Úvod > Aktuality > Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.

Ledová stěna ve Víru

Ledová stěna VírJednu z nejznámějších ledových stěn u nás naleznete v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytuje ideální podmínky k její tvorbě. Vírská ledová stěna je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 až 25 metrů. Délka lezeckých cest je 8 až 25 metrů (při běžném provozu), přičemž lezeckých cest zde najdete 10. Lezení horních partií stěny je z důvodu bezpečnosti umožněno pouze zkušeným horolezcům mimo běžnou otevírací dobu.
 
Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu je nutné se na stěnu rezervovat pomocí webových stránek provozovatele. U Víru funguje také půjčovna vybavení (cepíny, mačky, přilby, sedáky), takže pokud si chcete lezení třeba jen vyzkoušet, vše si můžete zapůjčit zde, také po předchozí rezervaci. Místo na stěně a vybavení je možné rezervovat vždy na čtyři hodiny. Vstupné na stěnu je 350 Kč, vybavení se pohybuje od 50 do 100 Kč za kus.
 

Ledové lezení v centru Liberce

Ledová stěna LiberecPřímo v centru Liberce vzniká za dobrých mrazivých podmínek každoročně 30metrová ledová horolezecká stěna. Bývalý žulový lom Na Bídě v samotném centru města Liberec se každou zimu přetváří na ideální tréninkový areál, který návštěvníkům nabízí velké množství různě náročných cest. Své místo na stěně je nutné si předem rezervovat na webových stránkách provozovatele. Stěna disponuje umělým osvětlením, takže je možné lézt také v podvečer (cca do 20 hodin). Tříhodinový blok lezení vyjde na 300 Kč.

Aktuálně se na lomu leze, ale je vždy třeba udělat si telefonickou rezervaci. Určitě si před tím také prověřte nejčerstvější informace o stěně na Facebooku provozovatelů, kde najdete nejaktuálnější zprávy o lezení a stavu ledové stěny.
 

Lezení na přírodním ledu v Krkonoších

Ledopád Labský důlKdyž se spojí mráz s protékající vodou na skalách nebo s vodopády, vznikne z toho jedinečné umělecké dílo. Jedno z nich najdete v Labském dole v Krkonoších, které si navíc můžete, po předchozí rezervaci, zcela legálně "zalézt". Ledopád se však nedoporučuje začátečníkům. Lezeckou oblast tvoří skála, cca 20 m vysoká, nacházející se v Labském dole mimo cestu na pravém břehu řeky Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit (modrá značka vedoucí ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu cca 4 km od města, ve směru na Labskou boudu). Tu pokrývá ledopád o mocnosti několika desítek cm ledu. Jelikož se ledopád nachází ve 2. zóně a v těsné blízkosti 1. zóny KRNAP  nenajdete zde žádnou hospodu ani chatu.

Lézt tu může najednou nejvíce 16 horolezců v době od 8 do 17 hodin. Rezervace lezeckého času je možná pouze přes web správy KRNAPu ledopad.krnap.cz a před lezením je nutno vyzvednout papírové povolení na stanici KRNAP ve Špindlerově Mlýně. V Labském dole už se aktuálně leze, volná místa bývají na víkend rychle zadaná, ale určitě se dá sehnat místo v týdnu. Registraci lze však provést nejvýše 14 dní dopředu od právě aktuálního data, takže termíny na únorové a březnové víkendy budou teprve vypsány.
 

Za krásou barevných ledopádů – pouze pro potěchu oka

Brtnické ledopádyBez cepínu a maček, pouze jako pěší turisté, můžete obdivovat nádherné přírodní ledopády, které hrají všemi barvami. Jedněmi z nich jsou Brtnické ledopády, které leží mezi Mikulášovicemi a Vlčí horou nedaleko obce Brtníky. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy. K Brtnickým ledopádům se můžete dostat i v rámci turistického pochodu Brtnické ledopády, který se koná v sobotu 2. února.
 
Pulčínské ledopádyLedový poklad – barevné ledopády Pulčínských skal v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit také v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa. Od ledna do března, když se střídají mrazy s oblevami, se ve skalních puklinách a na převisech, v místě zvaném Propadlý hrad, vytvářejí mohutné ledopády a rampouchy, které mohou dosahovat až čtyř metrů. Vzhledem k nutné ochraně přírody v rezervaci jsou skály přístupné pouze od 1. ledna do 15. března. K ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u infocentra v Pulčíně.


Další skvosty, které vykouzlí mráz

  • lovětínský ledopádLovětínský ledový krápník bývá oblíbeným cílem vycházek turistů nebo běžkařů. U Lovětína na Jihlavsku, se za mrazivého počasí nachází doslova ledové království. Místní lidé tam každoročně nechají vodu tryskat na stromy v háječku. Jak voda umrzá, vzniká tam obrovský ledový stalagmit.
  • Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný ledopád Pohoř. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.
  • Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Výstava ledových a sněhových soch na Pustevnách má dlouholetou tradici. Letos je výstava zaměřena na téma "Noemova archa".
  • ledopádSkalní masiv u autobusové zastávky před slévárnou Ernst Leopold v Blansku, v ulici Gellhornova, zdobí za tuhých mrazů nádherný přírodní ledopád. Vznikl zde i tento rok.
  • Přímo vedle hráze Sečské přehrady vzniká při větších mrazech samovolně ledová stěna. Voda se nad skalou vsákne a jak prosakuje dolů, vytéká jednotlivými skalními puklinami. Mráz pak vytvoří jedinečné ledové dílo.
  • Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.
Ledopád Pohoř u Odrer

Ledopád Pohoř u Odrer

Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný zimní ledopád. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně se nachází na kraji Vilémovic. Do jeskyně se na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. V daleké minulosti byla obydlena jeskynními medvědy, jejichž kosti zde byly objeveny.

Lezení na ledopádu v Labském dole

16.1.
31.3.
Lezení na ledopádu v Labském dole

Když se spojí mráz s protékající vodou na skalách nebo s vodopády, vznikne z toho jedinečné umělecké dílo. Jedno z nich najdete v Labském dole v Krkonoších, které si navíc můžete, po předchozí rezervaci, zcela legálně "zalézt". Ledopád se nedoporučuje začátečníkům a platí na něm přísná pravidla.

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Horolezecký oddíl HMS Liberec připravil nový projekt zaměřený na ledové lezení – ledovou arénu v Liberci. Přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, vznikla 30metrová ledová horolezecká stěna, svými rozměry největší ve střední Evropě.

Ledová stěna Vír

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.

Ledopád u Blanska v Moravském krasu

12.1.
29.2.
Ledopád u Blanska v Moravském krasu

Skalní masiv u autobusové zastávky před blanenskou slévárnou Ernst Leopold v Blansku, v ulici Gellhornova, zdobí za tuhých mrazů nádherný přírodní ledopád.

10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní

Příroda sice neumí vyčarovat ledové sochy, sněhové hrady nebo obří Krakonoše, ale zato na mnoha místech v zimě vytváří oslnivě krásné ledopády. Vznikají mrznutím tajícího sněhu a vyrůstají především na pískovcových převisech, stěnách a ze stropů jeskyní. Jejich růstu napomáhá vydatná sněhová pokrývka a nízké teploty, největší pak bývají na konci zimy. Na Kudy z nudy víme o místech, kde najdete ty nejkrásnější.

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Ledopády na Želivce

Ledopády na Želivce

Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.

Barevné ledopády Pulčínských skal

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty

Jak si užít odpovědnou zimní dovolenou v Česku?

Jak skloubit zimní dovolenou s ochranou životního prostředí? Na českých horách jednoduše! Dnes už si můžete naplno užít svou dovolenou, a přitom nezatěžovat přírodu.
Zimní sporty