské soutěže se naposled konaly pod širým nebem, současně šlo o první hry, vysílané v televizi.
  • ZOH 1960 Squaw Valley, USA: Československo reprezentovalo 22 sportovců, stříbrnou medaili si odvezl krasobruslař Karol Divín. Ceremoniály organizoval Walt Disney, v programu se poprvé objevil biatlon a ženské soutěže v rychlobruslení. Naopak šlo o jediné hry, kde se nesoutěžilo v jízdě na bobech: kvůli nízkému počtu účastníků Američané odmítli stavbu bobové dráhy.
  • ZOH 1964 Innsbruck, Rakousko: Naše výprava měla 46 členů. Hry poznamenal nedostatek sněhu, rakouská armáda ho musela svážet ze širokého okolí. V programu byla poprvé zařazena jízda na saních. Hokejisté se radovali z bronzových medailí, těsně pod stupni vítězů skončili krasobruslař Karol Divín a skokan Josef Matouš. Her se poprvé účastní třináctiletý krasobruslař Ondrej Nepela.
  • ZOH 1968 Grenoble, Francie: Československo vyslalo na hry 48 sportovců. Novinkou byly dopingové kontroly. Jiří Raška ve skoku na lyžích na středním můstku vybojoval pro Československo historicky první zlatou medaili, k níž ve skoku na velkém můstku přidal ještě medaili stříbrnou. Stříbro přivezli domů také hokejisté, bronzovou medaili získala krasobruslařka Hana Mašková.
  • ZOH 1972 Sapporo, Japonsko: Československá výprava na historicky prvních zimních olympijských hrách na asijském kontinentu měla 42 členů. Ondrej Nepela získal historicky první zlatou medaili pro naši zemi v krasobruslení, hokejisté a běžkyně na lyžích Helena Šikolová přidali bronz.
  • ZOH 1976 Innsbruck, Rakousko: Hry měl původně pořádat americký Denver, ale z finančních důvodů se jich vzdal. Organizaci proto po dvanácti letech opět převzal Innsbruck. Československá výprava s 57 členy získala jediný cenný kov, a to stříbro v ledním hokeji. Poprvé se konala krasobruslařská soutěž tanečních párů.
  • ZOH 1980 Lake Placid, USA: Výprava 41 československých sportovců získala jedinou medaili, a to bronz pro běžkyni na lyžích Květu Jeriovou. Těsně pod stupni vítězů skončily ženská běžecká štafeta a taneční pár Liliana Řeháková & Stanislav Drastich. Hvězdou her se stal americký rychlobruslař Eric Heiden, který získal všech pět možných zlatých medailí v rychlobruslařských soutěžích.
  • ZOH 1984 Sarajevo, Jugoslávie (Bosna a Hercegovina): Na první hry v zemi bývalého východního bloku Československo vyslalo padesát sportovců. Byly to dosud nejúspěšnější hry, ze Sarajeva Češi vezli domů šest cenných kovů. O dvě stříbra se postarali hokejisté a ženská běžecká štafeta, čtyři bronzy přidali skokan na lyžích Pavel Ploc, sjezdařka Olga Charvátová, běžkyně Květa Jeriová a krasobruslař Jozef Sabovčík. Většina olympijských sportovišť byla krátce po olympiádě zničena při válečném konfliktu v bývalé Jugoslávii.
  • ZOH 1988 Calgary, Kanada: Hry se poprvé protáhly na šestnáct dnů a československý olympijský tým měl 60 členů. Rychlobruslařské soutěže se poprvé jely v hale, premiéru měly i závody družstev ve skocích na lyžích. Stříbro získal v závodě skokanů na lyžích na středním můstku Pavel Ploc, bronz pak Jiří Malec. Stejnou příčku obsadila i mužská běžecká štafeta.
  • ZOH 1992 Albertville, Francie: Poslední zimní olympiáda pořádaná ve stejném roce jako letní. Byla to také poslední československá výprava (75 reprezentantů) před rozdělením země. Tři bronzové medaile si odvezli hokejisté, družstvo skokanů na lyžích a krasobruslař Petr Barna.
  • ZOH 1994 Lillehammer, Norsko: Díky střídání letních a zimních her ve dvouletém cyklu se hry v Lillehammeru konaly již dva roky po Albertville. Samostatná Česká republika vyslala do Norska 64 sportovců, ale nezískala ani jednu medaili.
  • ZOH 1998 Nagano, Japonsko: Celkový počet sportovců poprvé překročil dva tisíce. Česká výprava měla 63 členů a z Japonska přivezla kompletní sadu medailí. O tu nejcennější se postarali hokejisté na Turnaji století, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová přidala stříbro a bronz. Na programu her se poprvé objevil snowboarding a patnáctiletá krasobruslařka Tara Lipinská se stala nejmladším olympijským vítězem v historii.
  • ZOH 2002 Salt Lake City, USA: Českou výpravu tvořilo 77 sportovců. Nečekaným olympijským vítězem se díky unikátnímu trojnému saltu s pěti vruty stal akrobatický skokan Aleš Valenta, dvě stříbrné medaile přidala Kateřina Neumannová. Na program her se vrátil skeleton a nově se objevily závody v jízdě na bobech žen.
  • ZOH 2006 Turín, Itálie: Česko reprezentovalo 83 sportovců. Zlatou a stříbrnou medaili přivezla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Stříbro získal i běžec Lukáš Bauer, bronzové medaile vybojovala hokejová reprezentace.
  • ZOH 2010 Vancouver, Kanada: Česká výprava měla 92 členů a přivezla celkem šest medailí, čímž vyrovnala úspěch ze Sarajeva. Tři z nich získala Martina Sáblíková, zlatá na trojce a pětce a bronzová na patnáctistovce. O bronz se postarali Lukáš Bauer a kvarteto běžců na lyžích (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal) v závodě štafet, třetí přidala Šárka Záhrobská ve slalomu.
  • ZOH 2014 Soči, Rusko: Česká výprava 88 sportovců si ze Soči odvezla dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile, nejvíc v dějinách ZOH. Dvě zlaté vyhrály snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Martina Sáblíková, ta si navíc odvezla ještě stříbro. Zbytek medailí ze Soči přivezli biatlonisté Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Veronika Vítková.
  • ZOH 2018 Pchjongčchang, Jižní Korea: Češi na olympiádu vyslali 93 sportovců, nejpočetnější výpravu v samostatné historii. Domů přivezli sedm cenných kovů. Dvě zlaté získala Ester Ledecká, která jako první žena v historii dokázala na jedné olympiádě zvítězit ve dvou odlišných sportech, a to lyžování a snowboardingu. Stříbro získal biatlonista Michal Krčmář a rychlobruslařka Martina Sáblíková, bronz přidaly biatlonistka Veronika Vítková, snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Karolína Erbanová.
  • ZOH 2022 Peking, Čína: Česká výprava čítala rekordních 115 sportovců, od patnáctileté skokanky na lyžích Anežky Indráčkové po šestatřicetiletého hokejistu Romana Červenku. Zlato obhájila Ester Ledecká v paralelním obřím slalomu na snowboardu, bronz získala rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu na 5000 metrů.
FIS Masters Cup – Světový pohár v alpském lyžování

8. 3.9. 3.
FIS Masters Cup – Světový pohár v alpském lyžování

Pec pod Sněžkou i letos bude hostit další ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování kategorie Masters. Závodní víkend letos připadá na 8. až 9. března 2025, kdy první den bude věnován slalomu a následující pak obřímu slalomu.

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Vyzkoušejte skialpinismus na vlastní kůži! Že nemáte potřebné vybavení? Není nic snazšího, než si je vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven, a pak už hurá do hor na "tuleních pásech"! Jestliže máte lyžování v krvi a k tomu zálibu v pohybu krásnou zasněženou přírodou, budete nadšení. Na mnoha místech se nabízí také zkušení instruktoři, kteří vám první krůčky usnadní a zkušenější skialpinisty vezmou do lůna přírody. Poznejte hory letos jinak, vyzkoušejte skialpy!

Curling aréna Praha Roztyly – akce pro všechny Zimní sporty

Curling aréna Praha Roztyly – akce pro všechny

Curling je hra dovedností a tradic! Curling aréna Praha nabízí curlingové akce pro firmy, tréninky začátečníků, společensko-sportovní večery včetně odborného výkladu, odborné konzultace a informace o curlingu.

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů Zimní sporty

Městský zimní stadion Kladno – místo velkých úspěchů kladenských hokejistů

Městský zimní stadion v Kladně je jeden z nejstarších stadionů svého druhu v republice. Zde vyrosltlo mnoho skvělých českých hokejistů, mistrů světa a olympijských vítězů v čele s fenomenálním Jaromírem Jágrem.

Curling pro veřejnost v Brně Zimní sporty

Curling pro veřejnost v Brně

Košťata, kameny, led, kruhy. A hlavně zábava. Curling je týmový sport, kde se soupeřem poměříte síly v přesnosti, vytrvalosti i chytrosti. Vezměte rodinu, kamarády a kolegy z práce a přijďte vyzkoušet oblíbený olympijský sport.

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) patří k legendám českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její inspirující motto zní: Bolest je dočasná, vzdát se je navždy.

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká (* 23. března 1995) oslnila svět v roce 2018, když na jediných zimních olympijských hrách vybojovala dvě zlaté medaile ve dvou odlišných sportech: jednu neočekávanou v super G a krátce poté očekávanou ve snowboardingu. Stanice BBC její dvojité vítězství komentovala jako jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob a Ester se tak nesmazatelně a navždy zapsala do světové sportovní historie.

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová (* 15. února 1973, Písek) je bývalá česká běžkyně na lyžích, olympijská vítězka a mistryně světa. Dnes ji znáte především z televizní stanice ČT sport, kde komentuje závody v běhu na lyžích.

Jaromír Jágr – nejznámější český hokejista

Jaromír Jágr – nejznámější český hokejista

Celosvětově uznávaná hokejová legenda, pravé křídlo s vynikajícími ofenzivními schopnostmi, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa: to je Jaromír Jágr (* 15. února 1972 Kladno). Na dresu nosí číslo 68, což je připomínka roku 1968 a okupace Československa ruskými vojsky.

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Jiří Raška – skokan na lyžích a první česká zlatá medaile ze zimních OH

Skokan na lyžích Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) jako první český sportovec v historii vyhrál zlatou medaili na zimních olympijských hrách. Stalo se to v roce 1968 ve francouzském Grenoblu a díky Raškovi se skok na lyžích v následujících desetiletích stal nejúspěšnější českou lyžařskou disciplínou.

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

Jedna z dobrých zpráv pro rok 2021 zní: na skokanských můstcích v Harrachově se znovu skáče na lyžích! Je to jedno z míst, kde se psala historie populární sportovní disciplíny a slouží jako tréninkové centrum, vyhlášené v celé republice. Na výlet se tentokrát nevypravíme jen do Harrachova, ale také do Liberce a Frenštátu pod Radhoštěm k dalším skokanským můstkům. Nezapomeneme ani na slavný norský Holmenkollen, prastaré středisko tohoto sportu.

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Ester „STR“ Ledecká, nejlepší česká sjezdařka i snowboardistka, vpadla do světového kolotoče alpských disciplín jako uragán. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala nečekaně zlatou medaili v super G. Mnozí si pamatují ten nechápavý výraz, když těsně po dojezdu zírala, jak její jméno září na prvním místě. Vzápětí pak přidala druhé, už očekávané zlato, ve snowboardingu.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Prahou #olympijsky Zážitky

Prahou #olympijsky

Vydejte se na trasu Prahou, která vám přiblíží místa spjatá s českým olympijským hnutím a představí některé naše slavné sportovce.

Další aktuality

15 tipů, kam vyrazit na první letošní výlet na běžkách

Patříte k milovníkům jízdy na běžkách? Letos je již čas vyrazit na první výlet do bílé stopy. Na horách na mnoha místech napadl sníh a některé běžkařské trasy se již upravují. Nechejte se inspirovat tipy Kudy z nudy a užijte si krásný den na sněhu.
14. prosinec 2024 9:00
Zimní sporty

Lyžařská sezóna začíná: tipy na lyžařská střediska, kde už se lyžuje

Nynější na sníh bohaté počasí přeje lyžařům! Na mnoha místech se již rozjely vleky a začala tak nová lyžařská sezóna 2024/25, další sjezdovky se otevírají v sobotu 14. prosince. Ve skiareálech sice nejsou otevřeny ještě všechny sjezdovky naplno, ale na stranu druhou se zase mnohdy nabízejí levnější předsezónní permanentky. Kam všude je možné vyrazit s lyžemi či snowboardem na kopec vám přinášíme v přehledu ski areálů, které jsou již v provozu. Užijte si první lyžování bez front a za příjemnou cenu!
13. prosinec 2024 17:00
Zimní sporty

Poprvé v bílé stopě? Inspirace, kam na běžky pro začátečníky

Běžky a běžkařské trasy se u nás těší velké oblibě a jejich popularita roste i v poslední době, kdy lidé vyhledávají zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Do bílé stopy se tak dostávají lyžaři s menšími zkušenostmi, kteří hledají vhodné terény, kde by si mohli zalyžovat bez toho, aniž by složitě zdolávali svažité kopce cestou vzhůru a poté zas dojížděli do cíle obaleni sněhem a se spoustou modřin. Kudy z nudy připravilo pro ty, kteří se necítí na horské túry po hřebenech, pohodové tipy na výlety v bílé stopě krajinou okolo vodních toků, přes bílé pláně a klidné úseky běžkařských magistrál. Stačí si vybrat, a pak už vzhůru do stopy!
12. prosinec 2024 16:00
Zimní sporty

10 tipů na zimní výlety k dveřím, oknům, obřím židlím a postelím ve stínu i na výsluní

Bavte se a vydejte se na výlety ke dveřím, obřím židlím a trůnům pod širým nebem! Hravá, zábavná a pitoreskní zastavení poslouží jako cíle procházky pro dospělé i pro výlet s dětmi. Některé zná kdekdo, ale jiné, ač se díky své velikosti rozhodně nekrčí ve stínu, tak známé nejsou.
1. prosinec 2024 10:49
Zimní sporty

Znáte celorepublikový Czech Skipass?

CzechSkipass pokračuje i v sezóně 2024/25. Jedná se o unikátní sezónní skipas otevírající turnikety 147 lanovek a vleků v 18 předních českých skiareálech. Už nikdy nečekejte fronty u pokladen a užívejte si 185 km sjezdovek po celou sezónu bez omezení, kdykoliv a kdekoliv. V letošní sezóně se jedná již o 11. ročník projektu Czech Skipass!
1. prosinec 2024 10:11
Zimní sporty

Zima 2024/2025: zajímavosti a novinky na horách v Česku

Zimní sezona 2024/25 už klepe na dveře! Horská střediska a skiareály připravily řadu novinek, o kterých byste rozhodně měli vědět. Patří k nim třeba nová lanovka v Deštném v Orlických horách, nová retenční nádrž ve SkiResortu Černá hora – Pec, nové apartmánové domy na Dolní Moravě a hlavně vylepšené zasněžování na celé řadě míst. Vydejte se s Kudy z nudy na hory a projděte si novinky letošní zimy!
29. listopad 2024 15:16
Zimní sporty

Ledové tipy na deset městských kluzišť, kde si skvěle zabruslíte

Zatímco na rybnících, jezerech a přehradách si na bezpečné bruslení ještě chvíli počkáme, milovníci pohybu na ledních bruslích mohou využít ve velkých městech kluziště, která bývají otevřena mnohdy po celou sezónu. Tak si nabruste nože a hurá na zamrzlé plochy s portálem Kudy z nudy!
25. listopad 2024 18:00
Zimní sporty

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Vyzkoušejte skialpinismus na vlastní kůži! Že nemáte potřebné vybavení? Není nic snazšího, než si je vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven, a pak už hurá do hor na "tuleních pásech"! Jestliže máte lyžování v krvi a k tomu zálibu v pohybu krásnou zasněženou přírodou, budete nadšení. Na mnoha místech se nabízí také zkušení instruktoři, kteří vám první krůčky usnadní a zkušenější skialpinisty vezmou do lůna přírody. Poznejte hory letos jinak, vyzkoušejte skialpy!
25. listopad 2024 13:00
Zimní sporty