Úvod > Aktuality > Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!
Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!
">
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

  • Vydáno25. ledna 2019
Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.

Ledová stěna ve Víru

Ledová stěna VírJednu z ledových stěn naleznete v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytuje ideální podmínky k její tvorbě. Vírská ledová stěna je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 až 25 metrů. Délka lezeckých cest je 8 až 25 metrů (při běžném provozu), přičemž lezeckých cest zde najdete 10. Lezení horních partií stěny je z důvodu bezpečnosti umožněno pouze zkušeným horolezcům mimo běžnou otevírací dobu.
 
Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu je nutné se na stěnu rezervovat pomocí webových stránek provozovatele. U Víru funguje také půjčovna vybavení (cepíny, mačky, přilby, sedáky), takže pokud si chcete lezení třeba jen vyzkoušet, vše si můžete zapůjčit zde, také po předchozí rezervaci. Místo na stěně a vybavení je možné rezervovat vždy na čtyři hodiny. Ledová stěna vír začíná letošní sezónu už v sobotu 26. ledna! Vstupné na stěnu je 200 Kč, vybavení se pohybuje od 50 do 100 Kč za kus.
 

Ledové lezení v centru Liberce

Ledová stěna LiberecPřímo v centru Liberce vzniká každoročně 30metrová ledová horolezecká stěna. Bývalý žulový lom Na Bídě v samotném centru města Liberec se každou zimu přetváří na ideální tréninkový areál, který návštěvníkům nabízí velké množství různě náročných cest. Své místo na stěně je nutné si předem rezervovat na webových stránkách provozovatele. Stěna disponuje umělým osvětlením, takže je možné lézt také v podvečer (cca do 20 hodin). Tříhodinový blok lezení vyjde na 300 Kč.

Letos zatím nebyla v provozu, tvorba ledu začala tento týden. První lezci by mohli přijít na stěnu nejspíše v neděli 27. ledna 2019. Určitě si před tím prověřte informace na jejich facebooku, kde najdete nejčerstvější zprávy.
 

Lezení na přírodním ledu v Krkonoších

Ledopád Labský důlKdyž se spojí mráz s protékající vodou na skalách nebo s vodopády, vznikne z toho jedinečné umělecké dílo. Jedno z nich najdete v Labském dole v Krkonoších, které si navíc můžete, po předchozí rezervaci, zcela legálně "zalézt". Ledopád se však nedoporučuje začátečníkům. Lezeckou oblast tvoří skála, cca 20 m vysoká, nacházející se v Labském dole mimo cestu na pravém břehu řeky Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit (modrá značka vedoucí ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu cca 4 km od města, ve směru na Labskou boudu). Tu pokrývá ledopád o mocnosti několika desítek cm ledu. Jelikož se ledopád nachází ve 2. zóně a v těsné blízkosti 1. zóny KRNAP  nenajdete zde žádnou hospodu ani chatu.

Lézt tu může najednou nejvíce 16 horolezců v době od 8 do 17 hodin. Rezervace lezeckého času je možná pouze přes web správy KRNAPu ledopad.krnap.cz a před lezením je nutno vyzvednout papírové povolení na stanici KRNAP ve Špindlerově Mlýně. V Labském dole už se aktuálně leze, volná místa bývají na víkend rychle zadaná, ale určitě se dá sehnat místo v týdnu. Registraci lze však provést nejvýše 14 dní dopředu od právě aktuálního data, takže termíny na únorové a březnové víkendy teprve budou vypsány.
 

Za krásou barevných ledopádů – pouze pro potěchu oka

Brtnické ledopádyBez cepínu a maček, pouze jako pěší turisté, můžete obdivovat nádherné přírodní ledopády, které hrají všemi barvami. Jedněmi z nich jsou Brtnické ledopády, které leží mezi Mikulášovicemi a Vlčí horou nedaleko obce Brtníky. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy. K Brtnickým ledopádům se můžete dostat i v rámci turistického pochodu Brtnické ledopády, který se koná v sobotu 2. února.
 
Pulčínské ledopádyLedový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit také v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa. Od ledna do března, když se střídají mrazy s oblevami, se ve skalních puklinách a na převisech, v místě zvaném Propadlý hrad, vytvářejí mohutné ledopády a rampouchy, které mohou dosahovat až čtyř metrů. Vzhledem k nutné ochraně přírody v rezervaci jsou skály přístupné pouze od 1. ledna do 15. března. K ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u infocentra v Pulčíně.
Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Barevné ledopády Pulčínských skal

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Horolezecký oddíl HMS Liberec připravil nový projekt zaměřený na ledové lezení – ledovou arénu v Liberci. Přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, vznikla 30metrová ledová horolezecká stěna, svými rozměry největší ve střední Evropě.

Ledová stěna Vír

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.